علت استارت نخوردن ماشین چیست؟ اگر ماشین استارت نخورد چه کنیم؟

استارت نخوردن یا بد استارت خوردن ماشین یکی از رایج ترین مشکلات برای رانندگان بوده و هست. در زمانی که خودرو شما روشن نمیشود در قدم اول باید به دنبال علت روشن نشدن خودرو و عیب یابی آن بود و سپس اقدامات لازم را انجام داد. در این مقاله تلاش داریم تا شما را بصورت قدم به قدم در شرایط مختلفی که خودرو شما روشن نمیشود راهنمایی کنیم. با ما همراه باشید…

استارت زدن، اولین قدم برای روشن شدن خودروست اما ممکن است با یک استارت ساده خودرو شما روشن نشود. “روشن نشدن ماشین” میتواند مربوط به عوامل مختلفی مثل خرابی استارت یا سایر بخش های خودرو باشد. در ادامه به بررسی کلی دلایل استارت نخوردن ماشین یا دلیل روشن نشدن آن تشریح و ارزیابی شرایط مختلف این مشکل فنی در خودرو خواهیم پرداخت.

علت استارت نخوردن ماشین

استارت نخوردن ماشین” اصطلاحی است که در زمان روشن نشدن خودرو بکار میرود. استارت نخوردن جمله مشکلات رایج خودرویی است که افراد را درگیر می‌کند و سوال همه رانندگانی که با این مشکل برخورد دارند این است که علت ستارت نخوردن ماشین از چیست؟ (why my car doesn’t start) به طور کلی، استارت قطعه ای است که شرایط لازم برای شروع به کار موتور خودرو را تامین میکند. اما استارت نخوردن الزاما نشان دهنده خرابی قطعه استارت نیست و میتواند دلایل مختلفی داشته باشد.

دلایل “استارت نخوردن خودرو” معمولا به دو گروه عمده مشکلات احتراقی و برقی تقسیم بندی می‌شوند. مشکلات برقی اتومبیل مواردی همچون باتری، سر باتری، شمع، وایر، دینام و… را شامل میشوند؛ اما مشکلات احتراقی شامل مواردی همچون نقص در فیلتر سوخت، سیم پیچ و… می‌شود. گفتنی است خراب بودن برخی قطعات نیز در هر دو گروه جای می‌گیرند.

اگر ماشین استارت نخورد چه کنیم؟

اگر ماشین استارت نخورد چه کنیم؟

برای همه ما ممکن است پیش آید که بعد از سوار ماشین شدن و متوجه شویم که ماشین استارت نمیخورد و یا استارت زدن خودرو را روشن نمیکند، “چرا ماشین استارت نمیخورد؟” اولین سوالی که به ذهن می آید. در این شرایط مشکل به دلیل خرابی قطعه و یا خرابی سیستم برقی ماشین رخ داده است.

قبل از هر چیز باید دقت داشته باشید که به هیچ عنوان استارت خودرو را چند بار پشت سر هم نزنید، چرا که ممکن است این کار منجربه خالی شدن باتری ماشین شما شود. در قدم اول باید خوردو به دقت بررسی عیب یابی شود، در صورتی که مشکل از قطعه ای باشد که به درستی کار نمیکند، در برخی مواقع میتوان به راحتی مشکل را برطرف کرد. اما اگر مشکل از خرابی قطعه و یا مشکل برقی نشأت گیرد و نیاز به تعویض قطعه داشته باشید، باید خودرو خود را به متخصص نشان دهید. در صورتی که امکان حضور مکانیک در محل برای شما فراهم نیست باید خودرو خود را بدون استارت روشن کنید و یا با امداد خودرو تماس بگیرید. آموزش روشن کردن ماشین با استارت خراب را در ادامه میتوانید مشاهده کنید.

مشکل استارت نخوردن ماشین از چیست؟

به صورت کلی می‌توان گفت که روشن نشدن خودرو  با دلایلی همچون مسائل محیطی ارتباط مستقیم دارد و یا به علت نقص در عملکرد و خرابی قطعات اتفاق می‌افتد. قطعاتی که میتوانند با خراب شدنشان در روند روشن شدن خودرو مشکل ایجاد کنند بسیار زیاد اند و باید توسط متخصص و مکانیک مورد بررسی قرار گیرند اما در این بخش به شایع ترین خرابی های استارت نخوردن خودرو خواهیم پرداخت تا بصورت ابتدایی بتوانید احتمال خرابی را تشخیص دهید:

