بررسی تخصصی علت ریپ زدن ماشین در ۱۳ حالت رایج و راه حل آن

ریپ زدن خودرو از جمله معضلاتی است که ممکن بسیاری از افراد را درگیر خودش کرده باشد و به دلایل مختلفی هم در خودرو شما اتفاق می‌افتد، اصطلاح ریپ زدن به معنای عدم کارکرد مناسب و متوازن اتومبیل در هنگام حرکت است و معمولا با مکث های غیر طبیعی که معمولا ناشی از سیستم موتور و قطعات وابسته به آن است بروز پیدا می کند.

جواب‌های زیادی برای سوال چرا ماشین ریپ میزند وجود دارد. اگر شما هم با خودرو سر و کار داشته باشید معمولا با ریپ زدن (engine hesitation) روبه رو شده‌اید و یا دست کم یکبار در تعمیرگاه این اصطلاح را از زبان تعمیرکار خودرو شنیده‌اید، اصطلاح ریپ زدن مرتبط با خرابی خودروست که در زبان عامیانه کاربرد بسیار دارد. دلایل اصلی ریپ زدن خودرو معمولا، وجود مشکل در سیستم احتراق، مشکل در سیستم سوخت رسانی، مشکل در سیم‌کشی و برق خودرو، خرابی شمع‌ها، انسداد فیلترها، آسیب دیدن سیلندرها و غیره هستند.

ریپ زدن در واقع به معنی لرزش و کار نکردن درست و به موقع خودرو است که با کمی مکث همراه است، در این مقاله قصد داریم تا به بررسی کامل و تخصصی “ریپ زدن خودرو” بپردازیم و دلایل آن را ارزیابی کنیم.

منظور از ریپ زدن ماشین چیست؟

برای بسیاری از افراد سوال است که در فارسی اصطلاح ریپ زدن یعنی چی؟ ریپ زدن در فرهنگ لغت معین به معنی حرکت‌های نامتوازن و مقطعی است که همراه با مکث طولانی رخ می‌دهد و کارکرد درست و استاندارد قطعه یا وسیله‌ای را با اختلال مواجه می‌کند. به طور کلی معنی کلمه ریپ زدن خودرو یعنی مقطع مقطع کار کردن خودرو در شرایط مختلف است که متواند دلایل مختلفی داشته باشد.

چرا ماشین ریپ میزند؟

بررسی ۶ دلیل و علت ریپ زدن ماشین که رایج تر است

همانطور که گفته شد، ریپ زدن خودرو به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که همگی آن‌ها نشانه وجود ایراد یا اختلالی در عملکرد اتومبیل شماست و بهتر است هر چه سریع‌تر آن را به نزد یک مکانیک و تعمیرکار متخصص ببرید.

از رایج‌ترین “دلیل ریپ زدن ماشین” می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مشکل در سیستم سوخت رسانی
  سیستم سوخت خودرو وظیفه ذخیره سازی و تامین سوخت مورد نیاز خودرو را بر عهده دارد، این سوخت ابتدا با هوا مخلوط شده و به ذرات بسیار ریز تقسیم شده و بعد از گذشتن از فیلتر یا همان صافی بنزین تبخیر می‌شود، تمامی مراحل گفته شده در ورودی سیستم موتور اتفاق می‌افتد. رایج ترین دلیل ریپ زدن خودرو، نقص در سیستم سوخت رسانی موتور است. در صورتی که در هر یک از این بخش‌ها اختلالی رخ دهد، شاهد ریپ زدن خودرو در شرایط مختلف خواهیم بود. اصلی ترین نشانه های خرابی سیستم سوخت روشن شدن چراغ چک و لرزش خودرو است.
 2. مشکل در سیستم احتراق
  وجود مشکل در سیستم احتراق موتور را میتوان یکی از اصلی ترین علل ریپ زدن ماشین در شرایط مختلف دانست. هر گونه مشکل در سیستم احتراق میتواند منجربه درست کار نکردن موتور خودرو و در نتیجه ریپ زدن ماشین شود. این مشکل میتواند از شمع، وایر، سیستم برقی و … ناشأت گیرد.
 3. وجود ایراد در سیستم اگزوز
  دیگر علت ریپ زدن ماشین این سیستم گازهای خروجی را بعد از منیفولد بر روی سیلندر ها جمع کرده و به سمت بیرون هدایت می‌کند، این گاز ها آزاد شده و در نهایت به سمت کاتالیزور خودرو هدایت می‌شوند تا ذرات آلوده آن به طور کامل از بین برود. در صورتی که انسداد کوچکی در این سیستم رخ دهد، شاهد ریپ زدن موتور خودرو خواهیم بود.
 4. خالی بودن باک بنزین
  در برخی موارد ممکن است که باک بنزین خودرو شما خالی باشد که خودرو شما از حرکت نرمال و عادی شروع به ریپ زدن و سپس خاموش شدن میکند. کم بودن سطح بنزین در باک و ضعیف بودن پمپ بنزین خودرو نیز ممکن است علتی بر ریپ زدن ماشین باشد.
 5. کثیف شدن دریچه گاز
  کثیفی دریچه گاز باعث می‌شود تا هوای مورد نیاز برای موتور تامین نشده و موتور به خوبی کار نکند که دلیل ریپ زدن ماشین نیز است. ریپ زدن خودرو به دلیل کثیفی دریچه گاز معمولا در دور های پایین یا در حالت درجا رخ میدهد.
 6. وجود مشکل برقی
  یکی از جواب‌های چرا ماشین ریپ میزند، خرابی در سیستم برقی یا سیم کشی خودرو است که می‌توانید باعث اختلال در برق رسانی و در نتیجه درست کار نکردن موتور خودرو و ریپ زدن آن شود. این مشکل میتواند به دلیل خرابی یک سنسور یا سیم کشی بخشی از موتور به وجود آید.

