استارت ماشین چیست؟

استارت یا استارتر یکی از بخش های وابسته و متصل به موتور است که نیرو الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل می‌کند. این سیستم متشکل از اجزای مختلفی است که در نهایت سبب روشن شدن خودرو می‌شود. در ادامه به بررسی کامل تری درباره این قطعه پرداخته ایم.

چیزی درباره هندل که به جای استارت استفاده می‌شده است شنیده اید؟ قطعا شما هم قسمت هایی از فیلم قدیمی و محبوب چارلی چاپلین را دیده اید که از هندل هایی به عنوان اهرم استفاده می‌کردند تا بتوانند خودرو را روشن و در نهایت سبب حرکت آن شوند. در حقیقت، خودرو های قدیمی از چنین سیستمی برای وارد کردن نیرو وارده دست به موتور که سبب روشن شدن آن می‌شد برخوردار بود. علاوه بر آن، خودرو هایی هم در این بین وجود داشت که با هل دادن نیروی مورد نیاز را به موتور وارد می‌کرد تا به کار افتد.

چند دهه بعد از چنین سیستم هایی برای روشن کردن خودرو، سیستمی به نام استارت برقی به میان آمد که کار روشن نمودن خودرو را بسیار راحت تر کرد. این سیستم های برقی در واقع همان کار اهرم و هندل های قدیمی را به صورت مکانیزه انجام می‌دهد و بدین ترتیب، شما تنها با حرکت سوئیچ سبب به کار افتادن موتور اتومبیل می‌شوید.

در این بخش از مقاله یدک یار قصد داریم تا به بررسی کامل استارت خودرو و نحوه کارکرد آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

استارت چیست؟

استارتر چیست؟

استارت یا استارتر (Starter) موتور الکتریکی در خودروست که وظیفه اصلی آن ارسال نیرو به موتور و به کار انداختن آن که منجر به روشن شدن خودرو می‌شود، می‌باشد. به عبارت دیگر، این قطعه انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی دوار تبدیل می‌کند. استارت وظیفه بسیار حیاتی را در اتومبیل های امروزی ایفا می‌کند و بدون آن، نمی‌توانیم خودرو را به حرکت دربیاوریم چرا که نیرو به موتور وارد نشده و عمل احتراقی هم صورت نمی‌گیرد.

به طور کلی، روشن شدن خودرو به چهار مرحله حیاتی وابسته است که به ترتیب زیر می‌باشند؛ مخلوط سوخت و هوا، متراکم کردن این مخلوط توسط پیستون مکانیکی، ایجاد جرقه با ولتاژ بالا که سبب اشتعال و ترکیب سوخت و هوا می‌شود، و در نهایت حرکت دوار میل لنگ و پیستون ها درون سیلندر با حداقل ۱۰۰ دور در دقیقه.

تاریخچه استارت ماشین

دلایل استارت نخوردن اتومبیل

پروسه اختراع استارت یا همان استارتر های خودرو سیر پیشرفتی را در طول زمان طی کرده و امروز با این استارتر های برقی که بر روی تمامی خودرو ها وجود دارند رو به رو هستیم. اولین استارت اختراعی ساختار ساده و ابتدایی داشت که بر روی موتور سیکلت ها بکار رفت اما نسخه پیشرفته تر و شاید رسمی تر آن به سال ۱۸۹۶ برمی‌گردد که اچ. جی. داوسینگ، مهندس برق ایتالیایی مخترع آن بود و بر روی خودرو آرنولد نصب گردید اما ثبت اختراعی برای آن صورت نگرفت.

در سال ۱۹۰۳، کلاید. جی. کلمن اولین نفری بود که اختراع استارتر موتور سیکلت را ثبت کرد و هشت سال بعد در آمریکا فردی به نام چارلز. اف کترینگ استارتر موتور را ایجاد تغییراتی در خودرو ها نصب و به عنوان استارتر خودرو ثبت کرد.

استارتر از چه اجزایی تشکیل شده است؟

استارت از چه اجزایی تشکیل شده است؟

استارتر یک موتور الکتریکی است که وظیفه ارسال نیرو به موتور را بر عهده دارد تا بتوان با نیروی وارده بر آن خودرو را روشن و به حرکت درآورد. این موتور الکتریکی از اجزای مختلفی ساخته شده که به ترتیب عبارتند از:

پوسته استارت

استوانه ای که پوسته اصلی استارتر که از جنس فولاد می‌باشد را تشکیل می‌دهد.

بالشتک ها

تعداد چهار بالشتک فولادی که در درون پوسته استارت نصب شده و باید میدان مغناطیسی در پوسته ایجاد کند.

سیم پیچ

حلقه های سیمی که به دور بالشتک ها پیچیده می‌شود. هر بالشتک به طور معمول تعداد چهار سیم پیچ دارد که حوزه مغناطیسی را در آن ایجاد می‌کند.

اتوماتیک

اتوماتیک ها استوانه های کوچکی هستند که در پوسته جلویی نصب می‌شود و وظیفه آن انتقال الکتریسته به درون سیم پیچ هاست.

آرمیچر

این قطعه در مرکز شفت خود از پره هایی تشکیل می‌شود که سیم پیچ ها را در هسته خود نگه می‌دارد. دو سر این سیم پیچ ها به یک کالکتور متصل به سر شفت است که حوزه مغناطیسی بر خلاف بالشتک ایجاد می‌کند.

