رادیاتور ماشین چیست و چکار میکند؟ علل خرابی رادیاتور و آنچه باید از آن بدانید

رادیاتور آب یکی از قطعات مرتبط با موتور خودرو است که وظیفه خنک کنندگی و تعدیل دمای موتور ناشی از احتراق آن را بر عهده دارد. این قطعه با جذب حرارت توسط مایع رادیاتور در کارکرد صحیح موتور تاثیرگذار است. در این بخش از مقاله یدک یار به بررسی کامل این قطعه و نحوه عملکرد آن می‌پردازیم.

آیا تابحال درباره پروسه احتراق مخلوط سوخت و هوا در موتور خودرو و نحوه تعدیل دمای آن چیزی شنیده اید؟ هر بار که شمع خودرو جرقه می‌زند، مخلوط سوخت و هوا در آن منفجر می‌شود. این پدیده در طول روشن شدن و کار کردن موتور بارها و بارها اتفاق می‌افتد و انفجار حاصله از آن گرمای بسیار زیادی تولید می‌کند. این انفجارها کاملا کوچک هستند اما دفعات تکرار آنها سبب تولید حجم بالایی از حرارت می‌شود.

در این حالت، وجود سیستمی که حرارت حاصل از این انفجار را پایین بیاورد بسیار مهم است. این مسئولیت توسط قطعه ای به نام “رادیاتور آب ماشین” اتفاق می‌افتد و نقش حساسی را در تعدیل حرارت موتور ایفا می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا توضیحاتی را درباره اینکه رادیاتور آب ماشین چیست؟ و هر آنچه باید در مورد رادیاتور خودرو بدانید در اختیار شما قرار داده و نحوه عملکرد آن را به طور کامل تشریح کنیم. با ما همراه باشید.

رادیاتور آب چیست

رادیاتور ماشین چیست؟

به نظر شما، “رادیاتور خودرو چیست؟” در یک تعریف ساده تر، رادیاتور (Car radiator) کاهش دهنده دما مایع خنک کننده ماشین بوده و به عنوان یکی از اجزای اصلی در سیستم خنک کننده موتور نقش بسزایی را ایفا می‌کند. این قطعه وسیله ای شبیه به شوفاژ منازل در سایز بسیار کوچک تر است و با شیارهای مرتب که در یک ردیف کنار هم قرار دارند شکل ظاهری آن را میتوان تشریح کرد. به بیان دیگر، رادیاتور های موجود در خودرو کاربردی تقریبا مشابه به رادیاتور های منازل یا همان شوفاژ ها دارند. به بیان دیگر، رادیاتور های موجود در خودرو کاربردی تقریبا مشابه به رادیاتور های منازل یا همان شوفاژ ها دارند.

شکل ظاهری رادیاتور ماشین مستطیلی، مسطح و پر شیار است که در بخش جلوی کاپوت و پشت جلو پنجره خودرو قرار میگیرد به طوری که از جلو پنجره قابل رویت باشد. این باعث میشود تا رادیات ماشین بالاترین میزان تماس با هوا را بخصوص در حرکت داشته باشد. بالا تر از رادیاتور مخزنی جهت ورود آب و مایع خنک کننده نیز وجود دارد که با نام قمقمه رادیاتور شناخته میشود. اهمیت سطح آب قمقه آب رادیاتور به قدری بالاست که باید هر هفته یا نهایتا ماهانه یکبار سطح آب آن چک شود.

وظیفه رادیاتور ماشین چیست؟

از آنجا که موتور اتومبیل به واسطه سیستم احتراق داخلی کار می‌کند، افزایش حرارت در موتور امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است. به طور کلی در پاسخ به سوال کار رادیاتور چیست؟ باید گفت، رادیاتور آب ماشین به عنوان اصلی ترین قطعه در سیسنم خنک کننده موتور خودرو وظیفه کاهش حرارت مایع خنک کننده را به کمک هوا دارد.

