علت سوت کشیدن ترمز ماشین

ترمز یکی از اعضای اصلی خودرو محسوب می شود و با امنیت و ایمنی رانندگان ارتباط تنگاتنگ دارد. این قطعه در صورت خرای و یا هر نوع ایراد سطحی می تواند مشکلات و خطراتی را برای رانندگان به وجود بیاورد. لذا بهتر است نسبت به مشکلات مختلف آن از جمله دلیل سوت کشیدن ترمز آگاهی کامل داشته باشید.

آیا علت سوت کشیدن ترمز ماشین خود را می دانید و یا دست کم با این مشکل مواجه شده اید؟ امروزه ماشین و سایر وسایل نقلیه به عضوی از زندگی هر فردی تبدیل شده‌اند و دیگر زندگی کردن بدون آنها برای انسانها در هیچ جای کره زمین ممکن نیست. ماشین از اجزای مختلفی تشکیل شده است. یک تعدادی از این اجزا جنبه تزئینی و زیبایی و راحتی دارند، مانند صندلی  روکش صندلی و … . بعضی دیگر از اجزای ماشین ضروری هستند؛ مانند موتور و دنده و لاستیک و … .

نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که ضروری‌ترین جزء موجود در یک خودرو به لحاظ امنیتی، ترمز ماشین است. اگر یک ماشین به لحاظ ظاهری بسیار زیبا باشد و به لحاظ سرعت هم خیلی سریع باشد اما سیستم ترمز خوب و باکیفیتی نداشته باشد به هیچ دردی نمی‌خورد. بسیاری از تصادفات رانندگی و به دنبال آن بسیاری از مرگ و میرهای جاده‌ای به دلیل اشکال در سیستم ترمز ماشین ‌های تولیدی است. البته فقط اشکال در سیستم ترمز خطرناک نیست بلکه کوتاهی راننده و عدم چک کردن به موقع سیستم ترمز هم خطرآفرین است.

ترمز با جان فرد راننده و افراد دیگر در ارتباط است. روز به روز تکنولوژی‌های استفاده شده در سیستم ترمز ماشین و سایر وسایل نقلیه پیشرفت می‌کند ولی هر چقدر هم که این سیستم رشد کند راننده وظیفه دارد قبل از هر بار سوار شدن به خودرو از سلامت آن اطمینان حاصل کند.

سوالات متداول در مورد سیستم ترمز خودرو

سیستم ترمز خودرو
 • چرا پس از تعویض لنت کهنه با لنت جدید، ترمز سوت می‌کشد و در برخی موارد صدای فریاد زدن می‌دهد؟
 • علت سوت زدن در هنگام ترمز، لنت ترمز است یا دیسک چرخ خودرو؟
 • چه چیزی باعث سوت زدن لنت‌های ترمز جدید می‌شود؟
 • چرا لنت کارکرده صدای سوت زدن نمي‌دهد؟ صداي خرخر لنت از چيست؟
 • راننده چگونه ترمز بگیرد تا لنت‌ها کمتر آسیب ببینند؟
 • صدای لنت در ماشین در حال حرکت چه دلیلی دارد؟
 • چرا صدای لنت در ماشین در حال، صدای سوت است؟
 • دلیل سوت زدن لنت ترمز پس از تعویض آن چه چیزی است؟

ممکن است شما سوالات مطرح شده در بالا و صدها سوال دیگر را در مورد لنت‌ها و صداهای آنها داشته باشید. ( این صداها ممکن است در طول حرکت ماشین و یا در لحظه ترمز کردن ایجاد شوند). ما در این مقاله به آن سوالات پاسخ خواهیم داد.

صداهای چرخ‌ها گاهی هنگام ترمز شنیده می‌شود. این صداها می‌توانند طبیعی یا در برخی موارد غیرطبیعی باشند. اما در هر صورت پس از شنیدن صدای غیرطبیعی چرخ‌ها باید سیستم ترمز را به یک متخصص ترمز نشان داد. پس از عیب یابی، با خیال راحت رانندگی کنید و در صورت لزوم ترمزها را اعمال کنید. دلایل زیادی برای صدا دادن یا سوت زدن ترمزها وجود دارد، که ما برخی مشکلات کلیدی را بررسی خواهیم کرد و راه حلی برای از بین بردن آن‌ها ارائه خواهیم داد.

دلایل آمدن صدای سوت از چرخ‌های ماشین

یکی از صداهای آزاردهنده خودرو صدای سوت از چرخ‌های ماشین است. در ادامه دلایل آمدن این صدا را بررسی می‌کنیم.

