بررسی علت صدای تق تق ماشین

صدای تق تق ماشین می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای اینکه به صورت دقیق بدانید علت صدای تق تق ماشین چیست، به بررسی این موضوع پرداخته ایم.

با گذشت زمان، ماشین شما نیز تغییر می کند و می تواند به سرعت دچار فرسودگی سیستم تعلیق شود. اگر تا به حال در حال رانندگی بوده اید و متوجه صدای تق تق ماشین یا جیر جیرهای عجیب و غریبی شده اید که از ماشین شما می آید، این می تواند نشان دهنده وجود مشکلی در خودرو باشد. هر صدای غیر عادی که از ماشین شما می آید زنگ خطر را در ذهن شما به صدا در می آورد. به نظر می رسد ماشین ها اغلب زبان خودشان را دارند و صداهایی که تولید می کنند یکی از راه هایی است که مشکلاتشان را به ما گوشزد می کنند. صدای تق تق ماشین یا هر صدای دیگری به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود.

ما در این مقاله به بررسی علت صدای تق تق ماشین در حالت های گوناگون پرداخته ایم، بسته به اینکه صدا از کجا می آید و چه زمانی رخ می دهد.

چرا موتور ماشین صدای تق تق می دهد

صدای تق تق از یک موتور می تواند نتیجه تعدادی از مشکلات باشد، حتی می تواند چیزی به کوچکی سوخت بی کیفیت باشد. مهم نیست که موضوع چقدر کوچک است، صدای تق تق موتور نباید نادیده گرفته شود.

ضربه موتور به طور کلی در خودروهای جدید کمتر مشکلی ایجاد می کند، زیرا انژکتورهای سوخت، نسبت مخلوط هوا به سوخت و زمانبندی آن ها همگی توسط کامپیوتر خودرو کنترل می شوند. اکثر خودروها دارای سنسور ضربه نیز هستند. این سنسور طوری طراحی شده است که هر ضربه موتور را تشخیص دهد و سپس به ECU یا همان کامپیوتر ماشین هشدار دهد تا مشکل را اصلاح کند. بنابراین، در خودروهای جدیدتر، صدای تق تق ممکن است به معنای واقعی کلمه نتیجه خرابی یک سنسور ضربه باشد.

تق تق موتور همچنین ممکن است نتیجه موارد زیر باشد:

 • کم بودن فشار روغن
 • خرابی بالابر سوپاپ
 • سازگار نبودن شمع ها یا بی کیفیت بودن آن ها
 • مخلوط هوا و سوخت نامتعادل
 • بلبرینگ های فرسوده

تق تق موتور که به نظر می رسد از پایین موتور می آید، بیشتر از هر چیز دیگری به دلیل آسیب دیدن بلبرینگ های میله ای است.

از سوی دیگر، یاتاقان های چرخ یکی دیگر از دلایل ضربه یا تق تق موتور هستند، به ویژه هنگامی که خودرو به چپ یا راست می چرخد. اگر صدا به نظر می رسد که از چرخ های ماشین شما می آید، باید در اسرع وقت آن را بررسی کنید، زیرا اگر بلبرینگ چرخ شما در حین رانندگی کاملاً بشکند، می تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد.

صدای تق تق موتور در دور پایین

صدای تق تق موتور ماشین

صدای تق تق موتور در حالت درجا یا در دور پایین می تواند رخ دهد که علت این موضوع این است که وقتی موتور هوای کافی را از طریق فیلترهای کثیف یا سیستم اگزوز مسدود شده دریافت نکند، موتور ماشین شما در حالت درجا صدای تق تق می دهد. یکی دیگر از دلایل احتمالی این مشکل، تسمه تایم خراب و نامناسب است. علاوه بر این موارد، شل بودن دسته موتور می تواند باعث ایجاد چنین صداهایی در دور موتور پایین شود. اگر موتور محکم در جای خود قرار نگیرد، می لرزد و صدای تق تق ایجاد می کند.

