واشر سرسیلندر چیست؟

واشر سرسیلندر نام یکی از قطعات پرمصرف خودروست که نقش مهمی را در بهبود عملکرد موتور ایفا می‌کند. این قطعه دارای دو نوع بافت فلزی و پنبه ای نسوز می‌باشد و مابین سیلندر و سرسیلندر اتومبیل قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم تا عملکرد دقیق واشر سرسیلندر را مورد بررسی قرار دهیم.

آیا تابحال نام “واشر سرسیلندر” به گوشتان خورده است؟ اطلاعاتی درباره این قطعه فنی دارید؟ به طور کلی، خودرو متشکل از سیستم های مختلفی است که هر کدام وظایف مختلفی را در عهده دارند. اختلال در هر یک از این سیستم ها سبب ایجاد مشکلاتی در عملکرد کلی خودرو می‌شود.

واشر سرسیلندر یکی از قطعات حساس موتور خودرو می‌باشد که مابین سیلندر و سرسیلندر قرار دارد و آب بندی کامل موتور را در برابر نشت هر گونه سیال مانند روغن و آب را بر عهده دارد. اما این قطعه دقیقا متشکل از چه اجزائی است و عملکرد آن به چه صورت می‌باشد؟
در این مقاله قصد داریم تا به بررسی واشر سرسیلندر پرداخته و اطلاعات مفیدی را درباره عملکرد کلی این قطعه در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

واشر سرسیلندر چیست

واشر سرسیلندر چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که “واشر سرسیلندر چیست؟” و نقش آن در عملکرد خودرو به چه صورت می‌باشد؛ واشر سرسیلندر (cylinder head gasket) صفحه ای فلزی مابین سیلندر و سر سیلندر است که به صورت صفحه فلزی مستطیل شکل بوده و دارای چهار حفره دایره ای است. لایه فلزی از جنس فولاد یا مس و یک یا دو لایه پنبه ای نسوز بافت کلی این قطعه را تشکیل می‌دهد.
این قطعه در ایجاد یک آب بندی کامل برای موتور بکار می‌رود و از نشتی سیالاتی مانند روغن و آب جلوگیری می‌کند. این کار به احتراق اصولی موتور کمک می‌کند. در واقع، ایجاد یکپارچگی در موتور خودرو از مهم ترین وظایف این قطعه است.
علاوه بر این، کاهش صدای موتور و انتقال نیروهای بین سیلندر و سرسیلندر به صورت کاملا یکنواخت از دیگر کاربردهایی است که بر عهده واشر سرسیلندر می‌باشد.

واشرها بین بدنه موتور و سرسیلندر قرار می‌گیرند و به دلیل بکار گیری ترکیب های نسوز در برابر حرارت بسیار مقاوم هستند. وجود هر گونه ایراد و اختلال در عملکرد این قطعه مشکلات مختلفی را در خودرو به وجود می‌آورد.

ساختار واشر سرسیلندر

انواع واشر سرسیلندر و ساختار آنها

ساختار واشر سرسیلندر” دارای طراحی ساده ای است؛ این ساختار کلی بر مبنای سه لایه مختلف شکل گرفته و هر کدام یک از آنها وظایف خاصی را انجام می‌دهند. واشرها براساس تعداد لایه های بکار رفته در آنها به دو دسته بندی سه لایه و پنج لایه تقسیم می‌شوند.
واشرهای ۳ لایه دارای دو لایه نسوز پنبه ای و یک لایه فلزی هستند اما ساختار واشرهای پنج لایه به صورت سه لایه نسوز و دو لایه فلزی می‌باشد. این لایه ها به صورت کامل فشرده سازی می‌شوند و همین امر باعث می‌شود تا طول عمر بیشتری داشته و دیرتر بسوزند.

