پاره شدن سیم کلاچ؛ نشانه های خرابی سیم کلاچ، زمان تعویض و نحوه رانندگی هنگام پاره شدن سیم کلاچ

سیم کلاچ در ماشین های دنده ای کاربرد دارد. البته باید بدانید که در خودروهای روز دنیا این قطعه مشاهده نمی شود ولی در خودروهای تولید داخل سیم کلاچ وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم به پاره شدن سیم کلاچ، علائم خرابی سیم کلاچ، زمان تعویض سیم کلاچ و رانندگی در زمان پاره شدن سیم کلاچ بپردازیم.

قطعه سیم کلاچ و خود قطعه کلاچ، تاثیر بسیار زیادی در خودروهای غیر اتوماتیک دارند. قطعه سیم کلاچ، بین گیربکس و موتور خودرو قرار می‌گیرد و سبب انتقال قدرت موتور به چرخ‌ های ماشین می‌شود. در ماشین  هایی که دارای سیستم کلاچ سیمی هستند، وقتی راننده، پای خود را بر روی پدال کلاچ می ‌گذارد، سیم کلاچ کشیده شده و سیستم کلاچ ماشین درگیر می‌شود. سیستم کلاچ سیمی در خودروهای روز دنیا، هیچ کاربردی ندارد ولی در ماشین‌های تولید داخل، کماکان هم این نوع سیستم کلاچ استفاده می‌شود. چون سیم کلاچ قطعه ای است که احتمال آسیب دیدن و از رگلاژ خارج شدن آن وجود دارد، باید هر راننده ای، نحوه رانندگی در زمان  هایی که سیم کلاچ ماشین پاره می‌شود را یاد بگیرد، تا در صورت وقوع این مشکل برای خودرو، گرفتار نشود. قبل از این که نحوه برخورد یک راننده با “پاره شدن سیم کلاچ” را بررسی کنیم، در مورد این قطعه مهم، اطلاعاتی را بیان می‌کنیم. توجه داشته باشید که یک راننده خوب سعی می کند قبل از این که کار به پاره شدن سیم کلاچ (Clutch Cable Snapped) در وسط خیابان و جاده بیرون شهری برسد، با مشاهده علائمی، اقدام به تعویض آن می‌کند. در ادامه این مقاله، علائم خرابی سیم کلاچ را هم بررسی می ‌کنیم. 

خراب شدن سیم کلاچ ماشین

خراب شدن سیم کلاچ ماشین

 در صورتی که سیم کلاچ ماشین شما خراب شود و یا مشکلی داشته باشد، سیستم کلاچ و نحوه تعویض دنده در ماشین شما کاملا با مشکل مواجه می‌شود. در ادامه، علائمی را که نشان دهنده “خراب شدن سیم کلاچ ماشین” و یا نشان دهنده از رگلاژ خارج شدن آن هستند را ذکر می کنیم. اگر با هر یک از این علائم مواجه شدید، ابتدا با چشم خود سیم کلاچ را بررسی کنید و اگر نشانه پارگی و خرابی در آن دیدید، نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. در بعضی از موارد، مشکل فقط با یک رگلاژ کردن هم رفع می ‌شود. در هر صورت، یعنی چه نیاز به تعویض سیم کلاچ باشد و چه نیاز به رگلاژ آن باشد، انجام این کارها توسط خود شما بسیار سخت است و باید به یک تعمیرکار مجرب مراجعه کنید. 

 نشانه‌های خراب شدن سیم کلاچ ماشین

نشانه های خراب شدن سیم کلاچ

نشانه اول: بعد از اینکه پدال کلاچ را رها می‌کنید، سیستم کلاچ خودرو، درگیر باقی می‌ماند و یک مقدار هم می‌لرزد. کلاچ ماشین شما دیگر کار نمی کند و با فشار دادن پا بر روی کلاچ، احساس می ‌کنید که کلاچ خالی کرده است و برای این که دنده‌ها را تعویض کنید متوجه می‌شوید که جا رفتن دنده‌ها خیلی سخت صورت می ‌پذیرد.

نشانه دوم: پدال کلاچ ماشین شما شل می‌شود و به محض رفتن پای شما بر روی آن پایین می ‌رود و یا اینکه پدال کلاچ ماشین شما خیلی سفت می ‌شود و برای بالا و پایین بردن آن باید فشار زیادی بر روی آن وارد کنید.

چه زمانی باید سیم کلاچ ماشین را عوض کنیم

 مشکلاتی که در بالا ذکر شدند، ممکن است به خاطر رگلاژ نبودن سیم کلاچ باشد و تنها با رگلاژ کردن آن، همه مشکلات برطرف شود؛ ولی اگر مشکل سیم کلاچ شما از پارگی آن باشد، بایستی به صورت کامل تعویض گردد. در مورد “زمان تعویض سیم کلاچ ماشین” باید بدانید معمولاً سیم‌کلاچ از جایی که به پدال و اهرم کلاچ وصل می ‌شود و یا از جایی که خمیده می‌شود، دچار پارگی می‌گردد. اگر پس از بازرسی چشمی از سیم کلاچ، متوجه شدید که تعدادی از رشته ‌های سیم فولادی آن دچار پارگی و سایش شده اند، هرچه زودتر کل آن را تعویض نمایید.

