جعبه فیوز

جعبه فیوز یکی از قطعات یدکی خودرو میباشد که نقش مهمی دارد جعبه فیوز در مواقع لازم با قطع کردن برق خودرو باعث میشود تا از خرابی دیگر قطعات برقی خودرو جلو گیری کند نوسان های جریان برق در خودروها می‌تواند آسیب بسیار جدی به مصرف‌کننده‌ها و تجهیزات الکتریکی وارد کند.

جعبه فیوز

جعبه فیوز یکی از قطعات یدکی خودرو میباشد که نقش مهمی دارد جعبه فیوز در مواقع لازم با قطع کردن برق خودرو باعث میشود تا از خرابی دیگر قطعات برقی خودرو جلو گیری کند نوسان های جریان  برق در خودروها  می‌تواند آسیب بسیار جدی  به مصرف‌کننده‌ها و تجهیزات الکتریکی وارد کند. اما وجود فیوز باعث  می‌شود تا این نوسانات با عبور از پلی به نام فیوز کنترل شوند. در اصل جعبه فیوز مانع اتصلات برقی در خودرو میشود.

هرگاه یکی از تجهیزات برقی کار نمی‌کند ممکن است فیوز محافظ آن سوخته باشد. اما در فیوز سوخته قسمت هشتی وسط فیوز آب شده و جریان را انتقال نمی‌دهد. اما اگر فیوزی سوخته باشد برای عوض کردن آن باید مراحل ساده‌ای را رعایت کرده تا بتوانید آن را به راحتی عوض کنید.
۱-‌ ابتدا سوئیچ استارت را بسته و تمامی مصرف‌کننده‌ها و تجهیزات برقی را خاموش کنید.
۲-‌ در جعبه فیوز که در پراید و بسیاری دیگر از خودروها سمت چپ غربیلک فرمان و پایین داشبورد قرار دارد را باز کنید و به دنبال فیوز معیوب بگردید.
۳-‌ فیوز معیوب را از جای خود خارج کنید. برای این کار می‌توانید از انبر فیوز که در جعبه فیوز قرار دارد استفاده کنید.
۴-‌ فیوز سالم را در جای فیوز معیوب قرار دهید. معمولاً تعدادی فیوز سالم در جعبه فیوز قرار داده می‌شود. اما اگر تمامی فیوزها را چک کرده و از سلامت تمامی آنها مطمئن شدید و باز هم سایر تجهیزات الکتریکی و چراغ‌های جلو کار نمی‌کنند فیوز اصلی را کنترل کنید. این فیوز اگر سوخته یا خراب شده باشد باید آن را تعویض کنید.

دقت داشته باشید از سیم به جای این فیوز استفاده نکنید حتی به صورت موقت. انجام این کار سبب خراب شدن و آسیب رسیدن به تجهیزات الکتریکی می‌شود. حال تصور کنید یکی از فیوزهای مهم شما سوخته است و شما به کارایی آن بسیار نیازمندید، در این شرایط باید یا فیوز یدک و یا از فیوز کم کاربردتری به جای آن فیوز استفاده کنید. به طور مثال در هوای سرد شیشه عقب یخ‌زده و دید شما را محدود کرده است و برای دید عقب و باز کردن یخ شیشه عقب باید از شیشه گرمکن استفاده کنید.
شیشه گرمکن دارای یک فیوز در جعبه‌فیوز بوده که ممکن است سوخته باشد. پس از کنترل فیوز آن متوجه می‌شوید که نیاز به فیوز دارید. اگر فیوز یدک همراه داشته باشید که به سرعت آن را تعویض می‌کنید اما اگر یدکی همراه نداشته باشید باید به فکر جایگزینی فیوز باشید. در این موقع لازم است شما بدانید هر فیوز مربوط به چه سیستمی بوده و چه فیوزی را بکشید تا بعداً دچار مشکل نشوید. دفترچه راهنمای خودرو بهترین گزینه برای راهنمایی شماست ضمن آنکه معمولاً در داخل درب جعبه فیوز نیز فیوزهای مختلف نامگذاری شده‌اند. با مراجعه به راهنما می‌توانید نقش و محل تک تک فیوز‌ها را بررسی کرده و به طور مثال فیوز فندک یا چراغ‌های کوچک درون شهری را به طور موقت کشیده و در جای مورد نظر قرار دهید. این نکته را یادآوری کنم در تمامی جعبه فیوزها فیوز یدک تعبیه شده که اگر زمانی شما با مشکل مواجه شدید از این فیوز استفاده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.