۱- اتمام لنت‌ها

اتمام لنت ترمز

یکی از دلایل بوق زدن یا همان سوت زدن لنت ترمز در زمان ترمز گرفتن، به پایان رسیدن لنت است. در آن لحظه، لنت به پایان رسیده است و چیزی از آن نمانده است. در واقع چون آهن لنت به دیسک ترمز برخورد می‌کند، شما صدای سوت یا خرخر غیرطبیعی را می‌شنوید. در این زمان لنت ماشین باید به سرعت جایگزین شود. در غیر این صورت دیسک چرخ آسیب دیده و خراشیده و تیز خواهد شد. گاهی اوقات این اتفاق یعنی اتمام لنت زمانی رخ می‌دهد که شما دسترسی به جایی ندارید که آنها را خریداری کنید و يا کسي نيست که لنت را برای ما جايگزين کند.

نکته مهم: همیشه قبل از سفر یک چک کامل از سیستم ترمز انجام دهید. يه لنت يدکي با خود داشته باشید. سعی کنید یاد بگیرید که چگونه خودتان لنت ماشین خود را باز کنید و آن را تغییر دهید. البته برای انجام این کار باید ابزارهای لازم را به همراه داشته باشید.

توصیه می‌کنیم که اگر لنت‌ها را خودتان در راه تغییر دادید، چرخ‌ها را در اولین شهری که به آن می‌رسید به یک متخصص نشان دهید تا تعمیر و نگهداری جدیدی را روی لنت‌ها انجام دهد.

اما از کجا بدانيم لنت ماشین ما از بين رفته؟ راه‌های متعددی وجود دارد که بدانیم آیا پدهای ترمز یا همان لنت‌های ترمز ما فرسوده شده‌اند یا نه.

راه کار اول: روشن شدن نور ترمز پشت آمپر

این نور یا چراغ به دلایل زیر روشن می‌شود:

دلیل اول این است که ترمز دستی بالا مانده یا سوئیچ نهایی ترمز دستی شکسته است. دلیل دوم این است که سطح مایع ترمز امکان دارد پایین آمده باشد.

سطح پایین مایع ترمز دلایل متعددی دارد که اصلی ترین آن‌ها سایش لنت‌ها و نشت مایع است. دلایل سطوح پایین تر مایع ترمز باید بلافاصله بررسی و حل شود. دلیل سوم می‌تواند به پایان رسیدن لنت ترمز باشد.

برخی از اتومبیل‌ها مجهز به سیستم هشدار پد ترمز در پشت آمپر خود هستند.

در صورت روشن شدن نور ترمز پشت تقویت کننده یا همان آمپر، موارد دوم و سوم نشان‌دهنده تمام شدن پد ترمز ماشین هستند که پس از بازرسی، لنت را جایگزین خواهیم کرد. در صورت وقوع حالت اول، سوئیچ نهایی تفنگ ترمز دستی باید جایگزین شود.

راه کار دوم: بازرسی بصری

ما به طور کامل چرخ‌های ماشین را یک بار در ماه یا هر صد کیلومتر یک بار باز می‌کنیم و پدها و یاتاقان‌ را بازرسی می‌کنیم. اگر در طول بازرسی ماهانه چرخ‌ها متوجه شدیم که بیش از ۷۰ درصد پد ترمز یا همان لنت ترمز ساییده شده است، آن‌ها را با لنت‌های جدید جایگزین خواهیم کرد. در عکس زیر، قرمز نشان می‌دهد که پدهای ترمز فرسوده شده‌اند (باید بلافاصله جایگزین شوند) و زرد (شکل میانی در عکس زیر) نشان دهنده یک صفحه هشدار دهنده یا در لبه است. سبز نشانه ای است که لنت ماشین شما دست نخورده است و نیازی به جایگزینی ندارد.

راه کار سوم: شنیدن صدای خرخر

در لنت‌هایی که فاقد سیم اتصال هستند، برای اینکه بفهمیم چه زمانی تمام می‌شوند باید به یک قطعه ای از فلز که در لبه لنت قرار دارد دقت کنیم. هنگامی‌ که لنت ماشین شما به لبه قطعه فلزی می‌رسد، هنگام ترمز این قطعه فلزی به دیسک برخورد می‌کند و باعث ایجاد صدای خرخر می‌شود که همین صدا نشان می‌دهد لنت در حال تمام شدن است. در این مرحله برای جلوگیری از صدا دادن لنت و آسیب رسیدن به دیسک، باید لنت ترمز ماشین را عوض کنیم.

·      پدهای با کیفیت پایین که هنگام مالیده شدن به دیسک صدا تولید می‌کنند

در برخی از پدها میزان فلز داخل ماده لنت زیاد است یا از ترکیب استاندارد و با کیفیت لازم استفاده نمی‌کند. هنگام نصب این پدهای ترمز روی چرخ‌های ماشین، آنها تولید صدای سوت می‌کنند. این معضل تنها با تغییر پد حل می‌شود. هنگام خرید پد ترمز، مطمئن شوید که پد را از یک مکان مطمئن و یک برند قابل اعتماد دریافت می‌کنید.

لنت سرامیک آلیگ می‌تواند گزینه خرید خوبی باشد؛ و البته برند های متعددی برای لنت های سرامیکی وجود دارد که بهتر است حتما برای بررسی آن ها به بخش خرید لنت ترمز سری بزنید.

