بررسی نگرفتن ترمز بعد از تعویض لنت

ترمز در انواع وسایل نقلیه بسیار مهم است و اگر به هر دلیلی دچار مشکل شود لازم است که سریعاً مورد بررسی قرار بگیرد. ما در این مقاله به نگرفتن ترمز بعد از تعویض لنت پرداخته‌ایم تا بتوانید علت این موضوع را تشخیص دهید و فوراً آن را برطرف کنید.

ترمز نگرفتن ماشین حتی در سرعت های پایین می تواند خطرناک و هشدار دهنده باشد. یکی از مشکلات رایجی که بعد از تعویض لنت ترمز بوجود می آید این است که هنگامی که راننده پدال ترمز را فشار می دهد خودرو ترمز نمی گیرد و متوقف نمی شود (No Brakes After Changing Pads). تعویض لنت ترمز کار سختی نیست ولی رعایت مراحل صحیح آن بسیار مهم است.

در این مقاله ما قصد داریم به بررسی “نگرفتن ترمز بعد از تعویض لنت” بپردازیم تا بیشتر با این مشکل و راه حل آن آشنا شوید.

علت نگرفتن ترمز پس از تعویض لنت

علت نگرفتن ترمز بعد از تعویض لنت

دو دلیل اصلی نگرفتن ترمز پس از تعویض لنت شامل وجود هوا در سیستم ترمز و قرار گیری نادرست لنت ترمز است که باعث می شود ترمز به درستی عمل نمی کند.

وجود هوا در سیستم ترمز

وجود هوا در سیستم ترمز منجر به پایین آمدن لنت ترمز یا عمل نکردن ترمز می شود. یکی از تکنیک ها این است که هنگام تعویض لنت ترمز از حرکت روغن ترمز آلوده به سیلندر اصلی جلوگیری شود. هوا در سیستم هیدرولیک یک دشمن است زیرا فشار را کاهش می دهد و اساساً کارایی فرآیند را کاهش می دهد. هنگامی که هوا وارد سیستم ترمز ماشین شما می شود، سیستم ترمز آسیب می بیند. 

سیستم ترمز به گونه ای طراحی شده است که جلوی ورود هوا را بگیرد اما با این حال، اگر لنت ترمز ماشین شما فرسوده شده باشد و یا اگر مشکلی در کالیپر ترمز یا پیستون وجود داشته باشد، هوا می تواند به داخل سیستم کشیده شود.

زمانی که در سیستم ترمز هوا وجود داشته باشد لازم است که سریعاً خودرو را به تعمیرگاه ببرید تا این مشکل برطرف شود چراکه می تواند بسیار خطرناک باشد.

نصب نامناسب لنت ترمز

نگرفتن ترمز بعد از تعویض لنت

لنت های ترمز در نزدیکی روتور ترمز حرکت می کنند و آماده اعمال نیرو به لمس پدال ترمز هستند، لنت های جدید به طور طبیعی پس از ترمزگیری این موقعیت را نمی گیرند، بلکه باید آماده شوند.

بخشی از فرآیند نصب لنت ترمز همانطور که می دانید، عقب راندن پیستون های کالیپر ترمز است. هنگامی که پیستون ها به طور کامل جمع می شوند، فضای اضافی مورد نیاز برای لنت های ترمز جدید را فراهم می کنند. از آنجایی که پیستون های کالیپر ترمز به طور کامل جمع می شوند، شکاف آزاد بیش از حد بین پشت لنت ترمز جدید و پیستون کالیپر باید حذف شود. عدم حذف شکاف باعث می شود که پدال ترمز قابلیت خود را از دست بدهد و نتوان خودرو را متوقف کرد.

علاوه بر این، سطح اصطکاک لنت های ترمز باید با روتورها جفت شود و تا زمانی که این کار انجام نشود، راندمان ترمز ضعیف خواهد بود. عدم انجام یک روش صحیح برای نصب لنت ترمز منجر به نگرفتن ترمز ماشین و در نتیجه خطرات جانی و مالی برای افراد خواهد شد. 

شما لازم است که بعد از نصب لنت ترمز چندین بار پدال ترمز را فشار دهید تا زمانی که پدال محکم شود. این عمل شکاف بین پیستون کالیپر و لنت ها را می بندد. نبستن شکاف پیستون به لنت قبل از رانندگی بسیار خطرناک است. بعد از انجام این کار، خودرو را با سرعت کم حدود ۲۰ کیلومتر آزمایش کنید و به آرامی ترمز کنید. ترمزهای شدید باعث گرم شدن بیش از حد و آسیب دیدن لنت ترمز می شود. زمانی که این کار را انجام دادید پدال ترمز شروع به بهبود می کند و پس از ۵ تا ۶ بار فشار دادن پدال ترمز حالت عادی خود را پیدا می کند.

