دکمه AC در ماشین چه کاربردی دارد؟

قطعاً خیلی از شما رانندگان از دکمه AC در ماشین خود استفاده کرده اید که این دکمه هنگام روشن کردن کولر خودرو به کار می آید ولی به غیر از این مورد، دکمه AC کاربردهای دیگری نیز دارد که به همین منظور ما در این مقاله به بررسی کاربرد دکمه AC در ماشین پرداخته ایم.

وقتی هوا گرم می شود و زمان روشن کردن سیستم تهویه هوای خودرو فرا می رسد، دکمه‌ای به نام A/C یا همان Air Conditioning وجود دارد که ممکن است ندانید این دکمه چه کاربردی دارد و باید چگونه از آن استفاده کنید. آیا تا به حال دکمه‌ای را در ماشین خود دیده‌اید که روی آن AC نوشته شده است؟ این دکمه روشن کردن تهویه مطبوع ماشین است. اگرچه برخی از رانندگان می دانند که به چه چیزی دکمه AC می گویند، اما بسیاری از افراد دیگر نمی دانند که این دکمه چیست. اگر تا به حال فکر کرده اید “دکمه AC” در ماشین چه کاربردی دارد و چرا وجود دارد، در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

کاربرد دکمه AC در ماشین

کاربرد دکمه AC در ماشین

سیستم های تهویه مطبوع، دمای هوای داخل اتاق ماشین را ثابت نگه می دارند. در سیستم تهویه مطبوع دستی، شما با استفاده از دکمه AC انتخاب می کنید که می خواهید هوای اتاق خودرو خنک تر یا گرم تر شود. همچنین شما می توانید سرعت دمنده و توزیع هوا را به صورت دستی تعیین کنید.

سیستم تهویه مطبوع ماشین با خنک کردن هوای تهویه شده با گاز مبرد کار می کند که سپس در داخل خودرو گردش پیدا می کند تا خنک شود و در عین حال به فیلتر کردن گرده‌ها، آلاینده‌ها و باکتری ها نیز کمک می کند.

همچنین لازم به توضیخ است که سیستم کنترل هوا در خودرو به شما اجازه می دهد تا با استفاده از سنسورهای اضافی و یک کامپیوتر، دمای کابین را تنظیم کنید تا امکان مدیریت دقیق تری بر دمای کابین فراهم شود.

کنترل خودکار هوا یا Automatic A/C چیست؟

کنترل خودکار هوا با کنترل خودکار سرعت فن و گردش هوا، کنترل الکترونیکی دما، جریان هوا و توزیع هوا در داخل خودرو را فراهم می کند.

کاربرد دکمه AC در زمستان

کاربرد دکمه AC در زمستان

بسیاری از ما فکر می کنیم که دکمه A/C فقط در طول تابستان قابل استفاده است ولی در اصل اینطور نیست! دکمه A/C برای استفاده در تابستان و زمستان طراحی شده است. بنابراین صرف نظر از اینکه می خواهید اتاق ماشین خود را گرم یا خنک کنید، استفاده از دکمه A/C کاملاً بی خطر است.

هنگامی که دکمه A/C همراه با هوای خنک فعال می شود، هوا را مجبور به عبور از کمپرسور کولر ماشین و کندانسور می کند که به خنک شدن هوا و حذف رطوبت اضافی کمک می کند. این دکمه همچنین به جلوگیری از بخار گرفتن شیشه های ماشین شما جلوگیری می کند. هنگامی که از دکمه AC با هوای گرم یا همان بخاری ماشین استفاده می کنید، هوا از کمپرسور و از روی هسته بخاری عبور می کند که منجر به هوای خشک و گرم می شود. دقیقاً همان چیزی است که برای گرم کردن فضای داخلی خودروی خود نیاز دارید.

دکمه AC

به بیان ساده، دکمه AC هم در تابستان و هم در زمستان کاربرد دارد چراکه با فشردن این دکمه سیستم تهویه مطبوع فعال می شود و هوا را چه سرد و چه گرم از طریق کمپرسور ماشین وارد می کند که رطوبت اضافی را از بین می برد و هوای خشک را به داخل اتاق ماشین شما می رساند و در نتیجه رطوبت کمتری ایجاد می کند.

