بررسی علت کم شدن آب رادیاتور ماشین و میزان طبیعی

کم شدن آب رادیاتور ماشین از جمله معضلاتی است که برای هر خودرویی پیش می‌آید، بنابراین بهترین حالت این است که اطلاعات درستی در این رابطه داشته باشید تا به موقع راه حلی را برای آن پیدا کنید، خوب است بدانید از جمله مهم ترین علت این اتفاق وجود اختلال در اجزای داخلی سیستم رادیاتور خودروست که دچار نشتی و فرسودگی شده اند، در ادامه بیشتر در مورد این موضوع توضیح خواهیم داد.

کم شدن آب رادیاتور نشانه چیست؟، آیا کم شدن آب رادیاتور ماشین طبیعی است؟ حتما پیش آمده که با چک کردن خودرو متوجه کم شدن آب رادیاتور آن شوید و برای شما سوال باشد که این موضوع به چه علتی رخ داده است. آب کم کردن ماشین معمولا از جمله مواردی است که در عملکرد درست و صحیح خودرو معضل ایجاد می‌کند و باید هر چه زودتر تشخیص داده شده و تعمیر شود.

در این مقاله مجله یدک یار قصد داریم تا به بررسی دقیق علت کم شدن آب رادیاتور خودرو پرداخته و نحوه تشخیص علت، راه حل هایی را برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل در اختیار شما قرار دهیم، با ما همراه باشید.

با رادیاتور ماشین بیشتر آشنا شوید

آشنایی با رادیاتور ماشین

رادیاتور آب ماشین (Radiator) یکی از قطعات حساس و مهم در سیستم خنک کننده موتور خودرو است. آب درون رادیاتور بعد از خنک کردن اجزای موتور دوباره در رادیاتور ماشین به گردش درآمده و در آنجا توسط فن و پروانه دوباره خنک می‌شود و به سمت موتور انتقال می‌یابد، تا زمانی که موتور خودرو در حال کار کردن است این سیکل به طور مداوم انجام می‌شود و موتور را در دمای متعادل نگه می‌دارد.
برای آشنایی بیشتر با رادیاتور آب و کارکرد آن می‌توانید به مقاله “رادیاتور آب چیست” رجوع کنید.

اگر رادیاتور ماشین آب نداشته باشد چه میشود؟

اگر رادیاتور ماشین آب نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

اینکه بدانیم “اگر ماشین آب نداشته باشد” و یا” آب رادیاتور ماشین کم باشد چه میشود” باعث پی بردن به اهمیت بررسی مداوم سطح آب خودرو خواهد شد. همانطور که گفته شد مایع خنک کننده نقش اساسی در خنک کنندگی موتور برعهده دارد، حال تصور کنید که سیستم رادیاتور و در حالت کلی سیستم موتور بدون این مایع شروع به کار کنند، به نظر شما چه اتفاقی می‌افتد؟
طبیعی است که اگر در ماشین آب وجود نداشته باشد مجراها از هر نوع سیالی خالی بوده و یا در صورت کم بودن آب رادیاتور ماشین گردش آب به خوبی انجام نمیشود. در نتیجه گرمای تولید شده موتور به واسطه جرقه و احتراق به قدری بالا می‌رود که موجب معیوب شدن و سوختن واشر سرسیلندر، تاب برداشتن سرسیلندر و سیلندر و سایر قطعات موتوری مثل رینگ و پیستون و … شده و اگر آن را کنترل نکنید، در نهایت گرمای موتور به قدری بالا میرود که موجب آتش گرفتن آن خواهد شد.

علت کم شدن آب رادیاتور ماشین چیست؟

کم شدن یا خالی شدن آب مخزن رادیاتور از جمله مواردی است که نیاز به رسیدگی و بررسی داشته و اگر به موقع نسبت به تشخیص و رفع آن اقدام نکنید، خسارت های زیادی را به سیستم موتوری خودرویتان وارد می‌کند. در وهله اول، هر گونه نشتی و فرسودگی در سیستم خنک کننده موتور موجب “کم شدن آب رادیاتور” می‌شود که یکی از دلایل جوش آوردن ماشین خواهد بود، البته این تازه شروع مشکلات بزرگتر است چرا که در صورت عدم رسیدگی به آن، آسیب های موتوری هم در پیش روی شما است، سوختن واشر سرسیلندر، گیرپاژ کردن پیستون ها و سوختن بخش های فلزی موتور همگی از جمله عواقب آب کم کردن خودرو یا خالی شدن آب رادیاتور ماشین است.