صدای تق تق موتور در دور بالا

هنگامی که موتور روشن است و با فشردن پدال گاز، در یک دور موتور خاص صدای تق تق تق می شنوید معمولاً علت های این موضوع به موارد زیر خلاصه می شود:

 • آسیب دیدن یاتاقان های میل لنگ موتور
 • کافی نبودن روغن موتور
 • نرسیدن روغن به قطعاتی که نیاز به روغن دارند
 • بالا رفتن غلظت روغن و از بین رفتن خاصیت روانکاری آن

اگر موقع حرکت با خودرو و فشار دادن پدال گاز، صدای تق تق را می شنوید، موارد زیر می توانند علت های این موضوع باشند:

 • خرابی هورینگ، شفت گیربکس و یا دنده پینیون که در صورت خرابی باید تعویض شوند
 • در بعضی از خودروها مانند پراید، خرابی کله بیرونی پلوس باعث این مشکل می شود

صدای تق تق موتور سرد

صدای تق تق موتور سرد از آن دست صداهایی است که می تواند به خاطر کش آمدن زنجیر تایم و جابجایی آن باشد. همچنین اگر در روزهای سرد سال زمانی که خودرو را روشن می کنید و صدای تق تق را می شنوید که از موتور می آید، این مشکل ناشی از خرابی منیفولد اگزوز است. ممکن است در منیفولد اگزوز تَرک های هایی وجود داشته باشد و یا محل قرار گیری آن مناسب نباشد در نتیجه منجر به ایجاد صدای تق تق شود.

صدای تق تق موتور بعد از گرم شدن

صدای تق تق موتور

اگر موتور ماشین شما فشار روغن پایینی دارد و یا اینکه از روغن نامناسب برای خودروی خود استفاده کرده اید، ممکن است صدای تق تق موتور بعد از گرم شدن و یا در دور موتور پایین شنیده شود. این مشکل به این دلیل است که روغن ویسکوزیته خود را از دست داده است و نمی تواند روانکاری قطعات مختلف را پوشش دهد.

شما می توانید پس از تعویض روغن موتور ماشین بررسی کنید که آیا هنوز صدای تق تق موتور بعد از گرم شدن وجود دارد یا خیر. اگر این مشکل هنوز پابرجاست، لازم است که خودروی را به مکانیکی ببرید تا افراد حرفه ای آن را بررسی کنند و عیب یابی دقیق را انجام دهند.

صدای تق تق از زیر ماشین

اگر صدای تق تق از زیر ماشین شما باشد، می تواند به معنای شل شدن جزیی از سیستم اگزوز خودرو یا یک مبدل کاتالیزوری خراب باشد که هر کدام از این موارد نیاز به بررسی مکانیک دارند. علاوه بر این، یک کمربند مارپیچ خراب می تواند مقصر صدای تق تق از زیر خودرو باشد. برای رفع این مشکلات باید خودرو را به مکانیکی ببرید.

صدای تق تق از عقب ماشین

صدای تق تق از عقب ماشین معمولاً به موارد مختلفی مربوط می شود که نیاز به بررسی تخصصی دارند. حتی در مواقعی مشاهده شده وسایلی که در صندوق عقب وجود دارند مانند جک خودرو، ابزار آلات و…. می توانند مقصر صدای تق تق از عقب خودرو باشند.

با این حال، اگر می بینید که این صداها با جابجایی وسایل از بین نمی روند، مقصر احتمالی می تواند اکسل عقب ماشین و یا کمک فنرها باشد. همچنین لازم است که بوستر ترمز، شلنگ خلاء و یا سر چرخ ها نیز مورد بررسی قرار گیرند تا ایرادات برطرف شوند.

صدای تق تق از چرخ جلو

صدای تق تق از چرخ جلو یکی از موضوعاتی است که در مواقعی همچون عبور از دست اندازها و یا گردش به راست یا چپ چرخ ها رخ می دهد. اگر در هنگام دور زدن با ماشین، صداهایی مانند تق تق را از چرخ ها شنیدید معمولاً این مشکل به خاطر خرابی سرپلوس خودرو است. اگر هنگام عبور از دست اندازها، صدای تق تق از چرخ جلو بوجود می آید این مشکل معمولاً به خاطر ایرادات جلوبندی است. پس لازم است وقتی صداهایی مانند تق تق را از چرخ های جلو می شنوید در اسرع وقت خودرو را به مکانیکی ببرید تا افراد متخصص خودروی شما را بررسی کنند.