همانطور که گفته شد، لایه فلزی واشرها از جنس فولاد یا مس می‌باشد و یک لایه پنبه ای نسوز که نقش بسزایی در آب بندی آن دارد ساختار کلی این قطعه را تشکیل می‌دهند. در ادامه به بررسی ویژگی های کلی ساختار واشرها می‌پردازیم:

لایه فولادی

این لایه اولین بخش تعبیه شده در واشرها است که معمولا از جنس فولاد می‌باشد. به طور کلی، محفظه احتراقی که درست در بالای پیستون قرار دارد، گرم‌ترین نقطه موتور خودرو می‌باشد که فشار بالایی بر آن وارد است و درست در بالای سرسیلندر وجود دارد.
وجود این حرارت بالا نیازمند استفاده از فلزاتی است که مقاومت بالایی داشته باشد، بنابراین، رینگ فولاد بهترین گزینه برای طراحی این بخش است.

لایه پنبه ای نسوز

علاوه بر لایه فولادی، وجود اِلِمانی که قدرت کافی در جذب روغن، آب، و گازهای حاصل از احتراق، مهم ترین ساختار تشکیل دهنده واشرهاست. لایه پنبه ای واشر دارای ترکیبات نسوز می‌باشد که وظیفه عمده آن آب بندی و پر کردن بلوک های سیلندر و ناهمواری های سطح سرسیلندر است. لایه پنبه ای با نام آزبست نیز شناخته می‌شود.

عملکرد واشر سرسیلندر

عملکرد واشر سرسیلندر

همانطور که گفته شد، واشر سرسیلندر یکی از مهم ترین و حساس تری بخش های تعبیه شده در موتور خودرو است که بیشترین عملکرد را در زمانی که موتور در حال فعالیت است از خود نشان می‌دهد. در این بخش به مهم ترین فاکتور این مقاله که “واشر سرسیلندر چکار می‌کند؟” می‌پردازیم.

موتور خودرو دارای مقادیر مختلفی از آب، روغن، و گاز است؛ این سیالات به طور معمول در حال احتراق هستند و از این طریق عملکرد صحیح موتور اتومبیل را بهبود می‌بخشد. سیلندر و سرسیلندر نیز قطعاتی هستند که در سطح موتور تعبیه شده است. واشر سرسیلندر نیز درست مابین این دو قطعه قرار گرفته است.

زمانی که موتور در حال احتراق این سیالات است، فشار و حرارت بالا درون موتور منجر به فرار این سیالات از درون موتور می‌شود که نیازمند کنترل و مدیریت از طریق یک محفظه‌ای با بافت قابل جذب است. در این حالت واشر سرسیلندر وسیله ای است که این مسئولیت را به خوبی به انجام می‌رساند.

بدین ترتیب، کلیه اقدامات جهت جلوگیری از ورود هر گونه گازهای ناشی از احتراق موتور به داخل توسط واشرها اعمال می‌شود. به طور کلی، این قطعه وظایفی نظیر موارد زیر را دنبال می‌کند:

 • جلوگیری از فرار گاز ناشی از احتراق
 • جلوگیری از نشت آب از کانال های آب
 • مانع نشت روغن از کانال های روغن

وجود هرگونه اختلال در عملکرد واشرها باعث کاهش راندمان و قدرت موتور می‌شود و این موضوع بر سلامت فنی خودرو تاثیر منفی خواهد داشت.

مشکلات واشر سرسیلندر

مشکلات واشر سرسیلندر

اختلالات مختلف در واشر سرسیلندرها از موارد شایعی است که به صورت مکرر در خودروها بروز می‌دهد. به طور کلی، از بین رفتن آب بندی مناسب واشرها را با اصطلاح دفورمه شدن می‌شناسند که معنای از فرم خارج شدن آب بندی این قطعه و اختلال در آب ندی دیگر سیستم های خودرو می‌باشد.