حال سوالی که در اینجا به وجود می‌آید این است که دلیل اصلی کم شدن آب رادیاتور ماشین چیست؟ که در ادامه به بررسی مهم ترین دلایل آن می‌پردازیم:

 • وجود نشتی در قطعات سیستم خنک کننده

اولین و مهم ترین “علت کم شدن آب رادیاتور ماشین“، وجود هر گونه نشتی در اتصالات و لوله های سیستم خنک کننده است، خراب شدن قمقمه آب، نشت آب از درب مخزن آب رادیاتور که معمولا به دلیل خراب شدن واشر آب بندی درب رادیاتور رخ میدهد، ترک برداشتن بلوک سیلندر و … همگی می‌تواند از علت های کم شدن آب رادیاتور باشد، در برخی مواقع هواگیری نکردن رادیاتور نیز ممکن است موجب بروز نشتی در این سیستم شود و کارکرد سیستم را به کلی مختل کند.
برای حل این مشکل باید در وهله اول منشا نشتی آب رادیاتور را توسط تعمیرکار متخصص پیدا کرده و نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

 • خرابی ترموستات

ترموستات از اجزای سیستم رادیاتور است که در مسیر رفت و برگشتی مایع خنک کننده قرار دارد و با تغییر دمای آب میزان گردش آب رادیاتور را کنترل میکند. لذا خرابی ترموستات میتواند یکی دیگر از علت های کم شدن آب رادیاتور باشد. در برخی مواقع گیر کردن یا چکه کردن ترموستات باعث نشت آب رادیاتور و در نتیجه کم شدن آب رادیاتور میشود.

 • ورود آب به داخل سیلندر

یکی دیگر از رایج ترین دلایل کم شدن آب رادیاتور ماشین، ورود آب رادیاتور به داخل محفظه احتراق موتور یا داخل سیلندر است که معمولا به دلیل فرسوده شدن یا سوختن واشر سرسیلندر رخ میدهد. این اتفاق به دلیل ضعیف شدن آب بندی موتور رخ میدهد. با ورود آب به داخل سیلندر به دلیل حرارت بالا در محفظه احتراق، آب وارد شده بخار و از سیستم اگزوز خارج میشود. در نتیجه به مرور زمان شاهد کم شدن آب رادیاتور خواهیم بود.

 • نشتی رادیاتور بخاری ماشین

بخاری ماشین با استفاده از یک رادیاتور کار می‌کند و سیال در آنها نیز گردش دارد. معمولا رادیاتور بخاری پشت داشبورد قرار گرفته و پس از مدتی فرسوده و در نتیجه نشتی پیدا میکند. در این شرایط آب رادیاتور از این قطعه نشت پیدا کرده و پس از مدتی کوتاه شاهد کم کردن آب رادیاتور ماشین هستیم.

 • نشتی آب از پولکی های سیلندر
 • در صورتی که پولکی های سیلندر از حالت عادی و آب بندی شده خود به هر دلیل خارج شوند، احتمال نشت آب رادیاتور از مجرا های آنها وجود دارد. توجه داشته باشید که این اتفاق تنها در زمانی رخ میدهد که آب داخل بلوک سیلندر یخ بزند.

  کم شدن آب رادیاتور ماشین نشانه چیست؟

  سیستم خنک کننده موتور خودرو یک سیستم ایزوله بوده و کم شدن آب رادیاتور ماشین نشانه ضعف و خرابی در یکی از بخش هایی است که مایع خنک کننده در آن گردش دارد. اگر نشتی در سیستم خنک کننده وجود نداشته باشد مثل نشتی در لوله های آب، نشتی رادیاتور آب، نشتی پولکی سیلند، خرابی واشر درب مخزن آب و … باید سلامت ترموستات و رادیاتور بخاری را بررسی کرد و اگر هیچ یک از این بخش ها مشکلی نداشت، معمولا کم شدن آب رادیاتور نشان دهنده مشکل واشر سرسیلندر و ورود آب به داخل سیلندر موتور است. با اینحال تشخیص دقیق مشکل باید توسط متخصص صورت گیرد.