خرابی باتری و استارت نخوردن ماشین

خرابی باتری ماشین

مهم ترین، مشهورترین و رایج ترین دلیلی که افراد برای استارت نخوردن خودروی خود می‌شناسند خرابی باتری است. یکی از مهم ترین علائم خرابی باتری به عنوان دلیل برای استارت نخوردن خودرو این است که با چرخاندن سویچ، برق به بخش های مختلف خودرو رسیده و پشت آمپر روشن میشود اما موقع استارت زدن، استارت نیرو کافی برای روشن کردن خودرو نداشته و به اصطلاح استارت زور میزند و یا تنها صدای تق از آن شنیده شده و اصلا استارت عمل نمیکند. در هر دو این شرایط اگر چراغ های خودرو را روشن کنید متوجه افت نور در زمان استارت زدن خواهید شد. خرابی باتری می‌تواند به دو شکل ظاهر شود:

نوع اول به اتمام رسیدن عمر باتری یا خالی شدن آن دلیل این خرابی است! معمولا باتری ماشین در بهترین شرایط عمری حدود ۲ الی ۵ سال دارند. توجه داشته باشید که عمر باتری از زمان تولید آن محاسبه میشود نه از زمان استفاده! در صورتی که باتری شما عمر مفید خود را کرده باشد، شما ناچار به تعویض باتری خواهید بود اما اگر باتری تنها خالی شده و یا به اصطلاح خوابیده بود، میتوانید باتری خوردو را در اولین تعمیرگاه زیر دستگاه شارژ ببرید تا مجدد شارژ شده و قابل استفاده شود. در صورتی که از باتری اتمی استفاده میکنید میتواند با دقت به چراغ عمر باتری از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. تشخیص نهایی سلامت باتری باید به کمک ابزار و توسط متخصص صورت گیرد.

دلیل دوم، جرم گرفتگی اتصالات باتری است. به مرور زمان سر باتری ها و اتصالات آنها سولفاته کرده و مانع عبور بی دردسر جریان برق میشود. راه حل این است که سر باتری و بست های آن از این آلودگی ها پاک شوند. حتی میتوان چرب کردن قطب های باتری به کمک وازلین برای مدت طولانی تری جلوی سولفاته کردن باتری ماشین را گرفت. پس از رفع جرم های اضافه خوردو باید بدون مشکل استارت خورده و روشن شود.

سوختن فیوزها و استارت نخوردن ماشین

اتومبیل ها معمولا دارای چند جعبه فیوز مجزا هستند. یکی از این جعبه فیوزها را زمانی که کاپوت را بالا بزنید در بالای موتور، سمت راست مشاهده می‌کنید که فیوزهای بسیاری را در خود جای داده و جعبه فیوز دیگر نیز در محلی نزدیک به ECU یا همان کامپیوتر مرکزی خودرو قرار دارد که غالبا هم شامل ۶ فیوز می‌شود. جعبه فیوز بعدی نیز داخل اتاق و معمولا زیر فرمان سمت چپ در داشبورد قرار دارد.

اغلب اوقات، سوختن جعبه فیوز یا حداقل یکی از فیوزهای آن و یا شل شدن اتصالات آن ها می‌تواند عملکرد بخشی از خودرو را مختل کند. حال اگر یکی از فیوز ها مرتبط به استارت ماشین باشد، برق به استارت نرسیده و این قطعه عمل نمیکند. تعویض فیوز کار سختی نیست ولی تشخیص فیوز مرتبط و بررسی سلامت آن کاری تخصصی بوده و باید توسط مکانیک صورت پذیرد.

خرابی رله استارت و استارت نخوردن

قطعه دیگری که ممکن است خرابی خود را در زمان روشن شدن خودرو نشان دهد، رله استارت است. به بیان ساده تر، رله استارت قطعه کوچکی از مجموعه استارت است که غالبا افراد آن را نمی‌شناسند، اما کارایی بسیار مهمی دارد.

وظیفه این قطعه کوچک منتقل کردن جریان الکتریسیته از باتری به استارتر است. رله استارت یکی از بخش هایی از مجموعه استارت است که مستهلک شده و به مرور زمان نیاز به تعویض دارد. این قطعه کوچک و مربعی شکل، که هر ضلع آن شاید حدود ۲ الی ۳ سانتی متر باشد با خراب شدن، موقع استارت زدن خودرو هیچ برقی از باتری دریافت نکرده و عملا هیچ صدایی شنیده نمیشود. تعمیر این قطعه نیز نیاز به تخصص داشته و باید توسط مکانیک صورت پذیرد.