برخی از مواردی که سبب به وجود آمدن مشکلاتی در این بخش خودرو می‌شود را به صورت خلاصه بیان می‌کنیم:

 • کم شدن آب رادیاتور
 • وجود نقص در ترموستات
 • مسدود شدن مجراهای عبور آب
 • پیش خوردگی شلنگ های ورودی و خروجی
 • نقص در عملکرد پروانه
 • خنک نشدن آب رادیاتور به دلیل رسوبات
 • وجود نقص فنی در واتر پمپ

باتوجه به وارد ذکر شده، توجه به سلامت واشرهای سرسیلندر خودرو از ضروری ترین اقداماتی است که باید توسط دارنده اتومبیل لحاظ شود. وجود مشکلات ذکر شده سبب به وجود آمدن اختلالات مختلف در واشرها می‌شود اما سوال اینجاست که این اختلالت چگونه خود را نشان می‌دهند! در این قسمت مواردی از نشانه های وجود اختلال در واشرها را برای شما فراهم کرده ایم:

 • گرم شدن بیش از حد موتور
 • وجود آب بر روی سرپیستون
 • جوش زدن کاذب موتور
 • مخلوط شدن آب و روغن
 • دیر روشن شدن موتور
 • بد کار کردن موتور
 • خروج بخار آب از اگزوز
 • تغییر رنگ روغن موتور

در مواقعی که شاهد نشانه های ذکر شده بودید باید نسبت به تعمیر و رفع اختلال خودرو خود اقدام نمایید چرا که عدم توجه به این موضوع ممکن است خسارات و هزینه های سنگینی را برای خودروی شما به وجود آورد.

نکاتی هنگام خرید واشر سرسیلندر

نکاتی هنگام خرید واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر یکی از محصولات مصرفی در دسته بندی قطعات و لوازم یدکی خودرو است که به صورت مکرر نیاز به تعویض دارد. این قطعه فنی معمولا با طی ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر نیاز به تعویض دارد و عمر مفید آن ۱ الی ۲ سال می‌باشد.
باتوجه به عرضه بسیاری از محصولات تقلبی و متفرقه در بازار، شناسایی و خرید این محصولات نیازمند داشتن اطلاعاتی در این زمینه می‌باشد تا بتوانید محصولی مناسب و باکیفیت خریداری کنید. در ادامه فهرستی از مهم ترین موارد هنگام خرید محصول را برای شما فراهم آورده ایم:

 • بسته بندی وکیوم شده محصول
 • لیبل اصل شرکت تولید کننده
 • هولوگرام کمپانی تولید کننده
 • شماره سریال کالا
 • بارکد ماتریسی

ذکر این نکته هم خارج از لطف نیست که علاوه بر توجه به تمامی نکات ذکر شده، انتخاب و مراجعه به مراکز معتبر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که عرضه برخی از این محصولات تقلبی در بسته بندی اصلی شرکت تولید کننده به جای کالا اصلی به فروش می‌رسند.
بنابراین، بهترین راه حل مراجعه به فروشگاه ها و نمایندگی های مجاز شرکت تولید کننده جهت اطمینان از کیفیت محصول است.

خرید واشر سرسیلندر

خرید واشر سرسیلندر

همانطور که گفته شد، ارائه قطعات و لوازم یدکی خودرو در گستره ای از انواع مختلف با کیفیت های متنوع انجام می‌شود. اما باتوجه به تفاوت کیفی در این محصولات، شناسایی کالاهای اصل و تقلبی با مشکلات عدیده ای روبه روست.
فروشگاه لوازم یدکی یدک یار ارائه دهنده محصولاتی با طیف گستره ای از دسته بندی ها و کیفیت های تضمین شده می‌باشد. با انتخاب هر محصول توسط مشتری، ویژگی هایی همچون ضمانت اصالت و سلامت فیزیکی کالا به آنها تعلق می‌گیرد.
علاوه بر این، خدماتی همچون تعویض یا مرجوع کردن کالا در صورت وجود هر گونه مغایرت نیز وجود دارد.
جهت دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان یدک یار و خرید واشر سرسیلندر با ما در تماس باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.