  آیا کم شدن آب رادیاتور ماشین طبیعی است؟

  حتی با اینکه سیستم گردش آب باید ایزوله باشد اما در خودرو هایی با کیلومتر کارکرد بالا حتی با اطمینان از سلامت بخش های مختلف سیستم خنک کننده باز هم شاهد کم شدن آب رادیاتور خواهیم بود. لذا باید گفت در طی مدت زمان طولانی “کم شدن آب رادیاتور ماشین طبیعی” است.
  باید گفت “مقدار طبیعی کم شدن آب رادیاتور ماشین” در طی هر ۳ ماه بین ۱ تا ۳ سانتی متر است. این مقدار مستقیما به سلامت بخش های مختلف سیستم خنک کننده موتور دارد. توجه داشته باشید بدیهی است مقدار طبیعی کم شدن آب رادیاتور در تابستان در مقایسه با زمستان (فصول و آب و هوای گرم نسبت به سرد) کمی بیشتر باشد.

  علت کم شدن آب رادیاتور در زمستان چیست؟

  علت کم شدن آب رادیاتور در زمستان چیست؟

  تمامی علت های ذکر شده ممکن است در زمستان سبب کاهش آب رادیاتور شود، اما “کم شدن آب رادیاتور در زمستان” دو علت مهم دارد که معمولا در زمستان خود را نشان میدهد در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

  • استفاده از بخاری ماشین که مستقیما با آب رادیاتور در ارتباط است، با روشن کردن بخاری در زمستان آب داخل رادیاتور بخاری ماشین به گردش در آمده و ممکن است بعد از مدتی به دلیل نشتی رادیاتور بخاری از آن خارج شود. نشت این قطعه علت ریختن آب رادیاتور زیر پای راننده است و رایج ترین دلیل کم شدن آب رادیاتور در زمستان و فصول سرد.
  • در روز های سرد زمستانی که آب رادیاتور در سیستم خنک کننده دچار یخ زدگی میشود، پولکی هایی در سیلندر وجود دارد تا بعد از یخ زدن سیلندرها جا به جا شده و کمی عقب گرد کنند در نتیجه فشار ناشی از انبساط یخ مهار و مانع ترکیدن سیلندر موتور شوند. با این اتفاق پولکی های سیلندر از آب بندی خارج شده و پس از ذوب شدن یخ ها این اتفاق موجب نشتی آب از پولکی سیلندر می‌شود. این یکی دیگر از دلایل کم کردن آب رادیاتور در زمستان است.

  علت کم شدن آب رادیاتور در تابستان چیست؟

  “کم شدن آب رادیاتور در تابستان” به علت های مختلف اتفاق می‌افتد که عبارتند از:

  • در تابستان آب رادیاتور به دلیل گرما هوا زودتر بخار می‌شود لذا کوچکترین ضعف در سیستم آب بندی مثل خراب شدن درب رادیاتور یکی از دلایل رایج کم شدن آب خودرو در تابستان است.
  • جوش آوردن خودرو در تابستان که ممکن است ترک و نشتی در رادیاتور ایجاد کند و یا باعث سوختن واشر سرسیلندر شود دلیل دیگر کم شدن آب رادیاتور در تابستان است.
  • استفاده از کولر ماشین در تابستان که باعث درگیر شدن رادیاتور کولر یا کندانسور میشود بصورت طبیعی میتواند سبب کاهش میزان آب رادیاتور شود.

  البته شما می توانید برای یادگیری نحوه نگه داری خودروی خود در تابستان، مقاله ی نگه داری خودرو در تابستان را مطالعه و بررسی نمایید.

  بعد از کم شدن آب رادیاتور چه کنیم؟

  طبیعی است که بعد از تشخیص کم شدن آب رادیاتور نیاز است تا به آن آب اضافه کنید در غیر این صورت موتور دچار آسیب های جدی خواهد شد، برای اینکار بهتر است خودرو را در جای امن و صاف پارک کنید، اگر خودرو برای مدت طولانی کار کرده باید اجازه دهید تا ۱ ساعت بگذرد تا موتور کاملا خنک شود، حالا آب مقطر و ضد یخ را با یکدیگر ترکیب کنید و بعد از چک کردن میزان مایع داخل منبع انبساط، مایع را به مخزن اضافه کنید، بعد از آن، درب رادیاتور را به دقت ببندید و خودرو را روشن کنید و اجازه دهید تا مدتی روشن بماند.