دنده استارت

دنده استارت بر روی شفت آرمیچر و مارپیچ آن قرار گرفته که وظیفه انتقال نیرو گردش مکانیکی از آرمیچر به دنده و چرخاندن فلایویل را دارد.

زغال استارت

زغال استارت تهیه شده از ترکیب مس و کربن نرم است که الکتریسیته را بر سر کالکتور آرمیچر منتقل می‌کند.

کلگی استارت

این قطعه از جنس آلومینیوم است و بر سر شفت آرمیچر قرار دارد و آن را نگه می‌دارد.

درپوش انتهای استارت

این بخش از سیستم استارت محل قرار گیری زغال های مثبت و منفی است و همچنین وظیفه نگه داری انتهای شفت آرمیچر را نیز بر عهده دارد.

استارت چکار می‌کند؟

نحوه عملکرد استارتر خودرو با توجه به اجزای ساختاری آن کمی پیچیده به نظر میرسد. زمانی که سوئیچ خودرو را می‌چرخانیم، انرژی الکتریکی از باتری خودرو که نیرو برق استارت را تامین می‌کند به استارتر ارسال می‌شود و این قطعه نیز با چرخاندن اجزای موتور سبب روشن شدن خودرو می‌شود. حال مراحل انتقال این نیرو و تبدیل آن به نیرو مکانیکی دوار به شرح زیر است:

 1. با انتقال نیرو الکتریکی، سیم پیچ ها و زغال های بکار رفته در استارتر یک میدان مغناطیسی را ایجاد می‌کنند که سبب چرخش سرعتی آرمیچر می‌شود.
 2. با چرخش آرمیچر، چرخ دنده ها بالافاصله شروع به چرخش کرده و موتور را نیز وادار به چرخش می‌کند.
 3. حال چرخ دنده ها استارت را کمی به جلو هل داده و با موتور درگیر می‌کند. زمانی که خودرو به طور کامل روشن می‌شود، چرخ دنده با چرخاندن سوئیچ به جای قبلی خود بازگشته و درگیری بین این دو را از بین می‌برد.

توجه به این موضوع مهم است که بعد از روشن شدن خودرو سوئیچ را همچنان در حالت چرخشی خود نگه نداریم چرا که سبب ایجاد یک غیر هماهنگی در موتور و استارت شده و در نهایت باعث در هم شکستن قطعات استارت می‌شود.

اختلال در عملکرد استارت خودرو شامل چه مواردی است؟

اختلال در استارت خودرو

گاهی اوقات پیش می‌آید که با چرخاندن سوئیچ، خودرو به اصطلاح استارت می‌خورد اما روشن نمی‌شود! این موضوع به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که مهم ترین این دلایل به وجود آمدن اختلال در عملکرد درست این قطعه می‌باشد.

برخی از شایع ترین عوامل که سبب اختلال در کارکرد استارت می‌شوند عبارتند از:

 • خرابی خود قطعه استارتر
 • خرابی باتری
 • شل شدن بست ها
 • سوختن فیوز
 • شل شدن اتصالات استارتر
 • کثیف بودن یا تمام شدن زغال های استارت
 • شکستگی چرخ دنده ها

این اختلالات معمولا با علائم و نشانه های مختلفی همراه است و از آنجایی که خودرو سیستمی هوشمند است تلاش می‌کند با این علائم تا به فرد بفهماند که در حال حاضر مشکلی در خودرو وجود دارد:

 1. سوئیچ باز می‌شود و پشت آمپر بالا می‌آید اما صدایی از پمپ بنزین شنیده نمی‌شود.
 2. به محض استارت زدن، صدای تیک مانندی از موتور شنیده می‌شود.
 3. خودرو بعضی اوقات درست استارت نمیخورد و یا حتی روشن نمی شود.
 4. بعد از روشن شدن، استارت خودرو قطع نمی‌شود.
 5. استارت دیر می‌چرخد و دیر خلاص می‌شود.

اگر با هر کدام یکی از نشانه های ذکر شده مواجه شدید ، ممکن است خرابی در بخش استارت خودرو خود داشته باشید و هر چه سریع تر باید با مراکز تعمیراتی تماس گرفته و با مراجعه به نزدیک ترین تعمیرگاه، اقدام به تعمیر خودرو خود کنید.

خرید استارت خودرو

خرید استارت خودرو

استارتر خودرو تقریبا قطعه ای مصرفی محسوب می‌شود که در صورت خرابی شما به هیچ عنوان نمی‌توانید اتومبیل خود را به حرکت دربیاورید. بدین ترتیب، وجود اختلال در آن شما را ملزم به تعمیر و یا در نهایت تعویض کلی آن می‌کند.

برای خرید استارت خودرو خود می‌توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی یدک یار، بعد از مقایسه برند ها، قیمت ها، و کیفیت ها، بهترین استارت را نسبت به بودجه خود انتخاب کنید. فروشگاه یدک یار با دارا بودن تنوع بالای قطعاتی مشتریان بسیاری را در سراسر کشور به خود اختصاص داده است. خدماتی از جمله مشاوره رایگان، درگاه پرداخت ایمن، امکان خرید غیر حضوری و اینترنتی، ارسال درب محل، ضمانت در اصالت کالا،  همچنین سلامت فیزیکی و بسته بندی قطعه همگی به مشتریان ارائه می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.