رادیاتور ماشین چیست؟

رادیاتور ماشین چگونه کار میکند؟

در این بخش به طرز کار رادیاتور آب ماشین خواهیم پرداخت؛ موتور خودرو تقریبا درگیر ترین قطعه در اتومبیل می‌باشد که به صورت پی در پی در حال فعالیت است. فعالیت گسترده موتور هنگام حرکت خودرو سبب ایجاد حرارت شده که باید توسط بخش دیگری کاهش یافته تا به موتور آسیبی وارد نشود.
دمای مناسب برای بهترین حالت عملکرد موتور ۸۰ درجه سانتی گراد است اما در شرایط مختلف این دما بسیار بالاتر از استاندارد موتور می‌رسد و در چنین حالتی است که کارایی رادیاتور ماشین بصورت ملموس حس شده و کار تعدیل دمای موتور شروع میشود.

طرز کار رادیاتور ماشین از ساختار پیچیده ای برخوردار نیست؛ بدین ترتیب که مایع خنک کننده از طریق مخزن تعبیه شده وارد سیستم خنک کننده موتور شده و سپس به رادیاتور ماشین رسیده و در نهایت وارد موتور شده و در کانال هایی که دور سیلندر ها وجود دارد گردش میکند.
طی گردش مایع رادیاتور، حرارت ناشی از احتراق موتور جذب مایع خنک کننده شده و سیال دوباره به درون رادیاتور ماشین برمی‌گردد تا مجددا خنک شود. حال وظیفه رادیاتور ماشین خنک کردن مایعی است که حرارت موتور را جذب کرده است، نحوه کار رادیاتور بسیار ساده است، در رادیاتور ماشین مسیر هایی پیچ در پیچ منظمی قرار دارد که مایع در بین آنها در حال حرکت است، در این بین پره های رادیاتور باعث میشود تا هوا خنک تر در بین این لوله ها در رفت و آمد باشند و به دلیل رسانش گرمایی بالای فلز رادیاتور ماشین، این گردش هوا باعث خنک شدن آب رادیاتور ماشین خواهد شد.
در پروسه خنک کردن مایع رادیاتور، قطعاتی همچون ترموستات، لوله های انتقال مایع خنک کننده، واتر پمپ و فن رادیاتور نیز سهیم هستند.
فرآیند ذکر شده بارها و بارها بصورت مداوم انجام می‌شود تا موتور در بهترین دمای خود کار کند. راننده به کمک عقربه های پشت آمپر میتواند تغییر دمای موتور خودرو خود را زیر نظر داشته باشد.

رادیاتور-ماشین-جطور-کار-میکند

آشنایی کامل با اجزای رادیاتور خودرو

به طور کلی، رادیاتور ماشین از سه بخش اصلی تشکیل شده است به یکدیگر متصل اند:

 • مخزن بالایی: بخشی که مایع خنک کننده با حرارت بالا پس از گردش در موتور به آن وارد میشود.
 • مخزن پایینی: بخشی که که مایع خنک کننده پس از خنک شدن وارد آن شده و سپس به موتور بر میگردد.
 • لوله های رابط رادیاتور: لوله هایی که در رادیاتور ماشین تعبیه شده اند تا در طی اتصال منبع بالایی به پایینی آب رادیاتور ماشین داخل آنها جریان داشته و به کمک هوا خنک شود. لوله های رابط اصلی ترین جزء رادیاتور خودرو محسوب میشوند.
رادیاتور خودرو از چه بخش هایی ساخته شده

بررسی انواع رادیاتور خودرو

رادیاتور ماشین از حیث جنس فلز و ساختار فلز به دسته بندی های مختلف تقسیم میشوند. جنس رادیاتور ماشین معمولا از فلز آلومینیوم، مس، و یا برنج است که در حرارت های بالا موتور بتواند انتقال دمای آب را به خوبی انجام دهد. همچنین، روش های ساخت آنها می‌تواند از دو روش Soldering یا Brazing باشد.

همانطور که گفته شد، رادیاتور آب خودرو از انواع مختلفی دارند که با توجه به مدل خودرو ساخته شده اند. از انواع رادیاتور ماشین از نظر طراحی لوله های خنک کننده می‌توان به رادیاتور لوله با پره، فن تیوب، کروگیت و در نهایت رادیاتور لانه زنبوری که امروزه به عنوان رایج ترین نوع رادیاتور ماشین شناخته میشود اشاره کرد. رادیاتور لانه زنبوری از تعداد زیادی مجرا های باریک آب تشکیل شده که اتصال بین آنها از جفت شدن نوار های فلزی و لحیم کاری شده در طول یکدیگر به وجود می‌آید. این مجاری های آب از منبع بالایی تا پایینی ادامه پیدا کرده اند.