·      روی دیسک‌های ترمز یک خط وجود دارد

دیسک ترمزی روی آن خط افتاده است نیز می‌تواند باعث ایجاد صدای سوت در پدهای ترمز شود. به خصوص هنگامی‌ که لنت قدیمی ‌را با بالشتک یا لنت جدیدی جایگزین می‌کنیم. در این صورت لنت در هنگام ترمز کردن سوت می‌زند. در این مرحله تماس کل سطح لنت با دیسک چرخ رخ نمی‌دهد و باعث می‌شود در هنگام ترمز صدا بیاید. در این حالت کافی است دیسک چرخ را با دیسک جدید جایگزین کنید و آن را با تراشکاری تعمیر نکنید. مخصوصا ً وقتي دیسک چرخ نیز نازک تر از حد طبیعی است.

·      گرم شدن بیش از حد دیسک و لنت ترمز و سوت زدن لنت ترمز

اتفاقی است که وقتی به دفعات زیاد و پشت سر هم از ترمز استفاده می‌کنیم اتفاق می‌افتد. ترمز زدن زیاد هم در ترافیک سنگین یا در سرپایینی‌ها و جاده‌هایی با دست انداز زیاد رخ می‌دهد. این مشکل معمولاً با کمی‌ استراحت دادن به سیستم ترمز و خنک کردن لنت‌ها و دیسک‌های ترمز حل می‌شود. چرا که وقتی پد ترمز و دیسک ترمز داغ می‌شود، چنگال پد ترمز کاهش می‌یابد. قدرت ترمز لنت‌ها ضعیف می‌شود و طبیعتا خطر هم بیشتر می‌شود.

·      دیسک لبه پیدا می‌کند و پد یا لنت سوت می‌زند.

ایجاد لبه در دیسک ترمز نیز یکی از دلایل بوق زدن لنتها یا پدهای ترمز است. به خصوص اگر پد ترمز جدید باشد. دلیل آن هم این است که لنت به طور کامل در دیسک ترمز جا نمی‌شود. پد یا همان لنت با یک زاویه نسبت به دیسک ترمز در این زمان قرار می‌گیرد. دلیل ایجاد لبه در دیسک چرخ، کیفیت ضعیف و غیر استاندارد لنت‌های ترمز قبلی است. دیسک چرخی که لبه دار شده است باید جایگزین شود تا مشکل حل شود.

توجه: لطفا دیسک چرخ را به تراشیکاری نبرید و آن را تعمیر نکنید.

·      لنت به طور کامل روی دیسک نیست!

دلایل اصلی این مشکل سه مورد است که در زیر ذکر شده است:

 1. پد ترمز غیر استاندارد
 2. کالیپر ترمز معیوب
 3. نصب نادرست پد ترمز

این اتفاق معمولاً در هنگام جایگزینی پدهای قدیمی ‌با پدهای جدید رخ می‌دهد. شما باید این مشکل را قبل از آسیب رساندن به سیستم ترمز و ایجاد یک خطر برطرف کنید. اگر مشکلی در کالیبراتور وجود داشته باشد، با سرویس کردن کالیبر و چمبر کردن گوشه‌های پد، این مشکل از بین خواهد رفت. اگر پدها به درستی نصب نشده باشند، باید به درستی نصب شوند. اگر پدها استاندارد نباشند، باید با پدهای استاندارد جایگزین شوند.

·      آسیب رسیدن به فنر پد یا لنت

لنت‌ها دارای یک فنر هستند که در واقع نگه دارنده لنت است. یکی دیگر از دلایل سوت زدن پد یا لنت ماشین هم آسیب دیدن همین فنر لنت است. به دلیل شکست فنر، پدها به درستی در کالیبراتور جا نمی‌شوند و در هنگام ترمز کردن لنت‌ها حرکت می‌کنند و ایجاد سر و صدا و سوت می‌کنند. همچنین در این حالت باید با تعویض فنر و نصب مجدد پد مشکل حل شود.

·      صاف شدن سطح دیسک ترمز

هنگامی ‌که سطح دیسک ترمز صاف و صابونی می‌شود، ترمز به درستی کار نمی‌کند. در این صورت صدای یک سوت پس از ترمز شنیده می‌شود. در این حالت باید سطح دیسک را با چیزی مانند سمباده زبر کرد و در صورت حل نشدن مشکل باید دیسک چرخ جایگزین شود.

·      صاف شدن سطح لنت ترمز

این موضوع به چند دلیل رخ می‌دهد که یکی از آن‌ها به دلیل کیفیت ضعیف پدها و فرمولاسیون ضعیف پدهای ترمز است. دلیل اصلی این امر گرم شدن بیش از حد پدها و زوال فرمولاسیون لنت است. این مشکل را می‌توان با تغییر پد حل کرد.