شش مورد بالا که ذکر شد رایج ترین و اصلی ترین دلایل ریپ زدن خودرو است که بصورت کلی به آنها پرداختیم. در ادامه به علت ریپ زدن ماشین در شرایط مختلف بصورت تخصصی خواهیم پرداخت.

بررسی حرفه ای علت ریپ زدن خودرو هنگام شتاب گیری

در این شرایط زمانی که شما میخواهید به شتاب خودرو بی افزایید خواهید دید که خودرو شروع به ریپ زدن کرده و ماشین به خوبی شتاب نمیگیرد. برخی از مهم ترین “علت ریپ زدن خودرو هنگام شتاب گیری” عبارتند از:

 • شمع های معیوب یا مستهلک، اصلی ترین دلیل ریپ زدن ماشین در شتاب گیری
  وظیفه شمع خودرو این است که سوخت متراکم شده در سیلندر را مشتعل کند و کثیف بودن آن منجر به جرقه ناقص یا ضعیف شده و در نهاید احتراق به درستی صورت نمی‌گیرد و در نتیجه موجب ریپ زدن خودرو بخصوص در زمان شتاب گیری می‌شود، اگر زمان تعویض آن‌ها نرسیده باشد، می‌توان با تمیز کردن شمع ها، مشکل را رفع کرد. اما اگر شمع های ماشین شما فرسوده بودند، نیاز است که خرید شمع خودرو را در دستور کار قرار دهید.
 • خرابی یا گرفتگی کاتالیزور، علت رایج ریپ زدن خودرو هنگام شتاب گیری
  علت ریپ زدن خودرو هنگام حرکت می‌تواند بوی نامطبوعی که به مشامتان می‌خورد و خودرو هم در حرکتش مشکل به وجود بیاید، مبدل کاتالیزوی آن دچار مشکل شده و باید هر چه سریع‌تر آن را نزد متخصص ببرید، این بو معمولا به این خاطر است که کاتالیزور نمی‌تواند هیدروکربن‌های موجود را بسوزاند و گوگردی را که توسط موتور آزاد می‌شود را از بین میبرد. و یا اگر حس می‌کنید خودرو شما علاوه بر ریپ زدن هنگام شتاب گیری، به اصطلاح نفس ندارد و قدرتش کم شده باز بودن مسیر کاتالیزور خود را بررسی کنید. بسته بودن مسیر خروج دود توسط کاتالیزور میتواند علت ریپ زدن خودرو شما باشد.
 • انژکتورهای کثیف و ریپ زدن خودرو هنگام شتاب گیری
  انژکتورها وظیفه پاشش و یا اسپری کردن سوخت به سیلندرها را دارند و نازل‌های انژکتور با گذشت زمان دچار فرسودگی شده و در سیستم سوخت رسانی خودرو اختلال ایجاد خواهند کرد، لذا ریپ زدن خودرو هنگام شتاب گیری را در پیش خواهند داشت.
 • نتیجه خرابی سنسور های اکسیژن، ریپ زدن در شتاب گیری ماشین
  وظیفه سنسور اکسیژن این است که غلظت یا رقیق بودن گاز های خروجی را کنترل و اندازه گیری می‌کند، در ادامه هم کامپیوتر خودرو نیز با دریافت این اطلاعات میزان سوخت را کنترل می‌کند، حال اگر سنسور کثیف باشد و از به درستی کار نکند باعث اختلال در میزان ترکیب سوخت و هوا شده و در نتیجه دلیل ریپ زدن ماشین در حال حرکت خواهد بود.
 • وجود نشتی در منیفولد
  اگر در منیفولد نشتی مشاهده شود، احتمال علت ریپ زدن پراید هنگام شتاب گیری را پیدا کرده‌اید. وجود هر گونه نشتی در منیفولد اگزوز که گازهای خروجی را به بیرون منتقل می‌کند، سبب افزایش صدای موتور و در نهایت ریپ زدن خودرو خواهد شد.
 • سنسور هوای کثیف
  سنسور های جریان هوا، میزان هوایی که به سیستم انژکتور وارد می‌شود را اندازه گیری می‌کنند و با انتقال اطلاعات آن به کامپیوتر خودرو، واحد کنترل مرکزی میزان سوخت مناسب برای حرکت خودرو را اندازه گیری و استفاده می‌کند، در صورت کثیف بودن این سنسور ها اطلاعات به اشتباه به کامیپوتر می‌رسند و احتراق به خوبی انجام نشده و خودرو ریپ می‌زند.
 • نشتی در سیستم خلاء موتور
  اتومبیل دارای شلنگ‌های خلاء بسیاری است که به مرور زمان دچار فرسودگی و نشتی می‌شوند، این نشتی منجر به علت ریپ زدن پراید هنگام شتاب گیری می‌شود، این مشکل به این دلیل است که مخلوط سوخت و هوا گاهی اوقات بسیار رقیق یا غلیظ می‌شود و معمولا علت ریپ زدن ماشین در حین حرکت را نشان میدهند.

