رادیاتور آب

رادیاتور آب نقش بسیار مهمی در خنک کردن موتور خودرو دارد رادیاتور آب با با تبادل حرارت با هواي جريان يافته موتور خودرو را خنک میکند.

رادیاتور آب

رادیاتور آب نقش بسیار مهمی در خنک کردن موتور خودرو دارد رادیاتور آب  با تبادل حرارت با هواي جريان يافته موتور خودرو را خنک میکند.  براي كاهش اصطكاك وحرارت ناشي حركت قطعات گردنده مثل ميل لنگ و شاتون ها از روغن استفاده مي شود ولي خنك كاري به رو انكاري با روغن ختم نمیشود  و استفاده از سيالهاي خنك كننده و اجزايي مانند رادياتور . خوب است كه بدانيد قدرت خنك كنندگي آب بيست برابر روغن مي باشد و وجود سيستم خنك كاري وابسته به  به رادياتور  و سيال هاي ضد جوش بخصوص در مناطق گرم جهان نقشي غير قابل انكار  در كاهش دماي موتور ها را دارد .

نكاتي در مورد استفاده بهينه از رادياتور و شناسايي معايب جوش آوردن خودرو:

۱-     بهترين نوع سيال در رادياتور تركيبي از اتيلن گليكول ( ضد يخ /ضد جوش/ ضد زنگ )  با آب مي باشد كه دماي جو ش بالاتري نسبت به آب دارد در صورتي كه آب رادياتور بر اثر تبخير كم شده باشد فقط به آن آب افزوده مي شود از تعويض آب موجود در  رادياتور در دوره هاي كوتاه مدت بپرهيزيد بهتر است از آبي استفاده شود كه قبلا  جوشيده باشد.

۲-     همواره سطح سيال را در  سيستم مدار باز  را با باز كردن درب رادياتور چك كرده و براي گردش سيال در رادياتور هيچگاه رادياتور را لبريز از سيال نكنيد و سطح مايع خنك كننده بايستي از لبه هاي لول ها  در حدود ۱۲-۱۰ ميليمتر بالاتر  باشد . اما در سيستم مدار بسته سطح سيال را تا علامت ماكزيمم منبع انبساط پر كنيد. به منظور جلوگيري از هرگونه خطر احتمالي مراحل كنترل سطح سيال در حالت موتور سرد انجام شود .

۳-     از وارد آمدن ضربه به پره هاي رادياتور و به وجود آمدن هر گونه  لهيدگي در سطح رادياتور جلو گيري كنيد در صورتي كه بر اثر تصادف سطح وسيعي از پره ها آسيب ديد ، نسبت به ترميم يا تعويض رادياتور اقدام كنيد

۴-     در صورتي كه قصد تميز كردن رادياتور از وجود حشرات و كثيفي هاي احتمالي را داريد آب را با فشار پايين از پشت رادياتور به سطح پره ها بپاشيد .

۵-     در صورت نشت سيال درون رادياتور از بستها و اتصالات و شيلنگها نسبت به رفع آن اقدام كرده و آن را فورا برطرف كنيد

۶-     هر گونه وجود چربي و ماسيدگي روغن و تركيب آن با يكريگر در رادياتور نشان از راه يابي روغن از موتور به درون سيال رادياتور مي باشد  كه بايستي پس از مراجعه و رفع مشكل در تعمير گاه هاي مجاز نسبت به گرفتگي ها احتمالي اقدام شود .

۷-     در صورتي كه خودرو شما جوش آورده شده باشد از باز كردن درب رادياتور و يا منبع انبساط جدا خودداري كنيد چرا كه امكان آسيب هاي جدي همراه با سوختگي براي شما وجود دارد بهتر است در حالت موتور روشن ، آب به سطح پره هاي رادياتور پاشيده شود و در صورت امكان بخاري ماشين نيز روشن شود تا سرعت خنك كاري موتور افزايش يابد .

۸-     در صورتي كه خودرو جوش آورده شما مجهز به فن خنك كننده  رادياتور مي باشد و  فن يا فن ها در هنگام جوش آوردن كار نكنند ممكن است بدليل خرابي شمع آب باشد . بهترين كار اين است كه سيمهاي فن را مستقيما به باطري وصل كرده و تا رسيدن به تعميرگاه فن يكسره كار كند

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.