چه زمانی چراغ چک روشن می‌شود؟

روشن شدن چراغ چک خودرو از جمله معضلاتی است که برای اتومبیل شما پیش می‌آید. این معضل با توجه به مدل خودرو شما می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که در این مقاله سعی کرده ایم به بررسی کلی آنها بپردازیم تا به موقع نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

چرا با روشن شن چراغ چک رو به رو می‌شویم؟ از آن جایی که هر خودرویی از قطعات مختلفی تشکیل شده است، مسلما پیدا شدن مشکل و ایراد در هر قطعه با قطعه دیگر در شرایط متفاوتی رخ می‌دهد. راننده نمی‌تواند تمام این مشکلات را متوجه شود، به همین دلیل هم سازندگان خودرو به فکر راه حلی بودند که بتوانند به راننده نسبت به وجود یک مشکل در خودرو هشدار دهند.

چراغ چک خودرو محصول نهایی بود که امروزه در خودروها دیده شده و در موارد خاصی نیز شاهد روشن شدن آن هستیم. در ادامه توضیحات بسیار بیشتری را در خصوص چراغ چک خودرو می‌دهیم.

چه زمانی چراغ چک روشن می‌شود؟

چه زمانی چراغ چک خودرو روشن می‌شود؟

روشن شدن چراغ چک خودرو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، حتی در برخی موارد این روشن شدن و اخطاری که از سمت کامپیوتر مرکزی به شما داده می‌شود می‌تواند به صورت همزمان تلفیقی از چند مشکل مختلف در خودرو باشد. بیایید نگاهی به این موارد بیاندازیم:

۱-خرابی باتری

هر باتری به طور متوسط عمر ۲ الی ۵ ساله دارد. در صورتی که به هر دلیلی پیش از تمام شدن عمر مفید خود مشکل پیدا کند، چراغ چک خودرو روشن می‌شود. این چراغ چک حتی در زمان تمام شدن باتری و نداشتن انرژی لازم برای به حرکت درآوردن خودرو نیز روشن خواهد شد.

۲-خرابی سیم کشی خودرو

دومین دلیل روشن شدن چراغ اخطار مربوط به سیم کشی کلی خودرو می‌شود. اگر در یک یا چند قسمت از سیم کشی خودرو پارگی و یا اتصالی وجود داشته باشد، برق به قسمت های مختلف خودرو به درستی نمی‌رسد و در ادامه ممکن است خودرو یا به طور کلی روشن نشود و یا اگر هم روشن می‌شود در حین حرکت دچار خاموشی شود.

۳-سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن یا همان حسگر اکسیژن یکی دیگر از قطعات بسیار مهم و حساس در خودرو محسوب می‌شود. این سنسور وظیفه دارد تا میزان اکسیژن ورودی به سیلندرها را به منظور مخلوط شدن با سوخت کنترل کند. خرابی سنسور اکسیژن به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که در هر صورت چراغ چک خودرو روشن خواهد شد.

۴-مشکل در کوئل

کوئل خودرو یکی از قطعاتی است که به سیستم برق خودرو مربوط می‌شود. در واقع می‌توان گفت که کوئل خودرو همان قطعه ای است که انرژی خروجی از باتری را تقویت کرده تا شمع ها بتوانند جرقه بزنند. اگر کوئل خراب شود نه تنها چراغ چک خودرو روشن می‌شود، بلکه حتی ممکن است ماشین روشن نشود و یا در حال حرکت خاموش شود.

۵-خرابی و بروز مشکل در شمع و وایرها

شمع ها و وایرها قسمت بعدی از خودرو هستند که خرابی آن ها می‌تواند باعث روشن شدن چراغ چک خودرو شود. شمع برای روشن شدن و حرکت کردن خودرو جرقه می‌زنند که در نهایت باعث سوختن بنزین می‌شود.

وایرها نیز نیروی الکتریسیته تولید شده توسط باتری را به شمع ها می‌رسانند. ممکن است وایرها پوسیده شوند و انتقال انرژی دچار اتصالی شود و یا آن که شمع ها پس از مدتی استفاده دچار خراب شوند و یا به دلیل دیگر مشکلات بر روی آن ها چربی و دوده قرار بگیرد. در هر صورت امکان روشن شدن چراغ چک خودرو بسیار زیاد می‌شود تا راننده متوجه مشکل مربوط شود.

