کار رادیاتور ماشین چیست؟

رادیاتور یکی از قطعات بسیار مهم خودرو می باشد که نیاز به تعمیر و نگهداری ویژه‌ای دارد. در واقع کار رادیاتور ماشین این است که آب رادیاتور که در موتور به گردش در آمده را خنک کند و همچنین هوای گرم موتور را به بیرون منتقل کند تا موتور ماشین بیش از حد گرم نشود.

ماشین ها وسایل نقلیه‌ای هستند که ما برای فعالیت روزانه از آن ها استفاده می کنیم، بنابراین یک خودرو نیاز به تعمیر و نگهداری دارد تا بتواند عملکرد مطلوبی داشته باشد. بسیاری از قطعات خودرو باید توسط مالکان مراقبت شود تا وضعیت ماشین خوب بماند. یکی از همین قطعاتی که نیاز به مراقبت دارد، رادیاتور ماشین است. در این مقاله ما قصد داریم به بررسی “کار رادیاتور ماشین” (What is the Function of a Car Radiator) بپردازیم تا با این قطعه خودرو بیشتر آشنا شوید و بتوانید از آن به خوبی مراقبت کنید.

نقش رادیاتور خودرو چیست

کار-رادیاتور-ماشین

مکانی که احتراق در خودروها رخ می دهد تا این وسایل نقلیه چهار چرخ قدرت داشته باشند به عنوان موتور خودرو شناخته می شود. احتراق انجام شده در این موتور خودرو می تواند تا زمانی که از موتور استفاده می شود باعث افزایش مداوم دما شود. پس اگر برای مدت طولانی رانندگی کنید، دمای موتور ماشین شما بسیار بالا می رود.

بنابراین مهم است که ماشین شما دارای سیستم خنک کننده باشد تا دمای داخل موتور کنترل شود و از گرمای بیش از حد جلوگیری شود. رادیاتور وسیله‌ای است که با استفاده از آن می توان گرمای موتور خودرو را به هوا منتقل کرد. در رادیاتور مایعی به نام مایع خنک کننده وجود دارد که در کانال های نصب شده در اطراف موتور جریان دارد. این مایع با جذب گرمای موتور و بازگرداندن آن به رادیاتور عمل می کند. سپس آب رادیاتور در رادیاتور خنک می شود و گرمای موتور را به هوای بیرون پراکنده می کند.

رادیاتور ماشین چه کاری انجام می دهد

همانطور که می دانیم، احتراق در موتور خودرو باعث گرم شدن موتور می شود. تا زمانی که خودرو به کار خود ادامه دهد، این دمای گرم همچنان افزایش خواهد یافت. این بدان معناست که هرچه مدت زمان بیشتری از خودرو استفاده کنید، دمای ناشی از احتراق موتور بیشتر می شود.

به همین دلیل است که خودروها به سیستم خنک کننده نیاز دارند تا دمای داخل موتور بیش از حد گرم نشود. حال کار رادیاتور ماشین خنک کردن آب رادیاتوری است که در موتور به گردش در آمده است. رادیاتور با پخش گرما در هوا از طریق تبادل حرارت با هوای بیرون، دما را متعادل می کند.

اگر رادیاتور آسیب ببیند یا به درستی کار نکند، دمای موتور می تواند به شدت افزایش یابد و باعث آسیب جدی شود. به همین دلیل مهم ترین کاربرد رادیاتور ماشین این است که دمای موتور خودرو را در محدوده ایمن نگه می دارد.

خرید رادیاتور ماشین

حال که با اهمیت و کار رادیاتور ماشین آشنا شدید، باید بدانید که خرابی این قطعه می تواند باعث داغ شدن بیش از حد موتور و تعمیرات پر هزینه شود. به همین دلیل بررسی سلامت رادیاتور ماشین به شما کمک می کند که در صورت خرابی این قطعه به سرعت رادیاتور را تعویض کنید. به همین منظور اگر نیاز به رادیاتور جدید دارید شما می توانید به وبسایت یدک یار مراجعه فرمایید و خرید رادیاتور تمامی خودروهای داخلی و خارجی را انجام دهید. فروشگاه اینترنتی یدک یار رادیاتور تمامی ماشین ها را همراه با ضمانت سلامت و کیفیت به فروش می رساند تا در صورت وجود هر گونه مشکلی بتوانید به راحتی رادیاتور خریداری شده را مرجوع یا تعویض نمایید. 

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر سوالی در مورد کار رادیاتور ماشین دارید می توانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا متخصصان فنی یدک یار در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.