صدای تق تق موتور تسمه تایم

شل بودن یا بیش از حد سفت بودن تسمه تایم باعث ایجاد صدای تق تق موتور که در واقع این صدا از قاب تسمه تایم شنیده می شود. اگر تسمه تایم شل باشد، هنگام حرکت صدای تق تق از تسمه تایم شنیده می شود و همچنین لازم به ذکر است اگر تسمه تایم خیلی سفت باشد و یا شل باشد، زمان بندی سوپاپ ها به هم می خورد و باعث پایین آمدن قدرت موتور و ریپ زدن می شود.

صدای تق تق ماشین در دست انداز

اگر بعد از عبور از دست اندازها صدای تق تق را از خودروی خود می شنوید، این موضوع می تواند بسیار مهم باشد. صدای تق تق ماشین در دست انداز نه تنها آزار دهنده است، بلکه کاملاً هشدار دهنده می باشد. این صدای تق تق در دست انداز معمولاً زمانی اتفاق می افتد که ماشین شما مشکل سیستم تعلیق یا جلوبندی دارد و هنگام رانندگی بر روی دست اندازها، سطوح ناهموار، زباله ها، چاله چوله ها و موارد دیگر رخ می دهد. در این مواقع ممکن است قسمتی از سیستم تعلیق شُل یا شکسته شده باشد.

سیستم تعلیق خودرو نسبتاً پیچیده است، بنابراین یافتن منبع دقیق سر و صدا می تواند توسط خودتان دشوار باشد. با این حال، یک متخصص می تواند به درستی هرگونه مشکل سیستم تعلیق را شناسایی کند و اطمینان حاصل کند که با یک خودروی نرم و راحت به خیابان و جاده بر می گردید.

در اینجا برخی از دلایل بالقوه ایحاد صدای تق تق ماشین هنگام عبور از دست اندازها آورده شده است:

 • خرابی بوش طبق ها
 • مفاصل آسیب دیده
 • پایه های فرسوده
 • فرسودگی یا خرابی کمک فنرهای ماشین
 • غلاف فنر آسیب دیده
 • شل بودن پایه های بدنه

صدای تق تق موتور در سر بالایی

به عنوان یک راننده ممکن است هنگام حرکت در سر بالایی متوجه سر و صدایی از موتور ماشین خود شده باشید اما مطمئن نیستید که دلیل این موضوع چیست. صدای تق تق موتور در سر بالایی می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • فرسوده بودن قرقره های تسمه
 • مشکل در سوپاپ خودرو
 • خراب بودن دسته موتور
 • فرسوده شدن روغن گیربکس

بسته به نوع ماشینی که در حال رانندگی هستید، مشکلات مختلف می تواند باعث شود موتور خودرو هنگام حرکت در سر بالایی صدای تق تق ایجاد کند. موتور خودرو هنگام حرکت در سر بالایی نباید صدا ایجاد کند و اگر این اتفاق می افتد، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد که باید برطرف شود.

خرابی دسته موتور

خرابی دسته موتور یکی از مقصرهای اصلی این موضوع است که می تواند باعث ایجاد صدای تق تق موتور در سر بالایی شود. مهندسان معمولاً از دسته موتور های فلزی و لاستیکی موتور برای محکم کردن موتور در محفظه موتور و به حداقل رساندن لرزش استفاده می کنند. دسته موتورهای نامناسب همچنین ممکن است باعث ایجاد صداهایی در هنگام رانندگی از روی چاله چوله ها شود.

فرسوده شدن روغن گیربکس

همچنین گیربکس هایی که فاقد روغن کاری هستند به درستی کار نمی کنند. قطعات فلزی در گیربکس خودرو در صورتی که روغن کاری نشوند با یکدیگر ساییده می شوند. این ممکن است باعث ایجاد صدای تق تق در هنگام رانندگی در سربالایی شود. این مشکل همچنین می تواند باعث آسیب رساندن به گربکس خودرو و ایجاد هزینه های بالا شود.