۶-خرابی ترموستات

خرابی ترموستات

ترموستات یک قطعه بسیار ساده است که در عملکرد درست بخاری و کولر و همچنین روان سازی و گردش مایع خنک کننده موتور نقش مهمی را بر عهده دارد. در صورتی که ترموستات خراب شود، روشن شدن چراغ چک حتمی خواهد بود.

۷-انژکتور

انژکتور قطعه بعدی محسوب می‌شود که در خودروهای قدیمی دیده نمی‌شود اما تمامی خودروهای جدید این قطعه را دارا هستند. مواردی که می‌توانند سبب خرابی انژکتور در طولانی مدت شود شامل خالی بودن طولانی مدت باک بنزین، عادت های بد رانندگی و یا حتی عدم تعویض طولانی مدت فیلتر روغن، فیلتر بنزین و یا فیلتر هوا است.

۸-نصب نامناسب دزدگیر

وصل کردن دزدگیر یا جی پی اس برای کامپیوتر مرکزی خودرو به عنوان امکانات جانبی هستند که به خودرو اضافه می‌شوند، بنابراین احتمال بروز خطا در آنها بسیار زیاد می‌شود. این خطاها زمانی بیشتر می‌شوند که دزدگیر و یا ردیاب به درستی سیم کشی نشده باشند که در این صورت امکان برق دزدی از باتری پیش آمده و در پی آن چراغ چک خودرو دائما روشن خواهد بود.

۹-درب باک

درب باک

خرابی درب باک و یا لاستیکی که باک را عایق می‌کند هم از دیگر عواملی است که می‌تواند باعث روشن شدن چراغ چک خودرو شود. اگر این موضوع باشد، روش حل کردن آن نیز بسیار ساده خواهد بود.

۱۰-خرابی سیستم چرخش گاز

سیستم چرخش گاز یا به صورت اختصار ERG، یکی از مواردی است که می‌تواند در صورت خرابی سبب بروز مشکل و روشن شدن چراغ چک خودرو شود. این سیستم با کنترل کردن میزان هوای مورد نیاز برای احتراق و همچنین کم و زیاد کردن نامحسوس آن، باعث می‌شود تا در حجم گسترده و در طولانی مدت، میزان گازهای آلاینده تولید شده توسط خودرو کم شود.

روشن شدن چراغ چک و لرزش خودرو

بروز لرزش در خودرو یکی از معایبی است که می‌تواند راننده و دیگر سرنشینان خودرو را بسیار بترساند. روشن شدن چراغ چک خودرو و ایجاد لرزش در پی آن می‌تواند به چند دلیل مختلف بروز پیدا کند:

۱-خرابی شلنگ های خودرو

اولین دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو که در ادامه امکان بروز لرزش در کل را به خودرو وجود می‌آورد، در واقع به علت ترک خوردگی، شکستگی و یا شل شدگی یکی از شلنگ های سوخت، هوا و یا مایع خنک کننده رادیاتور است. در صورتی که روشن شدن چراغ چک به یکی از این شلنگ ها مربوط شود، به سادگی با تعویض شلنگ مورد نظر هم چراغ چک خودرو خاموش می‌شود و هم آن که لرزش خودرو از بین می‌رود.

۲-تسمه تایم

دومین مورد مربوط به خرابی تسمه تایم می‌شود که هم باعث روشن شدن چراغ چک خودرو و هم باعث ایجاد یک لرزش محسوس در ماشین می‌شود. معمولا لرزشی که در پی خرابی و یا عدم تنظیم تسمه تایم رخ می‌دهد در موتور به وجود می‌آید که برای تشخیص آن به دقت زیادی نیاز است.