بررسی علت ریپ زدن ماشین های دوگانه سوز

در خودروهای دوگانه سوز همواره این سوال مطرح است که علت ریپ زدن ماشین دوگانه سوز روی گاز و بنزین چیست؟ به طور کلی باید گفت ممکن است زمانی که استفاده از نوع سوخت را تغییر می‌دهید، شاهد این مشکل و یا حتی در موارد شدید شاهد خاموش شدن خودرو نیز باشید که اتفاقی طبیعی است. اما ریپ زدن ماشین‌های دوگانه سوز در شرایط دیگر می‌تواند غیر طبیعی باشد از اینرو ما به رایج ترین علت ریپ زدن ماشین در حالت گاز cng و علت ریپ زدن ماشین در حالت بنزین را بصورت تخصصی بررسی خواهیم کرد. از رایج ترین خرابی هایی که در خودروهای دوگانه سوز موجب ریپ زدن می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

علت ریپ زدن ماشین در حالت گاز CNG

دلایل زیادی وجود دارد که چرا ماشین دوگانه‌سوز شما ممکن است روی گاز ریپ بزند. رایج ترین آنها عبارتند از:

 • خرابی انژکتور، اصلی ترین علت ریپ زدن ماشین در حالت گاز
  رایج ترین مسائل و مشکی که در پی دوگانه سوز کردن دستی خودروهای تک سوز رخ می‌دهد و موجب ریپ زدن خودرو روی گاز می‌شود، خراب شدن انژکتور در مدت زمان بسیار کوتاهی است که اگر دائما از سوخت گاز استفاده کنید این خرابی در عرض مدت زمان ۴ الی ۶ ماه رخ خواهد داد، معمولا در صورتی که امکان برگشتن خودرو به حالت اولیه وجود نداشته باشد، پیشنهاد حذف انژکتور و کنترل سوخت و هوا به صورت نرم افزاری به صاحب ماشین داده می‌شود. با این کار مشکل ریپ زدن ماشین روی گاز و همچنین خاموش شدن آن حل خواهد شد، اما توجه داشته باشید که تجربه نشان داده ممکن است به دلیل حذف انژکتور مشکلات دیگری برای ماشین به وجود بیاید.
 • خرابی یا ضعف پمپ سوخت علت رایج بعدی ریپ زدن خودرو روی گاز
  معمولا در خودرو های دوگانه سوز بخصوص آن‌هایی که بصورت دستی دوگانه شده اند عمر مفید این قطعه کمتر از معمول است. این مورد در باره پمپ سوخت گاز بیشتر دیده شده و یکی از رایج ترین علل ریپ زدن خودرو روی گاز به علت ضعیف شدن پمپ گاز خودرو است.