·      جداسازی گوشته پد از آهن لنت

این اتفاق در صورتی رخ می‌دهد که در هنگام اتصال گوشته به آهن پد از چسب یا حرارت با کیفیت پایین استفاده شود. هنگامی ‌که این اتفاق می‌افتد، گوشته لنت از آهن آن منفک می‌شود. در هنگام ترمز، به دلیل لرزش بیش از حد بین پد و آهن، صدای سوت شنیده می‌شود. بروز این اتفاق بسیار خطرناک است و پد ترمز باید تعویض شود.

·      چسبیدن دائمی ‌پد ترمز به سطح دیسک ترمز و گیرپاژ کردن سیستم ترمز

به دلیل فشار کمک ترمز و فشار پیستون ترمز داخل کالیپر ترمز، پدهای ترمز با دیسک چرخ درگیر می‌شوند. در این مرحله شتاب منفی باعث توقف خودرو می‌شود. اگر اتصالات ترمز لاستیکی روی پیستون‌ها آسیب دیده باشد، یا بوشینگ‌های کالیپر سفت شوند یا به اصطلاح متصل شوند، لنت‌ها با دیسک ترمز به صورت دائمی ‌درگیر خواهند شد. در هنگام حرکت، لنت‌ها از دیسک چرخ جدا نمی‌شوند، بنابراین پدها و دیسک‌های ترمز بیش از حد گرم می‌شوند و به سرعت ساییده می‌گردند. جفت شدن همیشگی پدهای ترمز با سطح دیسک متحرک باعث سوت زدن پدهای متحرک خودروی در حال حرکت می‌شود. در این حالت تنها کالیپر باید تحت تعمیر و نگهداری قرار گیرد و لوازم لاستیکی آن جایگزین شود و بوشینگ‌ها و پیچ‌ها باید روان شوند.

ترفندهای شرکت‌های لنت سازی برای کاهش سوت کشیدن لنت

ترفند اول: همفر

در ابتدای تغییر پد جدید و کنار انداختن پد قدیمی، امکان سوت زدن برای چند ساعت وجود دارد چرا که در این زمان، پدها با دیسک در حال سازگاری هستند. در این مرحله قدرت ترمز کمی ‌کاهش می‌یابد. کالیپر ممکن است نتواند تمام سطح پد ترمز را هنگام ترمز به دیسک ترمز خودرو پایبند کند. در این مرحله فشار پیستون گیره کمتر به لبه پد ترمز (به ویژه زمانی که لنت جدید است) اعمال می‌شود که باعث سوت زدن لنت می‌شود. همفر باعث توزیع فزاینده بهتر فشار بر روی پد می‌شود.

ترفند دوم: شکاف در وسط پد یا شکاف

شیار وسط پد باعث فرار گرد و غبار و گازها در هنگام ترمز می‌شود. این تکنیک باعث کاهش ارتعاشات، صداها و صداهای سوت می‌شود.

ترفند سوم: برگ‌های پشت شیم‌ها

این صفحه‌های چند لایه در جذب صداها و ارتعاشات تولید شده توسط پد نقش دارند. این صفحات در پشت پد قرار می‌گیرند و مانند بالشتک کار می‌کنند.

این مواد شیمیایی ارتعاشات بین لنت و کالیبر را گرفته و در نهایت نویز و سوت بلوک را کاهش می‌دهند.

ترفند چهارم: پد جدید آیرونز NRS

فناوری NRS یکی از آخرین فناوری‌های تولید لنت در سرتاسر دنیا است. این فناوری باعث می‌شود که ماده پد به شدت به آهن پد متصل باشد و از آن جدا نشود. تکنولوژی NRS اجازه می‌دهد که پد تا آخرین مقدار مورد استفاده قرار گیرد. بر لنت‌های قدیمی، ماده پد از آهن خارج می‌شود که همین امر یعنی جدا شدن گوشته لنت از آهن، یکی از دلایل سوت زدن و فریاد این لنت‌ها بود. این فناوری بر روی پدهای Alig و MHCO مورد استفاده قرار گرفته است و این پدها در ایران نیز موجود است.

ترفند پنجم: برجسته و خراش دادن پشت پد

این امر ارتعاشات بین آهن پد و کالیبر را تسخیر می‌کند و از صداها و سوت‌های لنت جلوگیری می‌کند. این تکنیک عمدتاً بر روی لنت‌های شرکت معروف والو مورد استفاده قرار می‌گرفت.

ترفند ششم: غیر مسطح کردن روی لنت

برخی از شرکت‌ها سطح روی لنت را غیر مسطح و ناهموار می‌کنند تا از سر و صدا و سوت جلوگیری کنند. این قضیه در لنت‌های الدورا شایع تر است.

ترفندهای مکانیک برای کاهش سوت پد

ترفند اول: پشت لنت را با گریس کاری روان کنید

گریس کاری از لرزش بین درج و کالیپر جلوگیری می‌کند و نویز و سوت لنت را کاهش می‌دهد.