روشن شدن چراغ چک و افت شتاب

روشن شدن چراغ چک و افت شتاب خودرو

گاهی اوقات ممکن است در حال رانندگی باشید و هر قدر پدال گاز را بیشتر فشار دهید، هیچ تفاوتی را در سرعت و شتاب ماشین نبینید. این عدم افزایش سرعت و شتاب می‌تواند مربوط به دو دلیل اصلی و عمده باشد که اولی خراب شدن مبدل کاتالیستی است. این مبدل به دلیل خرابی سنسور اکسیژن، بنزین نامرغوب و یا حتی فرسودگی می‌تواند معیوب می‌شود. روشن شدن چراغ چک خودرو در صورت خرابی این قطعه می‌باشد که بهتر است در اسرع وقت برای تعمیر آن اقدام کنید.

دومین دلیلی که می‌تواند همزمان هم باعث روشن شدن چراغ چک خودرو شود و هم افت شتاب را در خودرو ایجاد کند، مربوط به خرابی کویل و سیم کشی خودرو است. این مشکل حتی در خودروهای جدید نیز بروز پیدا می‌کند.

سمند EF7 از خودروهایی است که به تکرار با این مشکل رو به رو می‌شود. این خودروها به علت موتور و انرژی برق زیادی که مصرف می‌کنند، در صورتی که در تابستان همزمان بخواهید هم از کولر و هم از ضبط ماشین در حال حرکت استفاده کنید، چراغ چک خودرو روشن می‌شود و افت شتاب و قدرت بسیار محسوسی را در پی خواهد داشت. می‌توانید به راحتی با تقویت کردن سیم کشی های خودرو و همچنین تقویت کویل، از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

روش های خاموش کردن چراغ چک خودرو

روش های حاموش کردن چراغ چک خودرو

حالا که متوجه دلایل مختلفی که مربوط به روشن شدن چراغ چک شدیم؛ بهتر است بدانیم که چگونه می‌توان این چراغ را خاموش کرد. اولین و مطمئن ترین کاری که می‌توانید انجام دهید آن است که از دستگاه دیاگ استفاده کنید.

دستگاه دیاگ می‌تواند در عرض چند دقیقه برای شما مشخص کند که دلیل روشن شدن چراغ چک چیست و حتی در برخی از موارد با پاک کردن خطاهای دستگاه و ECU ماشین، موجب خاموش شدن چراغ چک می‌شود.

حال فرض کنید که در جاده های خارج شهر هستید و به هیچ تعمیرگاهی دسترسی ندارید. می‌توانید با جدا کردن سر وایرها از باتری، به نوعی ماشین را خاموش کنید و پس از گذشت یک دقیقه دوباره وایرها را متصل نمایید. در بیشتر اوقات با این کار چراغ چک خودرو به صورت موقتی خاموش می‌شود و می‌توانید خود را به یک مرکز تعمیراتی مطمئن برسانید.

چشمک زدن چراغ چک خودرو

چشمک زدن چراغ چک خودرو

گاهی اوقات نیز پیش می‌آید که چراغ چک خودرو دائما روشن نمی‌ماند، بلکه گاهی اوقات روشن و گاهی اوقات خاموش می‌شود و حالت چشمک زن پیدا می‌کند. در این مورد چند حالت وجود دارد؛ اول آن که احتمال اتصالی در سیستم برق خودرو وجود دارد، مورد دوم در خصوص به وجود آمدن باگ در ECU یا همان کامپیوتر مرکزی است که با وصل کردن ECU به دستگاه دیاگ می‌توان این عیب را برطرف ساخت.

جمع بندی

روشن شدن چراغ چک شرایط متفاوتی دارد و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. همان طور که گفته شد، اخطار دادن این چراغ گاهی اوقات به دلیل خرابی قطعات یدکی رخ می‌دهد. این قطعات شامل شمع، وایر، انژکتور، سنسور اکسیژن و…است.

به منظور این که بتوانید از بروز این خطا و هزینه های چند برابری جلوگیری کنید، کافی است این قطعات یدکی را از مراکز معتبر و مطمئن خریداری کنید. فروشگاه آنلاین “یدک یار” یکی از همین فروشگاه های معتبر است که به جهت جلب اعتماد بیشتر مشتریان خود، ضمانت نامه اصل بودن کالا را نیز در کنار قطعه یدکی ارائه کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن سفارش شما را به دستتان می‌رساند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.