علت ریپ زدن ماشین در حالت بنزین

ریپ زدن خودرو در حال حرکت معمولا می‌تواند به ضعیف شدن پمپ بنزین، کثیفی مسیر عبور بنزین به سمت موتور، کثیفی صافی بنزین، کثیف شدن سوزن انژکتورها یا خرابی آن‌ها، وجود ایراد در سیستم سیم‌کشی انژکتور و پمپ بنزین و سولفاته شدن سوکت برق آن‌ها غیره، مرتبط باشد.

خرابی صافی بنزین، علت اصلی ریپ زدن ماشین روی بنزین
سومین موردی که می‌تواند باعث شود تا خودرو دچار ریپ زدن شود همین صافی بنزین است، صافی بنزین همچون یک فیلتر عمل می‌کند که ناخالصی ها و همچنین ذرات معلق موجود در بنزین را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد تا این ذرات وارد سیلندرها و… شوند، در صورتی که صافی بنزین خراب شده باشد و یا مقدار زیادی از ذرات ناخالص بر روی آن تجمع پیدا کرده باشند، بنزین به سادگی از صافی عبور نمی‌کند و همین موضوع باعث کاهش مقدار بنزین وارد شده به سیلندر می‌شود که در نهایت موجب ریپ زدن خودرو می‌شود، فراموش نکنید که فیلتر یا همان صافی بنزین را پس از هر ۱۰ هزار کیلومتر باید تعویض نمایید تا دچار این مشکل نشوید. معمولا در خودرو های دوگانه سوز به تعویض به موقع این قطعه دقت کافی را نخواهند کرد لذا انسداد این قطعه به مرور زمان علت ریپ زدن ماشین دوگانه سوز روی بنزین خواهد شد.

اصلی ترین دلیل ریپ زدن ماشین در سر بالایی

علت ریپ زدن خودرو در سربالایی” می‌تواند کاهش قدرت موتور باشد. گاهی اوقات نیز پیش می‌آید که خودرو در حالت معمولی و در جاده های بدون شیب به راحتی کار می‌کند، اما به محض رسیدن به سربالایی، موتور خودرو خوب کار نکرده و شروع به ریپ زدن می‌کند. قبل از هر چیز باید به این موضوع دقت کنید که در خودروهای دنده دستی در صورتی که به اصطلاح با دنده مرده در سربالایی حرکت کنید خودرو ریپ زده و در نهایت خاموش می‌شود. علت ریپ زدن ماشین در سربالایی می‌تواند است و ناشی از مشکل فنی نمی‌شود.

علت ریپ زدن ماشین در سر بالایی

دلایل ریپ زدن ماشین در سربالایی را می‌توان در چهار مورد خلاصه کرد که به شرح زیر هستند:

 • عدم سوخت رسانی کافی دلیل اصلی ریپ زدن خودرو در سر بالایی
  اولین و رایج ترین دلیل ریپ زدن خودرو در سربالایی می‌تواند عدم سوخت رسانی کافی به سیلندرها دانست که این مورد خودش دلایل مختلفی میتواند داشته باشد. در سر بالایی موتور خودرو تحت فشار بیشتری بوده و نیاز به پاشش سوخت بیشتری دارد، لذا هر گونه افت در عملکرد سوخت رسانی از کم بودن بنزین داخل باک گرفته تا خرابی پمپ بنزین، گرفتگی صافی بنزین، کثیفی یا خریابی انژکتورها و … می‌تواند خود را بصورت ریپ زدن در سر بالایی نشان دهد.
 • وجود ناخالصی در بنزین
  دومین دلیل نیز می‌تواند مربوط به وجود ناخالصی در بنزین باشد و پایین بودن کیفیت سوخت باشد، معمولا مخلوط شدن آب در بنزین و یا وجود ناخالصی و ذرات معلق در بنزین باعث می‌شود تا احتراق موتور به درستی صورت نگیرد و باعث ریپ زدن خودرو در جاده شیب دار و سربالایی شود.
 • گرفتگی اگزوز دلیل دیگر ریپ زدن خودرو در سر بالایی
  گرفتگی اگزوز و یا به طور کلی هر کدام از لوله هایی که به اگزوز منتهی می‌شوند، می‌تواند باعث شود که توان تنفسی موتور به شدت کاهش پیدا کند و در جاده‌هایی با شیب متوسط و زیاد که موتور نیاز به قدرت بیشتری برای به حرکت در آوردن چرخ ها دارد، دچار خفگی و خاموش شدگی و در بسیاری از موارد دچار ریپ زدن بخصوص در سر بالایی شود.
 • مشکل در سیستم برق خودرو
  مورد چهارم مربوط به وجود مشکل در سیستم برق خودرو می‌باشد، قسمتی از سیستم برق خودرو مرتبط به موتور و سیستم احتراق می‌تواند مشکل ساز شود و در سربالایی ها باعث ریپ زدن ماشین گردد. وایر ها، شمع، سیم کشی، جعبه فیوز و … بخش هایی هستند که در این شرایط باید بررسی گردد. گاهی اوقات وایرها به ظاهر عیبی ندارند اما اگر روکش پلاستیکی آن ها را جدا کنید متوجه می‌شوید که از زیر دچار پوسیدگی شده است.