انواع رادیاتور ماشین

رادیاتور ماشین کجاست؟

حال باید به این نکته نیز پی ببریم که دقیقا رادیات ماشین کجاست؟ رادیاتور آب خودرو در دو حالت افقی و عمودی می‌تواند در خودرو بخش جلویی کاپوت خودرو نصب شود. بصورتی که با باز کردن کاپوت دقیقا پشت سینی جلو میتوانید مخزن بالایی رادیاتور آب ماشین را مشاهده کنید. در نوع عمودی آب گرم وارد مخزن بالایی شده و از آنجا توسط لوله های رابط به مخزن پایینی و از آنجا به موتور باز می‌گردد.

در نوع افقی، آب گرم به صورت عرضی وارد مخزن رادیاتور می‌شود و بعد از عبور از لوله ها به صورت افقی از رادیاتور خارج و وارد موتور می‌شود.

رادیاتور کولر خودرو یا کندانسور چیست؟

رادیاتور کولر ماشین یا همان کندانسور از اجزای سیستم تهویه مطبوع خودرو به شمار می‌رود که در کنار اجزای دیگر این سیستم وظیفه خنک کردن فضای داخلی کابین را بر عهده دارد. این قطعه در واقع همانند یک مبدل حرارتی عمل کرده و گاز با فشار بالا را به مایع با فشار بالا تبدیل می‌کند.

به عبارت دیگر، وظیفه کندانسور این است که چگالش گاز کولر خودرو را انجام دهد به طوری که با کاهش یافتن دمای سیال، مایع خنک به دست آمده که از طریق منافذ رادیاتور کولر آزاد می‌شود و گرمای فشرده شده در گاز خنک کننده را جذب می‌کند. محل قرار گیری این قطعه در داخل خودرو، درست در جلوی رادیاتور آب ماشین قرار دارد.

وجود هر گونه شن و ماسه، و گرد و غبار در مسیر رادیاتور آب سبب تحت تاثیر قرار دادن کارکرد رادیاتور کولر ماشین شده و تهویه مطبوع خودرو را تحت تاثیر منفی قرار خواهد داد. برای شستشو مجراها و کانال های ورودی رادیاتور از مواد شستشو دهنده مخصوص استفاده می‌کنند.

رادیاتور بخاری ماشین چیست؟

رادیاتور بخاری ماشین یکی دیگر از قطعات سیستم های تغییر دمای خودروست که در پشت داشبورد قرار گرفته است. رادیاتور آب که وظیفه خنک کنندگی مایع خنک کننده موتور در حین کار کردن را دارد، در حالی که وظیفه رادیاتور بخاری این است که گرمای آب رادیاتور را به منظور تامین گرمایش کابین و فضای داخلی خودرو استفاده کند. رادیاتور بخاری خودرو معمولا از جنس فلزاتی همچون آلومینیوم و برنج هستند.

با روشن کردن بخاری ماشین در روز های سرد زمستانی، فن بخاری شروع به چرخش کرده و گرمای تولید شده در رادیاتور بخاری را وارد فضای کابین می‎‌کند. توجه داشته باشید رادیاتور بخاری خودرو بعد از مدتی رسوبات و گِل تولید می‌کند که به مرور زمان مسیر سیال را مسدود کرده و باعث می‌شود آب به راحتی نتواند گردش پیدا کند و در نهایت عملیات گرم کردن اتاق نیز به مشکل بر خواهد خورد.