ترفند دوم: پشت لنت را با روغن کاری روان کنید

روغن کاری کردن و گریس زدن پشت لنت هر دو از لرزش بین پد و قطب نما جلوگیری می‌کند و صدا و سوت را کاهش می‌دهد.

ترفند سوم: سمباده کشیدن بر روی پد

لنت‌هایی که سوت می‌کشند را باید از کالیپر خارج کرد و روی آنها را سمباده کشید تا زبر شوند. این عمل، صافی لنت را از بین می‌برد. پد دوباره در محل نصب می‌شود تا سوت کشیدن آن از بین برود.

ترفند چهارم: برطرف کردن صدای ترمز هنگام دنده عقب

بسیاری از خودروها در هنگامی که دنده عقب آنها گرفته می‌شود صدای بدی از خود بروز می‌دهند. این مسأله در ماشین‌های دنا، سورن و پارس که دارای ترمز دیسکی در چرخهای عقب خود هستند بسیار رایج و مشهود است. در این قسمت از مقاله به بررسی نحوه برطرف کردن صدای دنده عقب در این ماشین‌ها یعنی دنا و سورن و پارس می‌پردازیم.

ابتدا قطعات و ابزارهایی که برای برطرف کردن این مشکل به آنها نیاز است را بررسی می‌کنیم که عبارتند از دمپر کالیپر عقب و یک چسب لاکتایت با ظرفیت ۵ میلی گرمی و یک بست پلاستیکی ۲۰۰ میلی متری مقاوم و با کیفیت بالا.

به منظور بررسی و برطرف کردن این مشکل باید مطابق مرحله‌های پایین دمپر را بررسی و نصب کنید.

مرحله اولی که باید انجام دهید این است که در ابتدای امر، می‌بایستی مطمئن شوید که قطعاتی مانند رینگ و لاستیک تغییر ارتفاع ندهند و لنت‌ها هم تمام نشده باشند و دیسک ترمز چرخ مشکلی نداشته باشد و چرخ هم به دلیل قفل شدن کالیپر ترمز درگیر نباشد.

مرحله دوم هم این است که رگلاژ بودن ترمز دستی می‌بایستی بررسی شود. دقت کنید که عدد دقیق رگلاژ باید عددی بین ۷ تا ۱۰ دندانه باشد.

مرحله سومی که باید انجام دهید این است که بعد از انجام و بررسی و تست کردن و چک کردن مرحله‌های ذکر شده باید پیچ راهنمای پایینی کالیپر را باز کنید. این عمل با استفاده از ابزار مخصوص انجام می‌گیرد.

مرحله چهارم نیز این است که اگر در تعمیرهای قبلی خودرو بر روی ماشین شما واشر دارای چاک بسته شده باشد می‌بایستی این واشر را دربیاورید.

مرحله پنجم هم به این صورت است که رزوه‌های دمپر را پیش از بستن کاملا پر از چسب کنید.

مرحله ششمی که باید انجام دهید این است که بعد از انجام مراحل بالا باید مثل عکس پایین دمپر را به جای پیچ راهنمای پایینی کالیپر ببندیم. (توجه کنید که باید با گشتاور ۳۰ نیوتن متر سفت و محکم شود. رعایت نکردن گشتاور درست، باعث بروز صدای غیر معمولی و برطرف نشدن مشکل می‌گردد)

نکته ای که در اینجا و در نصب این دمپر وجود دارد این است که بعد از قرار دادن دمپر،  با لوله ترمز اصلا نباید در تماس باشد. در واقع باید به طور حتم از تماس نداشتن دمپر با لوله ترمز مطمئن باشید.

مرحله هفتم و مرحله آخر این است که بعد از اینکه دمپر را نصب کردید، درپوش پلاستیکی را از ته آن دربیاورید و پیچ آلن را با گشتاور ۱۰ نیوتن متر محکم کنید. ذکر این نکته الزامی است که رزوه‌های مربوطه را باید تا انتها مرتب کنید و بعد از آن به صورت مجدد درب پلاستیکی را در جای خودش بگذارید.

رعایت این نکات الزامی است:

 • بعد از اینکه دمپر را نصب کردید باید ماشین را در جاده تست کنید و با آن رانندگی کنید. در حین تست کردن ماشین باید بارها ترمز بگیرید تا مطمئن شوید که مشکل رفع شده است.
 • دقت کنید که ته دمپر می‌تواند در محل خودش بچرخد و این یک عیب و مشکل نیست.
 • قرار دادن این وسیله تنها برای از بین بردن عیب صدای دنده عقب ماشین می‌باشد و اگر وسایلی مانند کالیپر، لنت ترمز، دیسک چرخ مشکل دارند و یا خیلی باکیفیت نیستند باید آن‌ها را با مورد مناسب تعویض کرد.