خرابی سوپاپ

مورد بعدی که می تواند مشکل سوپاپ باشد باید حتماً بررسی شود. یک سوپاپ معیوب ممکن است منبع صدایی باشد که هنگام حرکت در سر بالایی شنیده می شود. این صدای تق تق می تواند ناشی از سوپاپ های فرسوده یا گیر کرده باشد.

احتراق زودرس ترکیب هوا و سوخت در داخل موتور منجر به ایجاد صدای تق تق می می شود. علاوه بر این، استفاده از اکتان سوخت نادرست برای خودروی شما و استفاده از روغن ناخالص ممکن باعث ایجاد صدای موتور شود. اگر مطمئن هستید که سوپاپ در بالای موتور قرار دارد، علت صدای تق تق است، باید روغن موتور را بررسی کنید. بهتر است روغن را تعویض کنید و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده است. مطمئن شوید که از سوخت مناسب با سطح اکتان مناسب استفاده می کنید.

فرسوده شدن قرقره های تسمه

اگر در سر بالایی حرکت می کنید و اگر موتور ماشین شما صدای تق تق می دهد، قرقره های تسمه فرسوده یا شکسته را بررسی کنید. با افزایش سرعت موتور، قرقره ها سریع تر می چرخند و صدای بیشتری ایجاد می شود. حتی زمانی که موتور در دور پایین یا همان حالت درجا کار می کند، ممکن است صداهایی از قرقره های فرسوده نیز شنیده شود.

صدای تق تق ماشین هنگام گاز دادن

صدای تق تق ماشین

صداهای تق تق تقریباً از هر منطقه ای از ماشین شما ساطع می شود، که بسیاری از این صداها به طور قابل توجهی در شدت های متفاوتی هستند. کلید رفع این صداها از جمله تق تق، تعیین دقیق منشأ آن است و در نتیجه امکان بازرسی بیشتر را فراهم می کند.

چه چیزی باعث می شود خودرو هنگام گاز دادن صدای تق تق ایجاد کند؟ محتمل ترین مقصران شامل موارد زیر است:

 • خرابی یا آسیب دیدگی دسته موتور
 • مشکلات مربوط به سوپاپ
 • مشکلات گیربکس
 • فرسوده بودن اجزای اگزوز

خرابی یا آسیب دیدگی دسته موتور

دسته موتور از جنس لاستیک و فلز ساخته شده است، بنابراین همانطور که ممکن است حدس بزنید، اگر دسته موتور خراب یا شکسته شود نمی تواند مانع حرکت موتور شود. این به معنای تماس فلز روی فلز است که می تواند باعث شود ماشین شما در حین گاز دادن به دلیل حجم کار اضافه شده (حرکت کردن) صدای تق تق ایجاد کند.

مشکلات مربوط به سوپاپ

اگر ماشین شما هنگام گاز دادن صدای تق تق می دهد، احتمالاً مشکل از سوپاپ است. این سیستم وظیفه عملکرد دریچه های ورودی و خروجی را بر عهده دارد. اگر هر یک از این ها گیر کرده یا فرسوده شود (از جمله بالابرهای هیدرولیک)، می تواند باعث احتراق زودرس در داخل اتاقک احتراق شود و صدای تق تق را ایجاد می کند. معمولاً این مشکل به دلیل روغن کثیف یا پر کردن باک بنزین با بنزین نامرغوب یا سطح اکتان پایین است.

مشکلات گیربکس

چیزهای زیادی در داخل یک گیربکس ماشین اتفاق می افتد و مانند اکثر اجزای موتور، اگر روغن کاری کافی دریافت نکند نمی تواند به درستی کار کند و باعث ایجاد سر و صدا هایی مانند صدای تق تق می شود.

مایع انتقال یک لایه نازک بین قطعات متحرک تشکیل می دهد تا مستقیماً روی یکدیگر ساییده نشوند. بدون مقدار کافی آن، باعث می شود ماشین شما در حین گاز دادن صدا در بیارد.

نادیده گرفتن گیربکس که روغن آن کم است در نهایت منجر به یک صورتحساب تعمیر پر هزینه می شود. همانطور که فلز بر روی فلز ساییده می شود، باعث فرسودگی چرخ دنده ها می شود و زمانی که غیر قابل استفاده شوند، باید گیربکس را کلاً تعویض و یا تعمیر کنید.