سوختن پمپ بنزین ماشین و روشن نشدن آن

پمپ بنزین ماشین نیز مانند سایر قطعات آن به مرور زمان فرسوده شده و از کار می افتد. با سوختن این قطعه بنزین مورد نیاز برای احتراق به موتور نرسیده و ماشین روشن نمیشود. در این شرایط ماشین استارت خورده اما موتور شروع به کار نمیکند. در این شرایط پیشنهاد میشود که با تماس با متخصص، بررسی شرایط را به وی بسپارید اما اگر اطلاعات اولیه نسبت به خودرو خود دارید و با بخش های موتور آشنا هستید میتوانید با انجام یک تست از خرابی پمپ بنزین ماشین خود مطمئن شوید.

برای تست سلامت پمپ بنزین در مرحله اول سوئیچ را چرخانده و ماشین را در حالت آماده به استارت قرار دهید، در این حالت اگر کمی دقت کنید میتواند صدای ویژ پمپ بنزین را برای چند ثانیه از زیر صندلی عقب بشنوید. اگر صدایی از پمپ بنزین شما نیامد، سوئیچ را بسته و کاپوت را باز کنید سپس و شلنگ سوخت را از پشت ریل سوخت جدا کرده و در بطری قرار دهید. سپس سوئیچ را چرخانده و استارت بزنید. در صورتی پمپ بنزین شما سالم باشد باید بنزین از طریق شلنگ به داخل بطری ریخته شود.
توجه داشته باشید که اگر خودرو گرم است (خودرو زیر آفتاب بوده یا موتور روشن بوده است) بنزین بروی موتور یا منیفولد ریخته نشود چرا که احتمال آتش گرفتن بنزین در این شرایط بسیار زیاد است.

خرابی استارت و روشن نشدن ماشین

استارتر خودرو

استارت خودرو قطعه ای است که در ابتدای کار و در زمان احتراق اولیه فعال می‌شود؛ پس از روشن شدن موتور، این قطعه غیر فعال شده و از چرخه عملکرد خودرو خارج میشود.

معمولا عوامل بسیاری باعث خرابی استارت ماشین می‌شوند که یکی از این عوامل نگه داشتن طولانی مدت سوئیچ در زمان استارت زدن است. از طرفی استارت ماشین به مرور زمان فرسوده شده و کارایی خود را از دست میدهد. در صورتی که مشکل روشن نشدن خوردو از خرابی استارت باشد، قبل از استارت با چرخاندن سویچ، اتفاقی نیوفتاده و برق در سیستم خودرو توزیع نمیشود. یکی دیگر از علائم خرابی استارت آن است که موقع استارت زدن تنها صدای تق شنیده شده و عملا استارت کار نمیکند. در هر دو این موارد تعمیر خودرو کار یک متخصص و مکانیک است.

خراب شدن دینام ماشین و روشن نشدن آن

اختلالات دینام

مهم ترین و در واقع یکی از اصلی ترین قطعات خودرو دینام آن است، به طوری که در نبود این قطعه باتری ماشین را شارژ کرده و افت ولتاژ آن را تامین میکند. در صورتی که دینام خراب باشد، باتری ماشین به مرور زمان ضعیف شده تا جایی که دیگر توان تامین برق مورد نیاز برای استارت خودرو را ندارد. معمولا خرابی دینام با روشن شدن چراغ باتری در زمان روشن بودن خودرو مشخص میشود اما برای تشخیص خرابی آن طی خاموش بودن اتومبیل باید از دستگاهی مخصوص کمک گرفت.

خرابی سیم کشی خودرو و روشن نشدن آن

در هر بخشی از خودرو که نیاز به برق وجود دارد، سیم کشی نیز هست. موتور، استارت، دینام، چراغ و … بدیهی است با خراب و فرسوده شدن سیم کشی، انتقال برق به درستی انجام نشده و آن بخش به خوبی کار نخواهد کرد. حال اگر سیم کشی مرتبط به موتور و یا استارت خراب شده باشد، واضح است که خوردو روشن نخواهد شد.

تشخیص و تعمیر خرابی سیم کشی باید توسط برق کار تخصصی خودرو شما صورت گیرد چرا که کار بسیار حساس و دقیقی است.

خرابی شمع یا وایرهای اتومبیل و روشن نشدن آن

شمع ماشین قطعه کوچکی هستند که از یک سر در محفظه احتراق و از سر دیگر نیز به وایر متصل می‌شوند. در محفظه احتراق، بنزین بخار شده و با جرقه ای که در سر شمع زده می‌شود آتش می‌گیرد.