علل و علائم خرابی ترمز ABS ماشین

خراب شدن و بروز مشکل در سیستم ترمز ای بی اس، جزء مشکلاتی است که باید هر چه زودتر مرتفع شود وگرنه در آینده مشکل‌ساز می‌شود. دقت کنید که اگر ترمز ای بی اس ماشین شما با مشکل مواجه شود، شما نمی‌توانید و نباید مثل قبل رانندگی کنید بلکه حتما می‌بایستی خیلی احتیاط‌ کنید و با سرعت بسیار کم‌تر رانندگی کنید و در هنگام رانندگی در جاده‌های خیس و پیچ دار دقت بیشتری داشته باشید.

عیب‌یابی ترمز ای بی اس

به محض اینکه دیدید چراغ هشدا  ای بی اس روشن شد سریعا باید ماشینتان را به تعمیرگاه ببرید. تعمیرکار با بررسی خودروی شما تشخیص می‌دهد که عیب ترمز ماشین شما از سنسورها است یا از پمپ و یا از سایر قسمت‌های مربوط به سیستم ترمز ماشین شما.

دلایل روشن ‌شدن چراغ ای بی اس ماشین چه چیزهایی هستند؟

ترمزهای ای بی اس به منظور اینکه در هر زمان کارکرد چرخ‌ها را بررسی کنند و از قفل ‌شدن چرخ‌ها جلوگیری کنند، از چند حسگر بهره می‌برند. محل نصب این حسگرها به نوع ماشین بستگی دارد و می‌توانند روی هر چرخ نصب شوند و یا اینکه در دیفرانسیل خودرو نصب شوند. اگر سیستم ترمز ماشین شما دچار مشکل شود، این حسگرها یک پیغام را به کامپیوتر ماشین می‌فرستند. کامپیوتر ماشین هم این پیغام را دریافت کرده و آن را با روشن‌ کردن چراغ ای بی اس به ‌راننده هشدار می‌دهد.

وجود مشکل در سیستم ترمز بسیار خطرناک است و می‌تواند خطرات مالی و جانی فراوانی را برای راننده و همراهان او و هم‌چنین برای سرنشینان خودروهای دیگر موجود در مسیر و عابرهای پیاده به دنبال داشته باشد. در ادامه به چند دلیل روشن شدن چراغ  ای بی اس خواهیم پرداخت.

 • خراب شدن رله ای بی اس
 • جابجا شدن سوکت‌های متصل به سنسورها
 • سوختن فیوز ای بی اس
 • درست کار نکردن پمپ ای بی اس
 • کم شدن سطح روغن ترمز
 • کارکرد نادرست سنسورهای چرخ ماشین

خطرهای رانندگی وقتی که چراغ ای بی اس روشن است!

 بعضی اوقات پس از زدن استارت ماشین، چراغ ای بی اس آن روشن می‌شود ولی بعد از لحظاتی خود به خود خاموش می‌گردد. اگر با این اتفاق یعنی روشن و خاموش شدن چند لحظه ای چراغ ای بی اس پس از استارت زدن و روشن کردن ماشین مواجه شدید اصلا نیاز نیست که نگران شوید و این اتفاق نشانه کارکرد صحیح سیستم ترمز ماشین شما است. شما به عنان یک راننده محتاط و بادقت باید زمانی نگران شوید که چراغ ای بی اس یا همان چراغ هشدار برای مدت زیاد روشن بماند و در این صورت است که سیستم ترمز ای بی اس شما دچار عیب است.

البته باید این نکته را هم ذکر کنیم که بعد از اینکه چراغ هشدار ای بی اس روشن شد، کماکان شما می‌توانید از ترمز عادی ماشین بهره ببرید. مشکل اینجاست که احتمال دارد از این زمان به بعد دیگر سیستم ترمز ضد قفل ماشین به طور صد در صد درست کار نکند و امکان دارد ترمز ای بی اس ماشین فعال نباشد.

شما باید به محض مشاهده روشن شدن چراغ ای بی اس، ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید تا تعمیرکاران مجرب، عیب پیش آمده در سیستم ترمز ماشین شما را بررسی کنند. هیچ موقع فراموش نکنید که سیستم ترمز ضد قفل باعث حفظ امنیت خودرو و سرنشینان آن می‌شود.

نشانه‌های خراب شدن ترمز ای بی اس

۱٫   چراغ ای بی اس و چراغ ترمز با هم روشن شوند

اگر دو چراغ ای بی اس و چراغ ترمز با هم و به صورت همزمان روشن شوند و روشن بمانند باید مشکل را جدی بگیرید و نگران شوید. در این صورت بایستی هر چه سریعتر ماشین را متوقف کنید و با شماره‌های مربوط به امداد جاده ای تماس بگیرید.

بروز این عیب نشان دهنده این است که سیستم ترمز ضدقفل دچار معایب جدی گشته است و کارکرد ‌درستی نمی‌تواند داشته باشد. اگر روشن شدن همزمان هر دو چراغ ای بی اس و چراغ ترمز را نادیده بگیرید و به آن اهمیت ندهید و یا تا رسیدن به یک تعمیرگاه، عیب یابی سیستم ترمز ماشین خود را به تعویق بیندازید ممکن است با اتفاقی وحشتناکی روبرو شوید چرا که ترمز مهم ترین فاکتور امنیتی در یک ماشین است. بنابراین به هیچ عنوان با خودرویی که چنین وضعیتی دارد حتی برای چند کیلومتر هم رانندگی نکنید.