علت پایین گرفتن ترمز بعد از تعویض لنت

یکی از مواردی که نشان می دهد سیستم ترمز ماشین شما به درستی کار نمی کند، پایین گرفتن ترمز یا نرم بودن پدال ترمز بعد از تعویض لنت است. اگر متوجه شدید که بعد از تعویض لنت ترمز پدال ترمز ماشین شما نرم است، باید بدانید بخشی از سیستم ترمز ماشین شما مشکل دارد.

علت پایین گرفتن ترمز بعد از تعویض” لنت شامل موارد زیر است:

وجود هوا در سیستم ترمز

یکی از دلایل اصلی پایین گرفتن ترمز بعد از تعویض لنت، وجود هوا در خطوط ترمز است. وقتی تعمیرات انجام می شود و لنت تعویض می شود و وقتی روغن ترمز اضافه می شود و یا کلاً زمانی که ماشین شما کار می کند، هوا می تواند به خطوط ترمز ماشین شما راه پیدا کند.

روغن ترمز وظیفه عبور از خطوط ترمز و تامین نیروی مورد نیاز برای توقف ترمز را بر عهده دارد. هوا هیچ نیرویی ایجاد نمی کند که به ترمز ماشین شما کمک کند. به این ترتیب، هنگامی که هوا در خطوط ترمز ماشین شما قرار دارد، پدال ترمز می تواند به دلیل کمبود نیرو تا انتها به سمت کف خودرو فشار داده شود.

اگر بعد از تعویض لنت ترمز مشاهده کردید که پدال ترمز پایین گرفته می شود به این معنی است که سیستم ترمز ماشین خود هوا دارید و باید خطوط ترمز را تخلیه کنید تا هوا خارج شود.

نشتی روغن ترمز

نشتی روغن ترمز

یکی دیگر از دلایل رایج پایین گرفتن پدال ترمز بعد از تعویض لنت ترمز این است که روغن ترمز ماشین شما کم شده است. شایع ترین دلیل این اتفاق این است که در خطوط ترمز ماشین نشتی وجود دارد.

شما می توانید قبل از حرکت با خودروی خود، زیر ماشین را بررسی کنید تا ببینید آیا کف زمین روغن وجود دارد یا خیر. روغن ترمز بسته به عمر آن می تواند از زرد روشن تا قهوه ای تیره متغیر باشد.

اگر نشتی روغن ترمز دارید، لازم است خودرو را به تعمیرگاه ببرید تا این مشکل برطرف شود.

بوستر ترمز ماشین شما خراب است

سومین دلیلی که ممکن است باعث شود پدال ترمز شما بعد از تعویض لنت پایین گرفته شود این است که بوستر ترمز ماشین شما از کار افتاده یا خراب است. این مشکل معمولاً به دلیل فرسودگی یا سایش رخ می دهد. کسانی که اغلب ترمز می کنند یا در ترافیک های زیاد مدام ترمز می گیرند، ممکن است این مشکل را سریع تر از افرادی که در ترافیک ها نیستند تجربه کنند.

بوستر ترمز ماشین شما قدرت سیستم ترمز را تامین می کند و به درگیر شدن ترمز هنگام فشار دادن روی پدال کمک می کند. هنگامی که سیستم از کار می افتد، ممکن است هنگام فشار دادن پدال، ترمزهای ماشین شما درگیر نشوند که باعث نرم شدن پدال می شود.

یک مکانیک حرفه ای می تواند مشکلات ترمز ماشین شما را تشخیص دهد و بفهمد که آیا بوستر ترمز باعث پایین گرفتن پدال ترمز می شود یا نه. اگر مشکل از بوستر ترمز باشد، تعویض تنها گزینه آن است.

سیلندر اصلی ماشین شما در حال خراب شدن است

دلیل نهایی اینکه چرا پدال ترمز پس از تعویض لنت پایین گرفته می شود این است که سیلندر اصلی ماشین از کار افتاده است. سیلندر اصلی ممکن است به دلیل فرسودگی و سایش از کار بیفتد.

سیلندر اصلی شیر اصلی است که روغن ترمز را به خطوط ترمز ماشین شما پمپ می کند. هنگامی که سیلندر از کار می افتد، خطوط ترمز ماشین شما روغن ترمز مورد نیاز را دریافت نمی کنند. به نوبه خود، هیچ فشاری وجود ندارد، که به ترمز ماشین شما اجازه می دهد تا نرم شود. 

اگر سیلندر اصلی ماشین شما خراب باشد، بسته به عمر آن و شرایط سیلندر، ممکن است مکانیک بتواند سیلندر اصلی را تعمیر کند یا ممکن است نیاز به تعویض داشته باشید.

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر تجربه ای راجع به نگرفتن ترمز بعد از تعویض لنت دارید خوشحال می شویم که دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.