این جرقه همان جریان الکتریسیته ای است که توسط وایرها از باتری آورده می‌شود. سیاه شدن، خرابی شمع و یا حتی خرابی سیم های وایر که ممکن است به راحتی قابل تشخیص نباشد، علاوه بر آن جا به جا وصل کردن وایرها می‌تواند باعث استارت نخوردن خودرو شود.

در تمامی این شرایط خرابی شمع یا وایر ممکن است موجب استارت خوردن و روشن نشدن خودرو شود که تعمیر و تشخیص آن باید به کمک مکانیک صورت پذیرد.

خرابی سویچ و استارت نخوردن خودرو

خرابی سویچ

گاهی اوقات احتمال آن هم وجود دارد که استارت نخوردن ماشین به علت خراب شدن خود سوئیچی باشد که در دستان شما قرار دارد. زمانی که سوئیچ را باز می‌کنید چراغ های هشدار بر روی کیلومتر شمار ماشین روشن می‌شوند که با روشن شدن کامل خودرو این چراغ ها خاموش می‌شوند.

در صورتی که سوئیچ را چرخانده و این چراغ ها روشن نشدند، احتمال آن وجود دارد که سوئیچ خراب شده باشد. با استفاده از سوئیچ یدکی می‌توانید متوجه شوید که این فرضیه درست است یا خیر.

روشن کردن ماشین با استارت خراب

زمانی که با این معضل جدی رو به رو شدید، سعی کنید خونسردی خود را حفظ کرده و مدام استارت ماشین را نزنید. هرچند گاها ناچار به روشن کردن خودرو بدون استارت هستیم اما خراب بودن استارت معضلی است که باید عیب یابی و تعمیر شود و اگر به زور بخواهید خودرو را روشن کنید به دیگر اجزای سیستم موتوری خودرو آسیب جدی وارد خواهید کرد.

در صورتی که خودرو شما روشن نمیشود در صورتی گیربکس دستی داشته باشد، میتوانید با پیروی از قدم های زیر خودرو خود را روشن کرده و به اولین مکانیکی مراجعه کنید. اما توجه داشته باشید که روشن کردن ماشین اتوماتیک با استارت خراب به راحتی امکان پذیر نیست و حتما باید مشکل خودرو در محل رفع شود.

برای روشن کردن ماشین با استارت خراب در مرحله اول باید طبق روند بالا عیب یابی صورت گیرد. در شرایطی که مشکل از سوختن پمپ بنزین، خرابی شمع، وایر و یا هر قطعه که مانع انجام عملیات احتراق موتور شود نبود میتوان خودرو را با استارت خراب روشن کرد.
سوئیچ را تا حالت آماده به استارت چرخانده تا پشت آمپر روشن شود. سپس کلاچ را گرفته و خودرو را در دنده قرار میدهید. سپس خودرو را هول داده و پس از دور گرفتن خودرو پا را از روی کلاچ بر میداریم. ماشین با کمی ضربه روشن خواهد شد. توجه داشته باشید که روشن کردن ماشین به این روش و با استارت خراب فشار زیادی را به بخش هایی مثل تسمه تایم و … موتور وارد میکند که با تکرار زیاد آن ممکن است آسیب های جدی به موتور خودرو شما وارد کند.

برق پشت آمپر میاد ولی استارت نمیخوره

برق پشت آمپر میاد ولی استارت نمیخوره

یکی از رایج ترین مشکلات زمان روشن نشدن خودرو این است که برق پشت آمپر آمده اما خوردو استارت نمیخورد. زمانی که سوئیچ را در جای خود می‌چرخانید و در موقعیت آماده به استارت قرار میدهید، اصطلاحان برق پشت آمپر آمده و خودرو آماده روشن شدن است، در صورتی که با چرخاندن مجدد سوئیچ، ماشین استارت نمیزند، رایج ترین دلایل موارد زیر اند:

 • خوابیدن یا خرابی باتری ماشین (رایج ترین مشکل)
 • سوختن فیوز استارت
 • خرابی استارت
 • خرابی سویچ

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

از دیگر حالت های شایع خرابی استارت زمانی است که راننده اقدام به استارت می‌کند اما خودرو روشن نمی‌شود. این حالت می‌تواند به علت های مختلفی از جمله دلایل احتراقی و برقی باشد. برخی از شایع ترین این مشکلات عبارتند از:

 • ضعیف بودن باتری (رایج ترین مشکل)
 • ضعیف شدن شمع موتور
 • خراب شدن وایر شمع یا کوئل
 • سوختن پمپ بنزین ماشین
 • مشکلات امنیتی کیت سوئیچ
 • ECU یا MAF معیوب
 • مشکلات در سیم کشی موتور
 • خرابی در سیستم فیوز و جعبه فیوز ها

روشن بودن چراغ چک و استارت نخوردن

روشن بودن چراغ چک و استارت نخوردن

یکی از شایع ترین حالت هایی که خرابی استارت خودرو را به راننده گوشزد می‌کند این است که چراغ چک روشن بوده و استارت خورده نمی‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که اکثر خودرو ها در حالت آماده به استارت وقتی که برق پشت آمپر خودرو وصل میشود، چراغ چک آنها روشن شده و بعد از استارت خوردن خاموش میشود. این نشان دهنده این است که سیستم خودرو موارد مختلفی را بررسی کرده و موتور را آماده روشن شدن کرده است. اما در برخی از موارد نیز این نشان دهنده خرابی یا مشکل در سیستم است. وقتی چراغ چک روشن بوده و خودرو استارت نمیخورد نشان دهنده این است که ایرادی در بخش باتری، سوخت رسانی، و یا اجزای داخلی موتوری وجود دارد که باید مرتفع شود. در این مورد عیب یابی دقیق و رفع مشکل باید توسط متخصص انجام شود.

علت بد استارت خوردن ماشین

علت بد استارت خوردن ماشین

قطعا شما هم با مشکلی از جمله بد استارت خوردن ماشین خود رو به رو شده اید. بد استارت خوردن اصطلاحی است که بعد از اقدام به استارت زدن خودرو، مدت زمان استارت خوردن اتومبیل تا روشن شدن آن طولانی شده و اتومبیل به اصطلاح با تک استارت روشن نمی‌شود.

شایع ترین عواملی که باعث بد استارت خوردن ماشین میشود عبارت اند از:

 • خرابی واشر سرسیلندر و ورود آب فضای احتراق
 • ورود روغن به داخل آب رادیاتور
 • ضعیف شدن پمپ بنزین
 • گرفتگی صافی بنزین
 • ضعیف بودن باتری ماشین
 • خرابی سنسور دمای موتور
 • نشتی بنزین از انژکتورها
 • خرابی کاسه نمد سوپاپ
 • ضعیف بودن جرقه شمع
 • خرابی کوئل
 • سفتی فیلر سوپاپ ها
 • نامرغوب بودن سوخت مصرفی

با توجه به دلایل ذکر شده فوق، با بد استارت خوردن خودرو و افزایش مدت زمان استارت بهتر است هر چه سریعتر به مرکز تعمیراتی مناسب مراجعه کنید تا از بروز آسیب های جدی تر جلوگیری شود.

دلایل استارت نخوردن ماشین در زمستان

استارت نخوردن خودرو در سرما

حتما یادتان می‌آید که در گذشته و زمان های قدیم هنگامی که از خواب بیدار می‌شدیم و متوجه بارش برف در شب گذشته می‌شدیم احساس خوشی و شادی بسیاری داشتیم، اما درست در همان لحظه احتمالا با چهره نگران و مضطرب پدرانی برخورد می‌کردیم که نگران استارت نخوردن ماشین و تاخیر در رسیدن به سرکارشان بودند.

علت “استارت نخوردن ماشین در زمستان” و هوای سرد چیست؟ استارت نخوردن در سرما معمولا پس از مدتی خاموش بودن خودرو اتفاق می‌افتد که دمای موتور با هوای سرد بسیار کاهش یافته است. ۳ دلیل عمده برای این موضوع وجود دارد:

ضعیف شدن یا خوابیدن باتری

یکی از رایج ترین دلایل استارت نخوردن یا روشن نشدن خودرو در زمستان ضعیف شدن یا خوابیدن باتری ماشین است. زمانی که هوا سرد باشد میزان برانگیختگی و حرکت الکترون ها در باتری برای انتقال جریان برق افت پیدا می‌کند که باعث عملکرد مناسب یا ضعیف باتری میشود. در صورتی که عمر باتری خودرو شما تمام نشده باشد، تنها نیاز به شارژ مجدد دارد.
مهم ترین علت خالی شدن باتری و یا اصطلاحا خوابیدن باتری معمولا به دلیل شل شدن اتصالات کابل های متصل به باتری بوده که به راحتی توسط متخصص قابل حل است. بهترین راه حل برای آن تنظیم دوباره اتصال کابل هاست و شارژ مجدد باتری است اما در صورت بروز دوباره آن، می‌توانید به کمک هول دادن خودرو آن را روشن کنید. آموزش این ترفند در بخش روشن کردن خودرو با استارت خراب قرار گرفته است.