بررسی مهمترین علل خرابی رادیاتور ماشین

یکی از پر خرج ترین معضلات خودرویی مربوط به سوختن واشر سر سیلندر است که معمولا به دلیل کم شدن آب رادیاتور یا عدم گردش درست آب در سیستم خنک کننده خودرو رخ خواهد داد. بنابراین، زمانی که کار به خرابی رادیاتور ماشین می‌کشد باید کمی توجه به خرج دهید و تا دیر نشده نسبت به تعمیر خودرو خود اقدام کنید. برخی از شایع ترین علل خرابی رادیاتور خودرو می‌شود عبارتند از:

 • مسدود شدن مسیر گردش آب در رادیاتور خودرو (رایج ترین علت خرابی رادیاتور ماشین)
 • خرابی واتر پمپ
 • سوختن واشر سر سیلندر
 • سوختن فیوز و از کار افتادن فن
 • بروز خرابی در ترموستات یا قمقمه آب
 • سوراخ شدن رادیاتور خودرو بر اثر وارد شدن ضربه به آن در تصادفات و …
 • گرفتگی مجرای رادیاتور ماشین
 • کج شدن پره های رادیاتور ماشین
عکس رادیاتور ماشین

با توجه به موارد گفته شده، هنگامی که هر یک از عوامل گفته شده بروز کند، سبب خرابی رادیاتور آب خودرو شما می‌شود که معمولا با علائم مختلفی همراه است. به طور کلی، “علائم خرابی رادیاتور ماشین” عبارتند از:

 • بالا رفتن آمپر آب (رایج ترین نشانه خرابی رادیاتور ماشین)
 • روشن شدن چراغ چک خودرو
 • نامنظم کار کردن موتور خودرو
 • نشت مایع سبز رنگ از اطراف رادیاتور (آب رادیاتور ماشین)
 • نشت بخار از مخزن بالا یا پایین رادیاتور
 • کم شدن آب رادیاتور
 • بیرون زدن مایع از مخزن رادیاتور

علائم خرابی رادیاتور کولر ماشین

 • نشت مایع خنک کننده به داخل اتاق از پشت داشبورد (رایج ترین دلیل خرابی رادیاتور کولر خودرو)
 • فرسودگی باتری ماشین
 • معیوب شدن کلاچ
 • به وجود امدن فاصله میان کلاچ و پولی
 • معیوب شدن رله کمپرسور
 • از کار افتادن ترموستات

علائم خرابی رادیاتور بخاری خودرو

 • ضعف در گرم کردن سیستم بخاری (رایج ترین نشانه خرابی رادیاتور بخاری ماشین)
 • گرفتگی لوله و مجرای آب رسانی به رادیاتور
 • هوا گرفتن مجاری رادیاتور بخاری
 • خرابی ترموستات
 • کمبود مایع خنک کننده
 • معیوب شدن واتر پمپ

بررسی دقیق علائم و علت گرفتگی رادیاتور ماشین

پیش از این نیز به علائم و علت گرفتگی رادیاتور خودرو اشاره نمودیم. اما گرفتگی رادیاتور را شاید بتوان شایع ترین ایراد در رادیاتور دانست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

استفاده از آب معمولی به جای آب مقطر (آب مناسب برای رادیاتور) برای رادیاتور خودرو، استفاده نکردن از ضد یخ و یا استفاده کردن ضد یخ نا مناسب و همچنین عدم انجام سرویس های خودرو را از شایع ترین دلیل این کار می دانند.

عمر مفید رادیاتور ماشین چقدر است؟

خب رادیاتور نیز مانند باقی قطعات یک عمر مشخصی داشته و بعد از تمام شدن این عمر باید اقدام به تعویض رادیاتور خودرو نمود. عموما رادیاتور خودرو ها چیزی بین ۸ تا ۱۰ سال عمر می کنند اما عمر مفید رادیاتور خودرو شما به نحوه ی رانندگی شما و همچنین اب هوایی که در آن زندگی میکنید بستگی دارد. همچنین نگهداری، مراقبت و تعویض آب به موقع بسیار به عمر رادیاتور ماشین کمک خواهد نمود.

تست سلامت رادیاتور ماشین

بسیاری از مراکز تعمیراتی برای اطمینان از سلامت رادیاتور خودرو تست های مختلفی را انجام می‌دهند و از این طریق می‌توانند نسبت به سلامت این قطعه پی ببرند. برای “تست رادیاتور ماشین” و اطمینان از سلامت دستورالعمل زیر را انجام دهید:

خودرو را روشن کرده و ۱۰ دقیقه موتور را در دور ۳۰۰۰ نگه دارید. در این مدت زمان توجه داشته باشید که آمپر آب تا کجا بالا می‌رود. بعد از آن، پدال گاز را رها کنید تا دور موتور به حالت نرمال و زیر ۱۰۰۰ برسد.