بررسی تخصصی علت ریپ زدن ماشین در دور موتور پایین یا حالت درجا

علت ریپ زدن خودرو در حالت درجا یا “ریپ زدن ماشین در دور موتور پایین” می‌تواند عوامل مختلفی باشد. ریپ زدن در دور موتور پایین می‌تواند به چند دلیل عمده که مربوط به شمع‌ها، پمپ سوخت و سیستم احتراق می‌شود، باشد که در ادامه آن ها را توضیح خواهیم داد.

 • ضعف شمع‌، علت اصلی ریپ زدن ماشین در دور موتور پایین
  گویا باز هم برگشتیم سر همان خانه اول و علت ریپ زدن ماشین در دور موتور پایین و شمع! خرابی و یا کثیف بودن شمع‌ها می‌تواند حتی در حالت درجا کار کردن خودرو نیز خودش را نشان دهد و باعث ریپ زدن و خاموش شدن ماشین بشود.
 • ضعف پمپ بنزین و ریپ زدن ماشین در حالت درجا
  دومین مورد نیز مربوط به پمپ سوخت رسان است، این پمپ در هر ثانیه باید مقدار مشخصی از بنزین را به سیلندرها برساند تا این سوخت سوزانده شده و انرژی خودرو را تامین کنند، در صورت بروز هرگونه عیب و مشکل در این پمپ، خودرو در حالت درجا نیز دچار ریپ زدن می‌شود.
 • مشکل سیستم احتراق سیستم احتراق
  اگر در سیستم احتراق مشکلی به وجود بیاید، بر خلاف دو مورد قبلی که دور موتور به زیر دور آرام موتور رسیده و خودور خاموش میشود. این مشکل میتواند به دلیل ترکیب شدن آب و روغن به دلیل واشر زدن رخ دهد یا مشکل در سیستم برق رسانی خودرو و …

مواردی که علت ریپ زدن موتور در دور پایین یا علت ریپ زدن ماشین در حالت درجا هستند باید بسیار جدی گرفته شوند چرا که در دور موتور پایین و زیر هیچ فشاری نقص خود را نمایان کرده‌اند لذا بدیهی است که مشکل از هر نقطه که باشد به اوج خود رسیده و باید سریعا رفع گردد.

بررسی علت ریپ زدن ماشین در اول صبح و هنگام سرد بودن

ریپ زدن خودرو هنگام سرد بودن” را می‌توانید در اقلب خودروها مشاهده کنید، معمولا زمانی که هوا سرد است، ماشین ها سخت تر روشن می‌شوند، اما ریپ زدن ماشین اول صبح و یا در هوای سرد موضوع طبیعی نیست و بهتر است به دنبال علت آن بگردید، در ادامه رایج ترین علت ریپ ماشین اول صبح را برایتان توضیح می‌دهیم:

 • سوپاپ‌ها و محفظه احتراق
  به عقیده بسیاری از کارشناسان و حتی تعمیرکاران ماهر، اگر خودروی شما هنگامی که هوا سرد است و یا در ساعت های ابتدایی صبح شروع به ریپ زدن می‌کند، احتمال آب بندی نامناسب در سوپاپ وجود دارد، نکته دوم در خصوص سوپاپ ها نیز ممکن است مربوط به سفت بودن فیلر سوپاپ باشد.
 • خرابی شمع ها و فرسودگی وایرها و ریپ زدن اول صبح
  دومین دلیل باز هم می‌تواند مربوط به شمع و وایرها شود که نیاز به بررسی دقیق وایرها از زیر پوسته آن ها دارد، برای مطمئن شدن از خرابی یا عدم خرابی وایرها می‌توانید از وایرهای یک ماشین دیگر استفاده کنید، در صورت برطرف نشدن مشکل به دنبال عیب در قسمت دیگری باشید. همچنین آگاهی از زمان تعویض شمع ماشین و نشانه های خرابی آن به شما در این زمینه کمک می‌کند. پس پیشنهاد می‌کنیم، مقاله زمان تعویض شمع ماشین را مطالعه کنید تا با این موضوعات بیشتر آشنا شوید.
 • خرابی سنسور اکسیژن دلیل ریپ زدن ماشین در حالت درجا و اول صبح
  سنسور اکسیژن میزان اکسیژن مورد نیاز برای احتراق بنزین را تعیین و تامین می‌کند؛ در صورتی که این قطعه دچار مشکل شود، خودرو شروع به ریپ زدن می‌کند. این مورد رایج ترین دلیل ریپ زدن خودرو در اول صبح بخصوص هنگام سرد بودن است.
 • کامپیوتر مرکزی خودرو
  ECU یا همان کامپیوتر مرکزی خودرو اگر دچار خطا و یا هرگونه مشکل دیگری شود، می‌تواند در نهایت منجر به ریپ زدن خودرو گردد، برای جلوگیری از این موضوع بهتر است با دستگاه دیاگ تمام سیستم کامپیوتری و برقی خودرو را چک کنید و در صورت وجود هرگونه خطا آن را برطرف نمایید.

بررسی دلایل ریپ زدن خودرو بعد از استارت زدن

دلایل ریپ زدن ماشین هنگام روشن شدن” معمولا از سیستم احتراق خودرو نشئات میگیرد و مشکلی در این سیستم خلل ایجاد می‌کند. توجه داشته باشید که در صورت بد خاموش شدن ماشین بعد از بستن سوییچ بهتر است دلیل آن را بدانید. موارد بسیار زیادی می‌توانید باعث این مشکل شود که به رایج‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • وجود رطوبت در درپوش دلکو و ریپ دزن خودرو بعد از استارت
  این مورد مختص ریپ زدن خودرو های کاربراتوری است. خیس بودن دلکو مانع جرقه زدن درست و احتراق درست در موتور میشود و موتور ریپ خواهد زد.
 • فیلتر سوخت معیوب
  گرفتگی صافی بنزین میتواند با انتقال ناقص سوخت به موتور علت ریپ زدن ماشین هنگام روشن شدن باشد.
 • کویل یا شمع معیوب
  خرابی در این قطعه بصورت مستقیم در احتراق موتور خلل وارد کرده و بدیهی است که خودرو هنگام سرد بودن ریپ بزند.
  چنانچه مجبور به تعویض کویل هستید، با توجه به قیمت این قطعه بهتر است خرید کویل ماشین را از فروشگاه های معتبر انجام دهید. شرکت یدک یار فروشگاه معتبری است که برای اطمینان خاطر شما عزیزان فروش کویل خودرو را با ضمانت اصالت انجام میدهد.
 • آسیب یا پارگی تسمه تایم، علت ریپ زدن ماشین هنگام روشن شدن
  پارگی یا آسیب در تسمه تایم در اصل در عملکرد حرکتی پیستون ها وقفه وارد کرده و تایم موتور را بهم میریزد و در نتیجه موتور خودرو به خوبی کار نکرده و ریپ میزند.
  تنها راه حل این مشکل خرید تسمه تایم است. برای خرید تسمه تایم می‌توانید به صفحه قیمت تسمه تایم ماشین در فروشگاه یدک یار مراجعه کنید و با بررسی برند های مختلف بهترین قطعه را برای خودروی خود خریداری کنید.

ریپ زدن ماشین هنگام کولر گرفتن

یکی از رایج‌ترین سوالات این است که دلیل ریپ زدن خودرو هنگام کولر گرفتن چیست؟ در صورت بروز مشکل در کمپرسور کولر، این مشکل گسترده‌تر است و می‌تواند منجر به مشکلات دیگری شود. “علت ریپ زدن خودرو در زمان کولر گرفتن“، نوسانات در عملکرد کمپرسور است. باید بدانید که روشن کردن کولر قدرت موتور تا حدودی با افت روبرو می‌کند، بنابراین انتظار نداشته باشید با قدرت موتور به شکل قبل باقی مانده و کار کند.

