بررسی تخصصی بالا پایین شدن آمپر آب ماشین

بالا پایین شدن آمپر آب ماشین مشکلی رایج است که معمولاً به خاطر خرابی ترموستات، مشکل رادیاتور و کار نکردن فن ها، از کار افتادن واتر پمپ و…. بوجود می آید. به همین منظور ما در این مقاله به بررسی تخصصی علت بالا پایین شدن آمپر آب ماشین پرداخته‌ایم تا بتوانید سریعاً این مشکل را برطرف کنید.

اگر آمپر آب ماشین شما مدام بالا پایین می شود این نشانه وجود مشکلات مختلفی است. معمولاً خرابی ترموستات، رادیاتور، واتر پمپ و… باعث این اتفاق می شود که به دلیل رایج بودن این مشکل ما قصد داریم به بررسی تخصصی “بالا پایین شدن آمپر آب ماشین” و راه حل آن (Why Car Temperature Guage Goes Up And Down) بپردازیم تا بتوانید این موضوع را برطرف کنید.

علت بالا پایین شدن آمپر آب ماشین

علت-بالا-پایین-شدن-آمپر-آب-ماشین

موارد زیادی وجود دارد که باعث بالا پایین شدن آمپر آب ماشین می شود که در ادامه به بررسی “علت بالا پایین شدن آمپر آب ماشین” پرداخته‌ایم:

مشکل ترموستات

ترموستات دمای مایع خنک کننده را قبل از بازگشت به موتور تنظیم می کند. ترموستات معمولاً پس از مدتی خراب می شود و باعث خواهد شد که مایع خنک کننده نتواند به سمت موتور جریان پیدا کند تا موتور خنک شود. این اتفاق منجر به گرم شدن موتور خواهد شد و آمپر آب ماشین بالا خواهد رفت و بعد از طی کردن مسافتی به دلیل ورود جریان هوا به داخل موتور به حالت عادی باز خواهد گشت.

برای تشخیص علت بالا پایین شدن آمپر آب ماشین توصیه می کنیم ترموستات را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

نشتی مایع خنک کننده

اگر نشتی مایع خنک کننده وجود داشته باشد که باعث به حداقل رسیدن سطح آن شود، ممکن است مقصر ترموستات باشد. همانطور که مایع خنک کننده از داخل محفظه ترموستات عبور می کند، در نهایت سوراخی در آن ایجاد می شود که مایع خنک کننده را نشت می کند. به طور طبیعی این باعث کاهش سطح مایع خنک کننده در موتور می شود و رانندگی را خطرناک می کند چرا که سطح پایین مایع خنک کننده باعث بالا رفتن دمای موتور، جوش آوردن ماشین و در نتیجه ایجاد آسیب برای سرسیلندر و بلوک موتور خواهد شد.

بهتر است هر از چندگاهی سطح مایع خنک کننده را بررسی کنید و در صورت کم بودن آن مقداری مایع خنک کننده را به مخزن اضافه کنید. اگر مایع خنک کننده دائماً کم می شود، برای تشخیص خرابی های ترموستات، سرسیلندر و… خودرو را به مکانیکی ببرید.

مسائل مربوط به رادیاتور

بالا-پایین-شدن-آمپر-ماشین

رادیاتور یکی از اجزای اصلی خودروست که به تنظیم دما کمک می کند. رادیاتور شامل فن ها و سایر اجزا است که وظیفه گردش هوا در داخل محفظه موتور برای خنک کردن و جلوگیری از گرمای بیش از حد را دارد. زمانی که متوجه بالا پایین شدن آمپر آب ماشین می شوید بایستی بدانید که ممکن است فن های رادیاتور مشکل داشته باشد. به طور طبیعی، هنگام رانندگی هوا راه خود را به داخل محفظه موتور پیدا می کند و آن را خنک می کند که بنابراین آمپر آب ماشین پایین می آید. ولی به محض اینکه خودرو را متوقف می کنید و یا در ترافیک ها تردد می کنید دیگر هوای کافی به محفظه موتور نمی رسد و در نتیجه آمپر آب ماشین بالا می رود.

به همین منظور علت بالا پایین شدن آمپر آب ماشین می تواند با خرابی فن های رادیاتور و یا کل اجزای رادیاتور مربوط باشد که برای عیب یابی دقیق توصیه می کنیم خودرو را به تعمیرکاران ماهر بسپارید تا تشخیص دقیق‌تری را انجام دهند.

خرابی واتر پمپ

یک واتر پمپ خراب می تواند باعث بالا پایین شدن آمپر آب ماشین شود. واتر پمپ قطعه‌ای است که مایع خنک کننده را از طریق سرسیلندر و بلوک موتور پمپاژ می کند و باعث تنظیم دمای موتور می شود. با گذر زمان واتر پمپ دچار خرابی و از کار افتادن می شود که اگر این قطعه علت بالا پایین شدن آمپر ماشین باشد، تنها راه حل تعویض واتر پمپ است.

اینها علت های اصلی بالا پایین شدن آمپر آب ماشین می باشند که ممکن است رانندگان این اتفاق را فقط در شرایطی خاص مانند حرکت در سربالایی یا سرعت بالا و…. تجربه کنند. برای توضیحات تکمیلی در این مورد توصیه می کنیم مقاله علل داغ شدن و بالا رفتن آمپر آب ماشین را از مجله یدک یار مطالعه فرمایید تا بتوانید سریعاً این قبیل مشکلات را برطرف کنید.

راه حل بالا پایین شدن آمپر آب ماشین چیست

بالا-پایین-شدن-آمپر-آب-ماشین

همانطور که در بالا اشاره کردیم، اصلی ترین دلایل بالا پایین شدن آمپر آب ماشین به خرابی ترموستات، خرابی رادیاتور و فن ها، واتر پمپ و کمبود مایع خنک کننده مربوط می شود. اگر ترموستات، رادیاتور و واتر پمپ ها باعث بالا پایین شدن آمپر آب خودرو شوند که تنها راه حل تعویض این قطعات است. اما از کار افتادن فن ها می تواند به خاطر سوختن رله و یا مشکلات برقی باشد که بایستی فن های رادیاتور را نزد یک متخصص مورد بررسی قرار دهید و بررسی کنید که آیا فن دور تند یا دور کند به خوبی کار می کند یا خیر. مورد آخر اینکه هر از چند گاهی بایستی سطح مایع خنک کننده یا همان مخلوط ضد یخ و آب را مورد بررسی قرار دهید و در صورت کم بودن مقدار آن، مخزن را با مایع خنک کننده شارژ کنید.

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر سوالی در مورد علت بالا پایین شدن آمپر آب ماشین دارید می توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا متخصصان یدک یار در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.