سپس به آمپر آب توجه کنید و میزان بالا رفتن آن را به دقت زیر نظر بگیرید. اگر بعد از ۳ دقیقه دمای آب به حالت نرمال برسد نشان می‌دهد که رادیاتور خودرو شما سالم است در غیر این صورت باید آن را تعویض کنید.

تشخیص نیاز به تعویض رادیاتور ماشین باید توسط متخصص صورت پذیرد.

علت سرد بودن رادیاتور ماشین چیست؟

سیستم رادیاتور و گردش آب آن بدین ترتیب است که آب از مخزن به موتور انتقال یافته و بعد از خنک کردن موتور و اجزای آن به داخل رادیاتور باز می‌گردد تا دوباره خنک شود. هر چه قدر که حرارت موتور بالاتر باشد، آب رادیاتور نیز گرم تر می‌شود و در این حالت سیستم رادیاتور و لوله های آن نیز در حال گرم شدن هستند.

بدین ترتیب، این گرما به تمامی نقاط رادیاتور منتقل می‌شود اما اگر بخشی از این اتصالات همچنان سرد باقی بماند نشان دهنده این است که بخشی از سیستم رادیاتور دچار مشکل شده است و آب به خوبی در گردش نیست. لذا “علت سرد بودن قسمتی از رادیاتور ماشین” نیز به خاطر انسداد لوله های رادیاتور بوده که مانع جریان و انتقال مایع خنک کننده به آن بخش ها میشود.

علت سرد بودن شلنگ پایین رادیاتور” نیز به دلیل مسدود شدن جریان مایع خنک کننده از موتور به رادیاتور ماشین می‌باشد. در مواقعی پیش می‌آید که نصف و یا بخش های پایینی رادیاتور سرد است که دلیلی جز مسدود بودن بخشی از جریان آب نیست.

ریختن آب روی رادیاتور ماشین

ریختن-آب-روی-رادیاتور

همانطور که می‌دانید، رادیاتور ماشین در هنگام کار کردن خودرو به خنک کردن سیستم موتور می‌پردازد و سیال همیشه در گردش این سیستم دائم در حال گرم و سرد شدن است. زمانی که این سیال به دلیل وجود اختلالات در عملکرد اصلی سیستم خنک کننده موتور نتواند به خوبی خنک شود، موجب داغ شدن سیستم و در نتیجه جوش آوردن ماشین می‌شود.

حال اشتباهی که در این حالت از بسیاری افراد سر می‌زند این است که آنها اقدام به آب ریختن بر روی رادیاتور ماشین می‌کنند. ریختن آب بر روی رادیاتور خصوصا در مواقعی که این قطعه بسیار داغ است، موجب اختلاف دمای زیاد در داخل و بیرون شده و در نهایت سبب ترک برداشتن رادیاتور می‌شود.

بنابراین، اینکار به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود اما زمانی که قصد دارید تا به سریع تر خنک شدن رادیاتور کمک کنید، میتوانید مقداری آب گرم که به دمای مایع خنک کننده نزدیک است بر روی رادیاتور ماشین بریزید.

بررسی علت سوراخ شدن رادیاتور ماشین

دلیل سوراخ شدن رادیاتور ماشین و یا علت ترکیدن رادیاتور ماشین چیست؟. هنگامی که خودرو جوش می‌آورد، رادیاتور در حالت کاملا داغی قرار دارد و ریختن آب سرد بر روی آن موجب ترک برداشت و سوراخ شدن رادیاتور میشود.

دلیل دیگر سوراخ شدن رادیاتور ماشین به خاطر فرسودگی، پوسیدگی، و در نهایت زنگ زدگی رادیاتور ماشین می‌باشد که در طی زمان و رسوب گرفتگی است. علت ترکیدن رادیاتور خودرو که معمولا با نشتی و ایجاد سوراخی بر آن همراه است نیز به خاطر زنگ زدگی و پوسیدگی فلزات داخلی سیستم رادیاتور می‌باشد که میتوان آن را علت زنگ زدن رادیاتور ماشین نیز دانست.