در انتها، می‌گوییم  اگر به هر علتی سیستم ترمز ماشین شما با مشکلی مواجه شد، کار درست این است که احتیاط کرده و دیگر با آن ماشین رانندگی نکنید؛ چرا که احتمال دارد در زمانهایی که می‌خواهید ماشین را نگه دارید، سیستم ترمز ماشین شما به درستی کار نکند و جان شما و دیگران را به خطر بیندازد.

۲٫  درست کار نکردن دال ترمز

در صورتی که پدال ترمز ماشین شما مثل قبل کار نمی‌کند و یا اگر فشرده شدن پدال ترمز نسبت به حالت عادی و روزهای قبل بیشتر طول می‌کشد، به این معنی است که پمپ ABS با مشکل مواجه شده است. چنانچه با معضل مواجه شدید جدیت زیادی به خرج دهید چرا که این مشکل، مشکل خطرناکی است و جان راننده و دیگر سرنشینان ماشین در خطر است.

۳٫  سفت شدن پدال ترمز

در صورتی که پدال ترمز ماشین شما از قبل سفت تر شده است و برای ترمز گرفتن باید نیروی بیش تری وارد کنید احتمالا مشکل از پمپ ABS  ماشین شما باشد. هر چند ممکن است که سفت شدن پدال ترمز به دلیل خراب شدن شلنگ یا بوستر ترمز و یا وکیوم ترمز نیز باشد.

۴- قفل شدن ترمز

در صورتی که در حین رانندگی ناگهان فهمیدید که ترمز و یا چرخ ماشین شما قفل شده است، مطمئن باشید که در سیستم ABS ماشین مشکلی به وجود آمده است، چرا که بیس و پایه کار سیستم ABS یاAnti-lock Braking system به معنای سیستم ترمز ضد قفل، ممانعت از قفل شدن چرخ‌های ماشین است، اگر چنین مسأله ای پیش بیاید به معنی عملکرد نادرست آن است که می‌بایستی هر چه سریعتر حل شود.

نشانه‌های خراب شدن حسگر ABS

همیشه احتمال دارد که حسگرهای ای بی اس دچار پاره شدن و فرسوده شدن شوند و کیفیت خود را از دست دهند و نتوانند کارایی و عملکرد کاملی داشته باشند. در این مقاله و در پایین، علامت‌هایی را که نشان از بروز عیب در سنسور ای بی اس دارند را آورده‌ایم.

نشانه اول: روشن شدن چراغ ای بی اس

روشن شدن چراغ  ای بی اس معمول‌ترین علامت مشکل دار بودن حسگرهای ای بی اس است. زمانی که کم‌ترین عیبی در حسگر ای بی اس ماشین رخ دهد صفحه کامپیوتر ماشین شما، اطلاعات مربوط به مشکل را می‌گیرد و سریعا چراغ چک  ABS را در پشت صفحه آمپر روشن می‌کند. چراغی که مثل چراغ چک خرابی موتور ماشین است. اگر چراغ چک ای بی اس ماشین شما روشن شد سریعا ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید تا سیستم ترمز ماشین شما را بررسی و عیب یابی کنند و کد خطای موجود در سیستم ای بی اس را بخوانند.

برای خواندن کد مشکل‌دار در سیستم ای بی اس، تعمیرکاران از یک اسکنر بهره می‌برند. تأخیر در بردن ماشین به تعمیرگاه احتمال تصادف ماشین شما را افزایش می‌دهد. اگر تعمیرکار نتوانست مشکل سیستم ترمز ماشین شما را برطرف کند  در نهایت می‌تواند سنسور ای بی اس را عوض کند.

نشانه دوم: تأخیر در زمان متوقف شدن خودرو

سیستم ای بی اس در توقف سریع تر ماشین به راننده خودرو کمک می‌کند البته به شرطی که پدال ترمز توسط راننده به اندازه کافی فشرده شود. پس اگر هر نوع خطایی در حسگر ای بی اس رخ دهد باعث فعال نشدن سیستم ای بی اس ماشین شما می‌شود. در صورت فعال نشدن سیستم ای بی اس هم ماشین شما پس از ترمز گرفتن، دیرتر متوقف می‌شود. همچنین امکان دارد پس از ترمز گرفتن احساس کنید که ماشین سر می‌خورد و یا تلو تلو می‌خورد. به منظور رفع این عیب، ماشین را به یک تعمیرگاه ترمز ببرید تا او هم کدهای خطای موجود در سیستم ای بی اس ماشین شما را بخواند و آن‌ها را برطرف کند.