ویسکوزیته روغن موتور

روغن موتور خودرو یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند برای شما در فصل های سرد سال دردسر درست کند، اما ماجرا چیست؟

اگر تا به حال به ساختار روغن موتور آشنا باشید میدانید که ساختار روغن موتور به گونه ایست که غلظت آن در شرایط مختلف تغییر کند. در واقع این سیال ساختاری مخصوصی به شکل عسل دارد. آیا تا به حال عسل را در یخچال گذاشته اید؟ اگر این کار را کرده باشید حتما متوجه شده اید که تغییر شکل دادن عسلی که در یخچال بوده با عسل معمولی بسیار فرق دارد و سخت تر است. روغن موتور نیز به محض استارت خوردن بایستی در موتور به گردش دربیاید و هرچه سفت تر باشد، سخت تر امکان به گردش درآمدن آن وجود دارد.

اما چاره چیست؟ مسلما یکی از کارهایی که باید انجام دهید آن است که از روغن موتورهای مخصوص زمستان و رقیق تر استفاده کنید. روغن موتورهای مخصوص زمستان در دماهای سردتر همچون روغن موتورهای معمولی سفت نمی‌شوند، بنابراین مشکل و دلیل استارت نخوردن خودرو در فصل سرد تا حد زیادی حل می‌شود.
البته ناگفته نماند که در حال حاضر بسیاری از روغن موتورها که ساخت شرکت های متفاوتی هستند، مناسب برای ۴ فصل تولید شده و در بازار وجود دارند که می‌توانید از آن ها نیز استفاده کنید.

تاخیر در تبخیر بنزین

به منظور روشن شدن خودرو بایستی بنزین مایعی که در آن قرار دارد به بخار بنزین تبدیل شود. این تبدیل شدن از حالت مایع به گاز که تبخیر نام دارد در هوای سرد بسیار دیرتر و مشکل تر انجام می‌شود که همین موضوع باعث عدم احتراق موتور می‌شود.
رانندگان برای حل این مشکل از روش اسپری کردن محلول اتر در موتور استفاده می‌کنند؛ زیرا از لحاظ شیمیایی اتر با سرعت بیشتری نسبت به بنزین تبخیر شده و آتش می‌گیرد. اما پیشنهاد میشود تشخیص و رفع مشکل را به متخصص و مکانیک خودرو خود بسپارید.

استارت نخوردن ماشین اول صبح

استارت نخوردن ماشین اول صبح

این مشکل معمولا در صبح های سرد زمستان رخ میدهد. دلیل استارت نخوردن ماشین هنگام سرد بودن نیز خارج از موارد گفته شده نیست لذا بررسی علل استارت نخوردن ماشین در زمستان که در مقاله گفته شد میتواند در یافتن مشکل به شما کمک کند، از طرفی رایج ترین ترین دلیل همانطور که گفته شد ضعف باتری ماشین و یا مشکل در سیستم سوخت رسانی است.

استارت نخوردن ماشین هنگام گرم بودن

گرم کردن خودرو در زمستان

استارت نخورد ماشن هنگام گرم بودن موتور نشان دهدنده وجود مشکلی در رابطه با قطعه استارت خودرو است! حالت هایی مثل بد استارت خوردن ماشین گرم و طولانی استارت خوردن یا استارت نخوردن و روشن نشدن خودرو هنگام گرم بودن نشانه های این مشکل است؛ این حالت زمانی اطلاق می‌شود که خودرو به عبارتی در حال کار کردن بوده و پس از خاموش شدن برای مدتی کوتاه، در شرایطی که سیستم موتور آن گرم است این نشانه ها دیده میشود.
غالبا این مشکل کمی ناشناخته است اما معمولا مشکل از بخش های سوخت رسانی یا سیستم احتراق مثل سوزن های انژکتور، پمپ بنزین، کثیف شدن استپر موتور، فشار شکن بنزین، صافی بنزین و… است.
رایج ترین مشکل در این موارد گرفتگی و کثیفی صافی بنزین و یا ضعیف شدن پمپ بنزین ماشین است. در این شرایط اکیدا پیشنهاد میشود به صلاحدید مکانیک اقدام به تعویض این قطعات کنید. اما اگر مشکل از این دو نباشد شاید بتوانید با روش زیر موقتی خودرو خود را روشن کنید. برای این کار پیش از روشن کردن خودرو دو یا سه بار سوئیچ را باز و بسته کنید، هر بار هم اجازه دهید صدای پمپ بنزین قطع شود و سپس یک بار کاملا استارت بزنید.
اما گفتنی است بنابر تجربه بسیاری از افرادی که چنین مشکلاتی داشته اند بعضا با تعویض تمام این قطعات باز هم مشکل حل نشده است. در صورت حل نشدن مشکل در ابتدا پیشنهاد میشود ECU را بررسی کنید، تا اگر خطا یا مشکلی مانع استارت خوردن میشود رفع گردد.
با تمامی این توضیحات پیشنهاد میشود برای پیدا کردن دقیق مشکل، تنها به مکانیک معتبر خود مراجعه کنید.