نکته بعدی که باید در نظر داشته باشید، این است که آیا سیستم احتراق خودرو به خوبی کار می‌کند؟ در زمان کولر گرفتن به دلیل اینکه کمپرسور وارد مدار می‌شود و یک انرژی اضافی را در موتور دریافت می‌کند، اگر موتور در سیستم احتراق ضعفی داشته باشد، این امکان وجود دارد که در زمان روشن شدن کولر، ماشین شروع به ریپ زدن کند. بنابراین علاوه بر اینکه باید سیستم کمپرسور و کولر را بررسی نمایید، برای رفع مشکل ریپ زدن ماشین نیاز به بررسی سیستم احتراق خودرو نیز است.

علت ریپ زدن ماشین در دنده

علت ریپ زدن ماشین در دنده ۱ و علت ریپ زدن ماشین در دنده ۲ در شرایط مختلف متفاوت است. باید بدانید که ریپ زدن خودرو حتی در دنده یک هم بروز می‌دهد. این اتفاق می‌تواند چندین علت مختلف داشته باشد که عبارتند از:

 • اختلال در سیستم برق از جمله شمع، وایر و کوئل
 • نشتی روغن و آب به دلیل خرابی واشر سر سیلندر
 • معیوب بودن سنسور فشار هوا و اکسیژن
 • نشتی در لوله‌های مکش

علت ریپ زدن ماشین هنگام تعویض دنده

اگر علت ریپ زدن خودرو هنگام تعویض دنده را نمی‌دانید، بهتر است که دلایل زیر را به خوبی بخوانید:

 • بروز مشکل در فلاویول و صفحه کلاچ اصلی ترین دلیل ریپ زدن ماشین هنگام تعویض دنده
 • گرفتگی انژکتور
 • عدم تنظیم موتور خودرو
 • کثیفی باک بنزین
 • رخ دادن خرابی و کثیفی شمع‌ها
 • سوختن بنزین خام در سیلندرها

علت ریپ زدن ماشین بعد از شستن ماشین

سیم کشی‌ها، شمع‌ها و کویل‌ها بیشترین آسیب را هنگام تمیز کردن موتور خودرو می‌بینند و همین امر نیز ریپ زدن ماشین بعد از شستن موتور را در بر خواهد داشت. برای رفع علت ریپ زدن خودرو پس از تمیز کردن موتور، ابتدا شمع‌ها و سیم‌های خودرو را باز کرده و خشک کنید. باید بدانید که دلیل اصلی این سری مشکلات بعد از شستن ماشین، شستشوی غیر استاندارد است که از روش‌ها و مواد شوینده اشتباه و غیر استاندارد برای خودرو استفاده می‌شود.

اگر بعد از شستن موتور ماشین همچنان ریپ میزند می‌شود و نمی‌توان آن را تعمیر کرد، از دیاگ برای بررسی خطاهای سیستم کمک بگیرید. خوردگی قطعات می‌تواند عامل اصلی اتصالات سیستم عامل انژکتور و کویل باشد. اگر خودرو بعد از شستشو یا کارواش روشن نشد، باید علت روشن نشدن خودرو بعد از کارواش را بدانید.

علت ریپ زدن ماشین در سرعت بالا

 • دلیل اصلی “ریپ زدن خودرو در سرعت بالا“، خرابی و سوختن پلاتین شمع خودرو است. برای بررسی وضعیت شمع، از یک برس زبر برای تمیز کردن سطح آن استفاده کنید؛ اگر متوجه شدید که پلاتین شمع به دلیل سوختگی تغییر شکل داده است، آن را تعویض کنید.
 • عدم تنظیم فاصله دهانه‌های پلاتین یکی دیگر از دلایل ریپ زدن خودرو است که با کمک فیلترها می‌توان این مشکل را برطرف کرد.
 • سیم‌هایی که طور به هم وصل نشده‌اند یا دارای آلودگی هستند نیز می‌توانند، علت ریپ زدن خودرو در سرعت بالا باشند. برای رفع این مشکل از تمیز و محکم بودن اتصالات سیم‌ها و قطعات دلکو اطمینان حاصل کنید.
 • در صورتی که دمای موتور نرمال باشد؛ اما در هنگام رانندگی، آب از اگزوز خودرو خارج شده و شروع به ریپ زدن می‌کند؛ به احتمال زیاد سر سیلندر ترک خورده یا واشر خراب شده است.
علت ریپ زدن ماشین در هوای بارانی

علت ریپ زدن خودرو در هوای بارانی

فرض کنید در یک جاده در حال رانندگی هستید، باران بسیار تند و شدیدی هم در حال باریدن است، تنها چیزی که می‌تواند سختی رانندگی شما را دو برابر کند فقط مشکل ریپ زدن خودرو و خاموش شدن ماشین در باران است که ناگهان موتور خودرو به ظاهر بدون هیچ دلیلی شروع به ریپ زدن می‌کند، در ابتدا هیچ چیزی به ذهنتان نمی‌رسد که بخواهید به ریپ زدن ماشین ربطش بدهید، اما مسلما مشکلی وجود دارد که خودرو دچار این وضعیت می‌شود، در ادامه یک سری از این مشکلات و “علت ریپ زدن ماشین در هوای بارانی” را برای شما شرح خواهیم داد.