نشانه سوم: ضربه زدن پدال ترمز در هنگام ترمز گرفتن

اگر یک حسگر ای بی اس، سیگنال خطایی را به واحد ای بی اس ارسال کند، در زمان ترمز گرفتن، پدال ترمز ضربه خواهد زد. علت این ضربه زدن‌های پدال ترمز آن است که واحد کنترل ترمز ماشین شما، اطلاعات اشتباهی دریافت کرده و اشتباها احساس می‌کند که در جاده‌ای لغزنده و لیز، رانندگی می‌کنید در حالی که واقعا چیز دیگری است و شما در یک جاده خشک و عادی در حال رانندگی هستید. به منظور رفع شدن نهایی این مسأله، رینگ‌های ای بی اس ماشین خود را تعویض کنید.

نشانه چهارم: عملکرد نامناسب ترمزها در جاده‌های مرطوب و خیس

حسگرهای ای بی اس اطلاعات مهمی را به سیستم ای بی اس ارسال می‌کنند. این اطلاعات در هنگام رانندگی در جاده‌های خیس و سر بسیار به درد بخور هستند چرا که باعث پایداری ماشین شما در این جاده‌ها می‌شوند و ماشین را به سطح جاده سر و لغزنده می‌چسبانند.

جاده ای که سطح آن یخ زده است و هم چنین جاده ای که رطوبت و نم دارد دشمن سیستم ترمز ماشین شما هستند و سیستم ای بی اس یک وسیله دفاعی بسیار مناسب برای ماشین شما است. سختی از نقش چه بسا مهم‌تری نسبت به تایرهای چهار فصل برخوردار است.

پس در صورتی که شما به عنوان راننده ای که در جاده‌های خیس رانندگی می‌کنید، احساس کردید کنترل خود را  بر ماشین خود در هنگام ترمز گرفتن از دست دادید، نشان دهنده این است که حسگرهای ای بی اس خودرویتان به درستی عمل نمی‌کنند. البته ممکن است که واحد کنترل ای بی اس ماشین شما عملکرد درستی از خود نشان ندهد.

برای حل این مشکل، ابتدا سیم‌های معیوب و آسیب دیده در سیستم ای بی اس را تعمیر کنید و اگر هم جواب نداد، واحد کنترل ای بی اس ماشینتان را به طور کامل تعویض نمایید.

علل مشکل پیدا کردن سنسور ترمز ای بی اس

 • ایجاد پارگی در کابل
 • ضربه خوردن از بیرون
 • آلوده شدن سنسور ترمز ای بی اس
 • زیاد شدن فاصله بلبرینگ چرخ ماشین
 • وارد آمدن آسیب به کدگذار چرخ ماشین

چه چیزی باعث روشن شدن نور ترمز عقب می‌شود؟

 • ترمز دستی بالا یا سوئیچ نهایی ترمز دستی شکسته
 • سطح پایین‌تر مایع ترمز (سطح پایین مایع ترمز دلایل متعددی دارد که اصلی‌ترین آن‌ها سایش درج‌ها و نشت نفت است. دلایل سطوح پایین‌تر مایع ترمز باید بلافاصله بررسی و حل شود.)
 • اتمام پد ترمز

آیا صدای پد جدید پس از تعویض طبیعی است؟

این طبیعی است، اما اگر صدا پس از یک هفته متوقف نشد و افزایش یافت، باید به تعمیرگاه مراجعه کنید و لنت جدید را بررسی کنید.

انواع صدای پد ترمز چه هستند؟

صدای جیغ: معمولاً صبح‌ها  که هوا سرد است و به همین دلیل لنت‌ها هم سرد می‌باشند، صدای جیغ از ترمزها شنیده می‌شود. این صدا طبیعی است و نیازی به نگرانی ندارد و نیازی نیست که پس از شنیدن این صدا به تعمیرگاه مراجعه کنید.

صدای بلند: در این حالت، جیغ‌های مداوم هنگام ترمز یا حرکت ماشین شنیده می‌شود و این بدان معناست که پدهای ترمز باید هر چه سریعتر تعویض گردند.

صدای ناله: این صدا به دلیل صاف شدن سطح دیسک ترمز ایجاد می‌شوند.  برای از بین بردن آن باید لنت‌ها را تعویض نمود و سطح دیسک را دوباره جلا داد.

دلیل اصلی صدا و سوت پد جدید چیست؟

عوامل زیادی برای  ایجاد این صداها وجود دارد. برخی از این عوامل ایجاد کننده وجود جسم خارجی بین پد ترمز و دیسک و استفاده از پدهای غیر استاندارد و خرابی بلبرینگ و خراش‌های روی دیسک‌های ترمز موارد مهمی‌ هستند که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

هنگام تغییر پد ترمز چه باید بکنیم؟

هنگام تعویض پد ترمز، دیسک ترمز را با صابون و آب به خوبی شستشو دهید تا وضعیت مغناطیسی سطح دیسک از بین برود. این کار تمام ذرات را از سطح دیسک جدا خواهد کرد و جلوی ایجاد لرزش و نویز را خواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.