البته اگر جنس بدنه فلز رادیاتور از آلومینیوم باشد، هیچگاه دچار این زنگ زدگی و خوردگی نخواهد شد و مقاومت بیشتری از خود نشان خواهد داد. بعضا نیز پیش می‌آید رایاتور بخاری و کولر نیز سوراخ شود که سبب اختلال در کارکرد بخاری کولر خودرو خواهد شد. رادیاتور بخاری و کولر بعد از مدتی دچار گرفتگی و انسداد توسط گِل و رسوبات شده که در نتیجه نشتی و سوراخ شدن بخش های مختلف آن را به همراه دارد.

بهترین راه حل برای به تعویق انداختن این چنین اتفاقاتی برای رادیاتور ماشین این است که از مایع خنک کننده استاندارد برای خودرو خود استفاده نمایید.

اگر رادیاتور ماشین کثیف باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

کثیف بودن رادیاتور به معنای رسوب گرفتگی و داشتن گِل و لای است که در بخش های مختلفی از آن از جلمه لوله ها، اتصالات، پره های فن، و … دیده می‌شود. عبور آب از این مجرا های فلزی طی گذشت زمان رسوب گرفتگی را ایجاد می‌کند که باید به موقع به آن رسیدگی شود چرا که انسداد در این مجرا ها و همچنین پره ها، موجب عدم عبور مایع خنک کننده شده و در نتیجه سیستم خنک کننده نمی‌تواند موتور را به خوبی خنک کند.

خنک نشدن موتور نیز مشکلاتی از جمله موارد زیر را به وجود می‌آورد:

 • سوختن سیلندر
 • معیوب شدن پیستون
 • آتش گرفتن موتور

گرفتگی و رسوب در پره ها نیز موجب می‌شود تا فن به راحتی به چرخش درنیامده و به خوبی نتواند مایع خنک کننده در گردش را در مدت زمان مشخص شده خنک کند.

گفتنی است گرفتگی و کثیف شدن رادیاتور ماشین قابل جلوگیری نیست اما میتوان با استفاده از مایع خنک کننده مناسب این اتفاق را به تعویق انداخت.

ریختن اشتباهی روغن در رادیاتور ماشین

متاسفانه بعضا بسیاری از افرادی که با مکانیک خودرو آشنایی ندارند دچار این اشتباه شده و روغن موتور را در جایگاه آب می ریزند. پیشنهاد میشود که در صورت این اشتباه به هیچ عنوان ماشین را روشن نکنید و سریعا با یک مکانیک تماس بگیرید.

علت تحت فشار بودن شلنگ رادیاتور

از مهم ترین دلایل فشار در شلنگ، عدم هوا گیری شلنگ ها و بست ها و رابط های بین لوله ها(جنت ها) می باشد. البته ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشه که باید حتما مکانیک خودروی شما آن را بررسی کند.

جنت رادیاتور چیست؟

جنت رادیاتور به شلنگ های کوچکی میگویند که در رادیاتور استفاده میشود و جنس پلاستیک فشرده دارند

اگر رادیاتور ماشین یخ بزند چه اتفاقی می‌افتد؟

یخ زدن رادیاتور

خودرویی را بدون سیستم خنک کننده تصور کنید که بدون هیچ نوع فن در حال کارکرد مداوم است و احتراق های پی در پی که در موتور آن اتفاق می‌افتد ماشین را گرم و گرمتر می‌کند. هنگامی که هیچ منبعی وجود نداشته باشد تا خودرو را خنک کند موتور شما ممکن است آتش بگیرد! حال تصور کنید که هزینه و خسارت های وارده آتش گرفتن موتور خودرو چه تبعاتی برای راننده دارد!

مایع خنک کننده سیستم رادیاتور از ترکیب مواد مختلفی تشکیل شده که در نتیجه سبب جریان یافتن مایعی خنک و مقاوم خواهد شد. ضد یخ از جمله موادی است که در ضد یخ ها وجود دارد و در روز های زمستانی از یخ زدن آب رادیاتور در هنگامی که موتور سرد است جلوگیری می‌کند.