فرسوده بودن اجزای اگزوز

اجزای مختلف زیادی در داخل یک سیستم اگزوز وجود دارد که می تواند باعث شود ماشین شما هنگام گاز دادن صدای تق تق بدهد. برخی از علت های این موضوع عبارتند از:

 • شکسته شدن اتصال لوله های اگزوز
 • لوله اگزوز زنگ زده
 • خراب شدن واشر اگزوز
 • آویز اگزوز شکسته یا جدا شده
 • خرابی مبدل کاتالیزوری

نادیده گرفتن هر یک از اینها می تواند بر بقیه سیستم تاثیر منفی بگذارد. نه تنها این، بلکه می توانند باعث کاهش عملکرد و افزایش مصرف سوخت نیز شوند.

صدای تق تق ماشین هنگام دور زدن

اگر صدای تق تق ماشین هنگام دور زدن بوجود می آید نشان دهنده وجود مشکلاتی است. در حالی که ممکن است طیف وسیعی از مشکلات باعث ایجاد صدای تق تق ماشین هنگام دور زدن شود، ما برخی از رایج ترین دلایل را در زیر بیان می کنیم:

 • مفاصل تعلیق : اغلب در سرعت های پایین تر شنیده می شود، صدای جیر جیر، تق تق و… نشانه‌ای از فرسودگی اتصالات تعلیق است.
 • پمپ فرمان : یکی دیگر از دلایل صدای تق تق هنگام دور زدن، مشکل پمپ فرمان است که می توانید تشخیص دهید.
 • مفاصل CV : اگر هنگام دور زدن با سرعت های بالاتر صدای تق تق را می شنوید، احتمالاً مفاصل CV ماشین شما علت آن هستند.
 • سیستم فرمان هیدرولیک برقی : اگر هنگام چرخش، صدای تق تق یا جیغ جیغ بلندی شنیدید، ممکن است مشکلی با سیستم فرمان هیدرولیک یا برقی داشته باشید.
 • مشکلات میله نوسان : هنگامی که در هنگام چرخش با صدای تق تق مواجه شدید، احتمالاً میله نوسان ماشین شما مقصر است.
 • مفاصل توپی : اگر صدای جیر جیر یا تق تق که می شنوید با گذشت زمان به تدریج بلندتر می شود، یک مفصل توپی معیوب ممکن است باعث ایجاد این صداها باشد.
 • بوش طبق : هنگامی که سیستم تعلیق شما نیاز به روغن کاری یا تعویض دارد، ممکن است صدای تق تق هنگام دور زدن از اتصالات بشنوید.
 • پایه ها و ضربه ها : اغلب هنگام چرخش یا حرکت از روی دست اندازها، صداهای بلند مانند تق تق و از این دست را می توانید بشنوید که ناشی از پایه های معیوب است.

صدای تق تق ماشین بعد از استارت

اگر بعد از استارت زدن ماشین صدای تق تق می شنوید، می تواند نشانه ای از ضربه زدن پیستون باشد. پیستون ها در سیلندرهای خود با یک تناسب محکم بین پیستون و دیواره سیلندر بالا و پایین می روند. اگر این فاصله نزدیک از طریق ساییدگی ها بزرگتر شود، پیستون ها به درستی در سیلندر حرکت نخواهند کرد و صدای تق تق ایجاد می کند که به عنوان ضربه پیستون توصیف می شود. در حالی که این مشکل می تواند فقط یک ترکیب سیلندر و پیستون تحت تاثیر قرار دهد، احتمالاً بیش از یک مورد تحت تاثیر قرار می گیرد. این یک مشکل بزرگ است که نیاز به بازسازی کامل موتور دارد و سریعاً باید توسط افراد متخصص بررسی شود.