  برای جلوگیری از به وجود آمدن معضلاتی از جمله کم شدن آب رادیاتور بهتر است که به موقع و هر هفته یکبار میزان آب رادیاتور را چک کنید و با پر کردن رادیاتور و خالی شدن مجدد آن، مطمئن شوید که مشکلی در سیستم رادیاتور خودرو شما وجود ندارد. اگر مشکل به وجود آمده جدی است، بهتر است هر چه سریعتر به نزد تعمیرگاه متخصص در این زمینه بروید و نسبت به تعمیر هر چه زودتر سیستم خنک کننده خودرو خود اقدام کنید.

  مقدار آب رادیاتور ماشین چقدر باید باشد؟

  مقدار آب رادیاتور ماشین چقدر باید باشد؟

  در تمامی خودرو ها اینکه آب رادیاتور ماشین چقدر باید باشد بروی قمقمه آب خودرو ها و یا بخش داخلی مخزن رادیاتور آنها در هنگامی که درب رادیاتور را باز می‌کنید، دارای اندازه گیری هایی است که مینیمم و ماکسیمم میزان آب مورد نیاز سیستم خنک کننده خودرو را نشان می‌دهد، حال با توجه به این اعداد باید مایع را به رادیاتور خودرو خود اضافه کنید تا به حد نصاب برسد.

  اگر آب رادیاتور ماشین زیاد باشد چه می‌شود؟

  کم یا زیاد بودن آب رادیاتور ماشین به هیچ عنوان برای سیستم رادیاتور خوب نیست. چه کم بودن و چه زیاد بودن میزان آب رادیاتور هر دو حالت عملکرد درست آن را دچار مشکل می‌کند، اگر آب رادیاتور زیاد باشد در گردش آب داخل سیستم خنک کننده اختلال ایجاد کرده و مایع نمی‌تواند به درستی در مجراها جریان پیدا کرده و در نهایت، راندمان رادیاتور برای خنک کردن موتور کاهش پیدا می‌کند.

  علت ریختن آب رادیاتور یا ضد یخ زیر پای راننده چیست؟

  در برخی مواقع پیش می‌آید که با شاهد خیس شدن زیر پای راننده هستیم. معمولا علت ریختن آب رادیاتور زیر پای راننده وجود نشتی در شلنگ یا رادیاتور بخاری خودروست که موجب بیرون آمدن آب از آن و در نتیجه ورود آب به کابین خواهد شد، برای حل چنین مشکلی باید منشا نشتی را در ابتدا پیدا کنید و بعد از آن اقدام به رفع نشتی رادیاتور ماشین و تعمیر بخش آسیب دیده خودرو خود کنید، البته بهتر است که خودرو را به نزد تعمیرگاه متخصص ببرید چرا که اگر خودتان بخواهید این کار انجام دهید، باز کردن اتصالات و شلنگ ها کار ساده ای نیست و ممکن است در صورت نابلد بودن به دیگر بخش ها هم آسیب بزنید.

  علت کم شدن اب رادیاتور در زمستان چیست؟

 • با روشن کردن بخاری در زمستان آب داخل رادیاتور بخاری ماشین به گردش در آمده و ممکن است بعد از مدتی به دلیل نشتی رادیاتور بخاری از آن خارج شود
 • آب رادیاتور در سیستم خنک کننده دچار یخ زدگی میشود، پولکی هایی در سیلندر وجود دارد تا بعد از یخ زدن سیلندرها جا به جا شده و کمی عقب گرد کنند در نتیجه فشار ناشی از انبساط یخ مهار و مانع ترکیدن سیلندر موتور شوند
 • مقدار طبیعی کم شدن آب رادیاتور چقدر است؟

  طی هر ۳ ماه بین ۱ تا ۳ سانتی متر

  اگر رادیاتور آب نداشته باشد چه میشود؟

  گرمای تولید شده موتور به واسطه جرقه و احتراق به قدری بالا می‌رود که موجب معیوب شدن و سوختن واشر سرسیلندر، تاب برداشتن سرسیلندر و سیلندر و سایر قطعات موتوری مثل رینگ و پیستون و … می شود.

  آیا کم شدن آب رادیاتور ماشین طبیعی است؟

  بله تا حدودی که نگران کننده نباشد

  دلايل كم كردن آب رادياتور چیست؟

  وجود نشتی در سیستم خنک کننده، خرابی ترموستات، ورود آب به داخل سیلندر، نشتی رادیاتور بخاری

  علت ریختن آب رادیاتور زیر پای راننده چیست؟

  وجود نشتی در شلنگ یا رادیاتور بخاری خودروست که موجب بیرون آمدن آب از آن و در نتیجه ورود آب به کابین خواهد شد

  ممکن است شما دوست داشته باشید

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.