اگر آب موجود در رادیاتور یخ بزند، موتور شما در ابتدا به هیچ عنوان استارت نمی‌خورد و اگر استارت بخورد، به دلیل یخ بودن مایع درون لوله های آن، باعث ترکیدگی لوله ها و سیلندر خواهد شد. در این حالت بهتر است آب گرم بر روی تمامی لوله ها، شلنگ، خود رادیاتور و دیگر اتصالات آن بریزید تا یخ زدگی آن به آرامی از بین برود.

وظیفه درب رادیاتور چیست؟

وظبفه درب رادیاتور ماشین

درب رادیاتور آب یکی از قطعات حساس رادیاتور محسوب می‌شود که از دو سوپاپ تشکیل شده است. هدف اصلی و به عبارت دیگر، نحوه عملکرد درب رادیاتور ماشین، ذخیره مایع خنک کننده و اطمینان از اینکه سیستم خنک کننده خودرو بیش از اندازه تحت فشار نیست تا عملکرد درستی از خود نشان می دهد. چرا که مخزن و فضای داخلی رادیاتور تحت فشار شدید است و درب به نگه داری و کنترل این فشار کمک می‌کند.

عمر مفید درب رادیاتور آب معمولا تا زمانی که رادیاتور خودرو شما سالم است کار می‌کند، البته اگر نحوه باز و بسته کردن آن را به درستی انجام ندهید، امکان خراب شدن زودتر از موعود ان وجود دارد. اما به طور کلی، میزان عمر مفید آن بین ۸ تا ۱۰ سال است.

نشانه خرابی درب رادیاتور

اگر درب رادیاتور خراب باشد چه اتفاقی می افتد؟ درب رادیاتور خودرو هم همانند دیگر اجزای رادیاتور ماشین ممکن است دچار خرابی و ایراد شود. این خرابی با توجه به عوامل به وجود آمده همانند افتادگی و خرابی شلنگ رادیاتور و هوا گرفتگی مخزن خنک کننده است که با علائمی همراه است؛ نشانه خرابی درب رادیاتور عبارت است از:

 1. سرریز شدن آب از رادیاتور ماشین یا قمقمه آب (رایج ترین علامت خرابی درب رادیاتور)
 2. نشت مایع خنک کننده از کناره های درب رادیاتور
 3. کم کردن قابل توجه آب به مرور زمان
 4. بالا رفتن آمپر آب

علت صدای فیس درب رادیاتور چیست؟

مشکلات رادیاتور

ممکن است شما هم با صدای فیس رادیاتور ماشین رو به رو شده باشید. مسیر، سیکل و نحوه گردش آب در رادیاتور ماشین به شکل ایزوله طراحی شده تا در هنگام کارکرد آب و مایع از ان خارج نشود. حال زمانی که خودرو گرم می‌شود، بخار آب و فشار در آن بالا می‌رود و زمانی که درب رادیاتور را باز می‌کنید، صدای فیس درب رادیاتور یا همان صدای نوشابه از درب رادیاتور شنیده می‌شود که نشان دهنده خروج فشار و بخار از آن است.

این حالت در زمان هایی رخ می‌دهد که ماشین گرم شده و سیستم رادیاتور در حال کار کردن است اما در هنگامی که خودرو سرد است، این صدا تقریبا کمتر شنیده می‌شود.

دقت داشته باشید که هیچ گاه زمانی که خودرو روشن است و یا بلافاصله بعد از خاموش کردن آن درب رادیاتور را باز نکنید چرا که منجر به بیرون ریختن آب جوش شده و احتمال سوختگی شدید وجود دارد.

تست سلامت درب رادیاتور

تست سلامت درب رادیاتور

از آنجایی که توازن و تعادل در میزان فشار مخزن رادیاتور وظیفه اصلی درب رادیاتور است، لذا اطمینان از سلامت آن نیز بسیار حائز اهمیت است. بنابراین، می‌توانید روش هایی را جهت اطمینان از تست سلامت آن انجام دهید.