 • اتصالی سیم پیچی‌های خودرو
  اولین مورد علت ریپ زدن خودرو در هوای بارانی، مربوط به اتصالی سیم پیچی‌های خودرو است، گاهی اوقات برخورد آب باران با خراش، بریدگی و یا حتی از بین رفتن و فرسودگی پوسته روی قسمت بسیار کوچکی از سیم‌ها، در نهایت منجر به اتصالی کل سیستم برق خودرو خواهد شد، برای رفع این مشکل می‌توانید پیش از آن که هزینه زیادی را صرف تعویض سیم پیچی‌ها کنید به دیگر علائم و موارد توجه کنید و در صورتی اطمینان از سلامتی فنی دیگر قطعات، به سراغ تعویض سیم کشی ها بروید.
 • باتری ضعیف، علت ریپ زدن خودرو در باران
  عمر باتری اتمام یافته در اثر برخورد با آب باران و یا هرگونه افزایش رطوبتی می‌تواند تاثیر بالایی در ریپ زدن خودرو داشته باشد.
 • خرابی سنسور دور موتور = ریپ زدن ماشین در هوای بارانی
  خرابی سنسور دور موتور یکی از دلایلی است که باعث می‌شود تا خودرو در آب و هوای بارانی ریپ بزند، سنسور دور موتور یک قطعه الکترونیکی است که از سیم پیچ، آهنربا و یک هسته آهنی تشکیل شده است، این سنسور در زیر گیربکس نصب می‌شود و هر لحظه با توجه به سوخت و میزان احتراق آن، میزان سرعت خودرو و دور موتور را تنظیم می‌کند.

در آب و هوای بارانی که احتمال افزایش اتصالی قطعات الکترونیکی زیاد می‌شود، این قطعه هم با مشکل مواجه می‌شود و در نهایت خودرو دچار ریپ می‌شود، در خودروهایی همچون پژو ۲۰۶ و به خصوص تیپ ۲ این مشکل به وفور به چشم می‌خورد، بنابراین اگر خودروی شما از این مدل بوده و دچار ریپ زدن در باران شده است، بهتر است ابتدا سلامت و یا عدم سلامت این قطعه را بررسی کنید.

ابتدا سوکتی را که زیر فیلتر هوا و در کنار ترموستات قرار گرفته است را باز کنید، سوکت آن را جدا کرده و با یک اسپری خشک کن یا حتی سشواری که روی دمای ملایم قرار گرفته است، آن را خشک کنید، پس از آن که سوکت را کاملا خشک کردید، می‌توانید با چسب برق، چسب آهن و یا حتی چسب آکواریوم که دارای خاصیت ضد آب هستند سوکت را در جای خودش چسبانده و محکم کنید.

ریپ زدن چیست؟

ریپ زدن در واقع به معنی لرزش و کار نکردن درست و به موقع خودرو است که با کمی مکث همراه است

علت ریپ زدن ماشین در حالت گاز

خرابی انژکتور، خرابی پمپ سوخت، خرابی صافی بنزین

علت ریپ زدن ماشین در حالت درجا چیست؟

خرابی سیستم احتراق، خرابی پمپ بنزین ، خرابی شمع‌ها

ریپ زدن خودرو هنگام شتاب گیری چیست؟

نشتی در منیفولد، خرابی یا گرفتگی کاتالیزور، انژکتور کثیف، خرابی سنسور اکسیژن، شمع های معیوب، سنسور هوای کثیف، نشتی در سیستم خلاء موتور

علت ریپ زدن ماشین در سربالایی چیست؟

عدم سوخت رسانی کافی، ناخالصی بنزین، گرفتگی اگزوز، مشکل در سیستم برقی

علت ریپ زدن ماشین هنگام سرد بودن چیست؟

خرابی سوپاپ ها و محفظه ی احتراق، خرابی شمع ها و وایر ها، خرابی سنسور اکسیژن و ECU ماشین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.