استارت نخوردن خودرو در سراشیبی

استارت نخوردن خودرو در سراشیبی

در حالت هایی ممکن است خودرو در سراشیبی استارت نخورد که معمولا علت آن ضعیف شدن پمپ بنزین خودرو و یا گرفتگی صافی بنزین یا حتی خیلی کم بودن بنزین ماشین است. اما میتواند هر یک از مواردی در بالا گفته شد نیز باشد، لذا پیشنهاد میکنیم حتما خودرو خود را به مکانیک نشان دهید.

در صورتی که اطمینان داشتید مشکل از سیستم سوخت رسانی خوردو و یا بخش احتراق و موتور نیست، میتوانید به کمک ترفندی که در بخش روشن کردن خودرو با استارت خراب آموزش دادیم استفاده کنید و خوردو خود را روشن کنید تا به اولین تعمیرگاه برسید. تنها تفاوتی که در این بین وجود دارد این است که اگر در سرازیری هستید، میتوانید بجای هول دادن از شیب زمین برای دور گرفتن خودرو استفاده کنید.

استارت نخوردن خودروهای دو گانه

خودروهای دوگانه دو حالت مختلف دارند، یا دارای موتورهای پایه گازسوز می‌باشند که در آن صورت به صورت فابریک و از کارخانه دوگانه سوز شده اند و یا خودروهای معمولی و بنزینی بوده اند که به صورت دستی دوگانه سوز شده شده اند.

مشکل استارت نخوردن خودرو دوگانه بیشتر در زمانی که موتور خودرو به صورت دستی گازسوز شده است دیده میشود. در این حالت، غالبا زمانی که نوع سوخت را از روی گاز به بنزین تغییر دهید موتور استارت خورده و روشن می‌شود. اما روشن نشدن ماشین روی گاز CNG یا LGP است که دردسر ساز میشود. معمولا اگر موتور ماشین شما روی گاز استارت نخورد، در هنگام عبور از سربالایی ها و مواردی که پشت ترافیک هستید هم با سوخت CNG یا LGP موتور بد کار کرده و به اصطلاح کم آورده و قدرت ندارد. توجه داشته باشید خودرو هایی که دوگانه سوز شده‌اند فارغ از نوع سوخت آنها چه CNG و چه LGP باشند معمولا مشکل استارت نخوردن موتور بروی سوخت گاز آنها ناشی از خرابی قطعات یکسانی است.

به طور کلی، علت روشن نشدن خودرو دوگانه روی گاز معمولا عبارت است از:

 • کلاه توزیع معیوب
 • خرابی پمپ سوخت
 • گرفتگی فیلتر سوخت
 • اتصالات سیم پیچ
 • خرابی استارت
 • سوخت نامرغوب

از این میتوان نتیجه گرفت که مشکل استارت نخوردن خودرو دوگانه سوز، نه تنها در استارت نخوردن ماشین شما دخیل است، بلکه در نحوه حرکت و عملکرد موتور نیز تاثیر گذار است. در این شرایط بهتر است سیستم های سوخت رسانی را به یک متخصص نشان دهید.

استارت نخوردن خودرو های دنده اتوماتیک

مشکل استارت نخوردن خودرو های دنده اتوماتیک نیز مانند سایر خودرو ها بوده و معمولا مشکلات مشابهی را دارند. اما در خودرو های اتوماتیک یک حالت دیگر نیز ممکن است رخ دهد، آن هم خرابی سلکتور گیربکس است که ممکن است مانع استارت خوردن ماشین شما شود. این در شرایطی است که موتور خودرو قفل شده و مانعی برای چرخش فلایویل وجود دارد.