نکات مهمی که باید درباره سیستم تهویه مطبوع خودرو بدانید

  • یکی از مواردی که باید به آن اشاره کرد این است که این تصور غلط وجود دارد که ادعا می کند کارکردن سیستم تهویه مطبوع در حالت چرخش مجدد باعث تخلیه اکسیژن تازه داخل اتاق خودرو می شود و سرنشینان را خواب آلود و بی حال می کند. این موضوع درست نیست، حتی اگر حالت تهویه مطبوع ماشین شما روی هوای تازه تنظیم نشده باشد، ماشین دائماً هوای تازه را در مقادیر کم دریافت می کند.
  • چیزی که هنگام استفاده از حالت هوای تازه باید به آن توجه داشته باشید این است که هر بوی بیرونی دقیقاً از طریق سیستم تهویه مطبوع شما مکیده می شود و به داخل اتاق ماشین دمیده می شود. این بدان معنی است که دود اگزوز و بوهای سایر وسایل نقلیه و… بسیار قوی تر از حالت چرخش مجدد به داخل اتاق خودرو می آید. حالت چرخش مجدد ماشین شما را در برابر این بوها مصون نمی کند، اما شدت آن را کاهش می دهد.
  • همه خودروها دکمه چرخش مجدد ندارند. بسیاری از وسایل نقلیه مدرن مجهز به فناوری هستند که به طور خودکار چرخش مجدد را روشن یا خاموش می کند. این همه حدس و گمان را از تلاش برای فهمیدن اینکه کدام حالت و چه زمانی باید استفاده کنید را از بین می برد. بنابراین اگر دکمه چرخش مجدد را بر در داخل خودروی خود نمی بینید، جای نگرانی نیست.

نکاتی برای خنک نگه داشتن ماشین در تابستان

اکنون که می دانید چگونه از تنظیمات تهویه مطبوع ماشین خود به درستی استفاده کنید، بد نیست چند نکته را برای نگه داشتن ماشین خود در تابستان را بدانید.

  • گاز کولر را در ماشین خود بالا نگه دارید. خودرویی که نشتی دارد یا گاز کولر آن کم است، اتاق خودرو را به خوبی خنک نمی کند. سیستم تهویه مطبوع خود را با سرویس دهی منظم در فرم مناسب نگه دارید.
  • پنجره های ماشین خود را در تابستان پایین نگه دارید تا به فرار گرمای محبوس در اتاق خودرو کمک کنید. البته مطمئن شوید که شیشه ها تا آخر پایین نیستند چرا که اصلاً دوست ندارید کسی دستش را وارد ماشین کند و درهای خودرو را باز کند.
  • یک پنکه کوچک بخرید. این فن ها یا همان پنکه ها برای حذف هوای گرم از داخل ماشین شما و وارد کردن هوای تازه و خنک تر عالی هستند. پنکه ها به هیچ وجه ماشین شما را خنک نگه نمی دارند، اما به کاهش مدت زمان لازم برای کاهش دما کمک می کنند.
  • هنگامی که خودرو را پارک کرده اید و یا از آن استفاده نمی کنید، از یک سایبان آفتابگیر شیشه جلو استفاده کنید. راه اندازی آنها بسیار آسان است. وجود یکی از این ها در شیشه های جلو می تواند دمای داخلی خودرو را به شدت کاهش دهد و در عین حال اشعه های مضر آفتاب را نیز مسدود کند.
  • اطمینان حاصل کنید که کولر ماشین خود را در حالت هوای تازه در اولین راه اندازی قرار می دهید، سپس به آخرین درجه هوای سرد تغییر دهید تا زمان خنک شدن خودرو را کاهش دهید.
  • در صورت امکان خودرو را در مکان های سایه پارک کنید.

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله هرماهی کردید، اگر تجربه‌ای راجع به استفاده از کاربردهای دکمه AC دارید خوشحال می شویم که دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.