صدای تق تق موتور بعد از خاموش شدن

صداهایی که پس از خاموش شدن ماشین شما ایجاد می شود، بسته به محل و ماهیت صداها می تواند نسبتاً عادی باشد. ضبط یا فیلم برداری از این مشکل می تواند برای تعمیرکار مورد اعتماد شما برای تشخیص درست مفید باشد. با این حال، اینها رایح ترین دلایل صدای تق تق موتور بعد از خاموش خودرو هستند:

واشر سرسیلندر سوخته یا آسیب دیده

واشر سرسیلندر مانند یک مهر و موم برای سیستم خنک کننده ماشین عمل می کند، مایع خنک کننده را داخل نگه می دارد و سایر اجسام خارجی مانند زباله ها و یا گازها را خارج می کند. اگر واشر سرسیلندر سوخته باشد، صداهای تق تق می تواند در حین رانندگی یا پس از خاموش شدن ماشین شنیده شود. در کنار صداهای نگران کننده، ممکن است متوجه کاهش عملکرد موتور ماشین نیز شوید.

وجود هوا در سیستم خنک کننده

ممکن است در رادیاتور خودرو یا دیگر اجزای سیستم خنک کننده هوا وجود داشته باشد که می تواند باعث ایجاد صدای تق تق هنگام خاموش بودن ماشین شود. این مورد را بررسی کنید و همچنین اگر علاقه دارید که درباره علت هوا گرفتن رادیاتور بیشتر اطلاعات کسب کنید توصیه می کنیم که مقاله از کجا بفهیم رادیاتور هوا گرفته را از مجله یدک یار مطالعه کنید.

کم بودن روغن موتور

وقتی روغن کافی در موتور وجود داشته باشد،‌ قطعات متحرک به خوبی روغن کاری می شوند. بنابراین، هیچ شانسی برای اصطکاک سر و صدا وجود نخواهند داشت. در مقابل، وقتی روغن کم یا کثیف است ممکن است قسمت متحرک موتور را به درستی روغن کاری نکند. از این رو، آن ها به یکدیگر ساییده می شوند و این باعث ایجاد صدای تق تق هم در هنگام رانندگی و هم هنگام خاموش شدن موتور ماشین می شود.

این یک هشدار است مبنی بر اینکه همیشه باید سطح روغن موتور ماشین خود را در فواصل زمانی معین بازبینی کنید و هرگز تعویض روغن موتور را نادیده نگیرید.

شُل بودن اجزا و قطعات

ظاهراً اگر قطعات موتور شل شده باشند، آن ها متلاشی می شوند یا با سایر قطعات نزدیک موتور برخورد می کنند و البته هنگام برخورد، صدایی را می شنوید. تا آنجایی که ماشین حرکت می کند، ظاهراً تمام قطعات موتور درگیر بوده و در تمام مدت زمانی که موتور روشن است به کار خود ادامه داده است. بنابراین، وقتی موتور ماشین را خاموش می کنید، اجزای شل در حالی که سعی می کنند به موقعیت و وضعیت عادی خود برگردند، صداهایی مانند صدای تق تق را ایجاد می کنند.

علاوه بر این مواردی که گفته شد، لازم است به یاد داشته باشید که وقتی برای مدت طولانی رانندگی می کنید، اجزای موتور و سایر قسمت های خودرو تحت فشار قرار می گیرند و گرم می شوند و در نتیجه ممکن است برخی از آن ها منبسط شوند. بنابراین، هنگامی که موتور ماشین را خاموش می کنید، این قطعات سعی می کنند به حالت عادی خود برگردند و ممکن است صداهایی مانند صدای تق تق را ایجاد کنند. قطعات فلزی گرم شده ماشین زمانی که می خواهند خنک شوند، به دلیل خاموش بودن موتور کمی به یکدیگر برخورد می کنند و بنابراین، در هنگام خاموش بودن موتور ماشین صدای تق تق یا تیک تیک ایجاد می کنند. در این حالت صدا طبیعی است و نباید نگران شوید.

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر تجربه ای راجع به صدای تق تق ماشین در حالت های مختلف دارید و توانسته اید که این مشکلات را تشخیص دهید و رفعشان کنید، خوشحال می شویم که دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا افرادی که این مشکلات را دارند بتوانند برای خودروی خود عیب یابی بهتری را انجام دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. میلاد می گوید

  توضیحاتتوون عالی بود ممنون از شما