علت صدای قیژ استارت چیست؟

زمانی که خودرو شما روشن بوده و اقدام به استارت زدن کنید، صدای قیژ استارت را خواهید شنید. صدای قیژ استارت ناشی از درگیر شدن دنده استارت با فلایویلی است که به دلیل روشن بودن موتور با سرعت بالا در حال حرکت است. به دلیل اینکه این سرعت بسیار بیشتر از میزان استاندارد گردش دنده استارت است، استهلاک این بخش از استارت را بالا برده و فشار بسیار زیادی را به این قطعه وارد میکند. در صورت تکرار مکرر این اتفاق حتی احتمال خرد شدن دنده استارت وجود داشته که میتواند منجربه آسیب زدن به بخش های دیگر خودرو به خصوص موتور شود.

علائم خرابی استارت ماشین چیست؟

علائم خرابی استارت ماشین

پیش از بررسی دلایل متعدد خرابی استارت خورو، بهتر از علائم و نشانه های مختلف آن را بدانیم البته ناگفته نماند که این علائم میتواند نشانه خرابی استارت ماشین باشد اما الزامی به خرابی این قطعه نیست، رایج ترین نشانه و علائم خرابی استارت ماشین به شرح زیر است:

 • شنیدن صدای قیژ و تق تق از استارت
 • مشکلات متناوب در روشن شدن خودرو
 • قطع نشدن استارت بعد از روشن شدن خودرو
 • شندین صدای تیک از محفظه موتور
 • درگیر بودن استارت با دنده فلایویل بعد از روشن شدن خودرو و شنیدن صدا از سمت گیربکس
 • بد استارت خوردن خودرو
 • روشن نشدن ماشین پس از استارت

تعویض استارت خودرو به طور کلی زمان مشخصی ندارد و تا زمانی که برای این قطعه مشکلی پیش نیامده می‌توان از آن استفاده کرد. به همین دلیل، مختصصان در این زمینه نیز به بررسی و چک هر چند مدت یکبار این قطعه و اطمینان از سالم بودن آن توصیه می‌کنند.

چگونه عمر مفید استارت ماشین را افزایش دهیم؟

پاسخ به این سوال ساده است! شما به بررسی متوالی و مرتب قطعات مرتبط با استارت خودرو و اطمینان از عملکرد سالم سیستم های وابسته به آن از جمله بررسی هر ساله باتری در هر پاییز می‌تواند، فشار پمپ بنزین، تعویض منظم فیلتر ها بخصوص صافی بنزین و … در این امر مثمر ثمر باشد. به مرور زمان با مستهلک شدن استارت نیز میتوان با تعویض برخی قطعات آن مثل ذغال استارت از ازکار افتادگی این قطعه جلوگیری کرد.
یکی از بزرگترین اشتباهاتی که معمولا به دلیل حواس پرتی رخ میدهد و عمر استارت خودرو را بسیار کاهش خواهد داد، استارت زدن خودرو در زمان روشن بودن آن است. این کار باعث میشود تا استارت ماشین شما عمر کمتری داشته و زودتر خراب شود.

جمع بندی استارت نخوردن خودرو

در مورد تمام دلایل استارت نخوردن خودرو، شرایط متفاوتی که ممکن است اتومبیل در آن استارت نخورد صحبت کردیم و تا جایی که ممکن بود راه حل هایی را برای هر کدام از آن موارد ارائه دادیم، اما گاهی اوقات مشکل فراتر از ارائه راه حل می‌باشد و احتمالا قطعاتی از موتور خراب شده اند. لذا در هر صورت پیشنهاد میکنیم در اولین فرصت به مکانیک مورد اطمینان خود مراجعه کنید.

برای تامین قطعات و لوازم یدکی خودرویتان می‌توانید با مراجعه به سایت یدک یار قطعات مورد نیاز خودرو خود را اصالت کیفیت و سلامت فیزیکی محصول خریداری کرده و درب محل خود تحویل بگیرید. فروش این قطعات و دیگر لوازم یدکی مورد نیاز اتومبیل به صورت اینترنتی در وب سایت یدک یار قابل انجام است. فروشگاه ما با بیش از ۶ سال سابقه در فروش آنلاین قطعات خودرو، به عنوان اولین و بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی لوازم خودرو شناخته می‌شود.

علاوه بر این، با شماره گیری ۹۱۳۰۵۰۶۰-۰۲۱ می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان یدک یار بهره مند شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.