در طی هفته دو الی ۳ بار به سراغ درب رادیاتور بروید و اطمینان حاصل کنید که درب به درستی بسته شده یا خیر! شلنگ رادیاتور را چک کنید و میزان گرم شدن موتور را هم مد نظر بگیرید. این موارد نشانه هایی هستند که خرابی درب رادیاتور را نشان می‌دهد، لذا با چک کردن موارد گفته شده بصورت منظم می‌توانید سلامت این قطعه را ارزیابی و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.
البته دقت داشته باشید که اگر درب رادیاتور باز بماند مشکلاتی اعم از سرازیر شدن آب و خالی شدن آب رادیاتور خواهد داشت.

خرید رادیاتور، بخاری و کولر ماشین

همه ما تمایل به خرید محصولاتی با کیفیت و مرغوب داریم که علاوه بر پرداخت هزینه های به صرفه، کالایی با طول عمر مناسب دریافت کنیم. برای داشتن تجربه های خرید این چنینی، مراجعه به مراکز معتبری که ضمانت کیفیت کالا را به مشتری ارائه دهند اولین گام برای دستیابی به این هدف است.
وجود بسیاری از کالاهای تقلبی و بی نام و نشان در بازارهای قطعات خودرو از معضلاتی است که علاوه بر خریداران، فروشندگان دیگر را نیز دچار مشکل کرده است.
پکیجینگ محصولات فیک در بسته بندی کالاهای شرکتی اصل، عرضه محصولات تقلبی به قیمت های بالاتر از نسخه اصلی آن، و مسائلی از این قبیل شایع ترین مشکلات بازار فیک قطعات خودرو است.

با توجه به موارد گفته شده، اگر خودرو شما دچار هر گونه خرابی شده و یا سیستم های رادیاتور موتور، کولر، و بخاری آن دچار ایراد جدی شده، باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. برای خرید این قطعات باید به مرکز معتبری مراجعه کنید و با توجه به مدل خودرو خود اقدام به خرید کنید.

مجموعه یدک یار از جمله مراکز معتبر فروش لوازم یدکی و قطعات خودروست و با دارا بودن بیش از ۶ سال سابقه فروش آنلاین می‌تواند پاسخگو نیاز شما باشد. ضمانت اصالت کالا، سلامت فیزیکی قطعه، ارسال در اسرع وقت، تحویل فوری درب محل، و تنوع بالا قطعات از جمله ویژگی های فروشگاه یدک یار محسوب می‌شود.

لذا، با تهیه لوازم یدکی مصرفی خود از این مجموعه قدمی در راستای کاهش محصولات فیک و تقلبی در بازار بردارید. برای دریافت مشاوره رایگان توسط تیم کارشناسی یدک یار درباره قطعات مختلف و خرید رادیاتور آب با ما در ارتباط باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظرات
 1. زاهدی می گوید

  سلام وقت.بخیر و.خوشی
  اگر رادیاتور تمیز نگه داریم و بشوریم .عمر سلامتش طولانی تر میشه یا.نه ربطی نداره ?

  1. یدک یار می گوید

   سلام و عرض ادب
   رادیاتور خودرو عمر مفید مشخصی دارد و بالاخره پس از چند سال استفاده باید آن را تعویض کنید. اما در مورد شستوشوی رادیاتور خودرو باید گفت در طول عمر خود این قطعه تفاوت زیادی ایجاد نمیکند اما اگر از آب با رسوب کمتر مثل آب جوشیده در سیستم رادیاتور خودرو استفاده کنید و همواره شبکیه های رادیاتور ماشین تمیز باشد تا باد به راحتی از بین آنها بگذرد، طبیعتا سیستم خنک کننده موتور وظیفه خود را بهتر و تحت فشار کمتری انجام میدهد و در نتیجه عمر مفید قطعات موتور خودرو شما افزایش پیدا میکند.

 2. 111 می گوید

  سلام خسته نباشید آب شدن جلوپنجره به چه علته

  1. یدک یار می گوید

   سلام و عرض ادب
   برای مشکلات اینچنینی متاسفانه نمیتوان به این صورت راهنمایی کرد، پیشنهاد میکنیم سریعا قبل از اینکه مشکل جدی رخ دهد خودرو خود را به متخصص نشان دهید.