 در صورتی که پس از بازدید چشمی از سیم کلاچ، متوجه خشک شدن آن شدید و مشخص شد که سیم کلاچ در داخل غلاف پلاستیکی به سختی حرکت می‌کند و همچنین اگر متوجه تابیدگی در سیم کلاچ شدید، نیاز به تعویض سیم کلاچ نیست. بلکه باید در صورت تابیده شدن سیم کلاچ، تابیدگی آن باز شود و مجدداً به صورت درست در جای خود قرار گیرد. درصورت خشک شدن سیم کلاچ هم می‌توانید، مقدار کمی روغن یا گیریس بر روی آن بریزید تا حرکت سیم کلاچ در درون غلاف پلاستیکی، به سادگی صورت پذیرد.

 چه عواملی باعث خراب شدن سیم کلاچ می‌شود؟

 دو عامل اصلی خراب شدن سیم کلاچ‌ها، اصطکاک آن ها و همچنین خم شدن بیش از حد آنها می‌باشد. هم اصطکاک و هم خمیدگی باعث می‌شوند که سیم کلاچ، خشک شود و کلاچ گیری با ماشین، تبدیل به کار سختی گردد. همین دو عامل، عمر این قطعه را کم می ‌کنند.

 در چه مواردی سیم ‌کلاچ حتماً باید عوض شود؟

در چه مواردی سیم کلاچ حتماً باید عوض شود؟
  1.  وقتی که روکش پلاستیکی این قطعه، تکه تکه شده باشد و حرکت سیم‌کلاچ درون آن به سختی صورت گیرد.
  2. آنقدر سیم کلاچ خشک و غیر قابل انعطاف شود که روغن کاری هم تاثیری بر روی آن نداشته باشد.
  3. سیم کلاچ به صورت رشته رشته دربیاید و درون محفظه پلاستیکی جا نگیرد.
  4. بعضی از قسمت های سیم کلاچ، بریده شده باشد و جدا شدن رشته‌ های آن مشخص باشد. 

اگر سیم کلاچ ماشین، در هنگام رانندگی پاره شود چه کار باید کرد؟

پاره شدن سیم کلاچ

 برای این که در صورت پاره شدن سیم کلاچ، بتوانید خودروی خود را به نزدیک ترین تعمیرگاه برسانید، باید “نحوه رانندگی در هنگام پاره ‌شدن سیم کلاچ” را یاد بگیرید. در صورتی که سیم کلاچ ماشین شما پاره شود، در وهله اول باید آرامش خود را حفظ کنید و تمام تلاش خود را انجام دهید تا ماشین را به اولین مکانیکی برسانید. متاسفانه، هزینه ‌های بوکسل کردن ماشین بسیار بالاست و گرنه در خیلی از موارد می‌ شد با همان بوکسل کردن، مشکل را برطرف کرد. 

در این قسمت از مقاله این موضوع را بررسی می‌کنیم که در صورت خراب شدن سیم کلاچ، به چه نحوی باید ماشین خود را روشن کرده و با آن رانندگی کنید. می‌دانید که برای درگیر شدن گیربکس یا همان جعبه دنده خودرو، نیاز به کلاچ است و اگر ماشین شما روشن باشد، بدون کلاچ گرفتن و تغییر دادن دنده، راهی برای حرکت دادن ماشین ندارید. در واقع وقتی که راننده، پای خود را بر روی پدال کلاچ فشار می ‌دهد، قدرت موتور از روی گیربکس ماشین برداشته شده تا راننده بتواند خیلی راحت، دنده را تغییر داده و به دنده مورد نظر انتقال دهد. در زمانی که سیم کلاچ خودروی شما خراب شده باشد، فشار موتور بر روی گیربکس باقی می‌ ماند. در این مواقع، درگیر کردن گیربکس و انجام عمل تعویض دنده و شروع به حرکت کردن با ماشین دیگر، کار ساده ای نخواهد بود.

در صورتی که در حین رانندگی به یکباره متوجه شدید که دنده ماشین خود را نمی ‌توانید جا بیندازید، احتمالاً با پاره شدن سیم کلاچ مواجه شده اید. در این صورت، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  1. ماشین را نگه دارید و آن را خاموش کنید. 
  2. سپس دنده ماشین خود را در حالت دنده ۱ بگذارید. 
  3. به جلوی خود نگاه کنید که فرد یا مانعی در آنجا نباشد که با شروع به حرکت کردن نیازی نباشد که ترمز بگیرید.
  4. سپس پای خود را بر روی پدال گاز بگذارید و به میزان خیلی کمی فشار دهید و در این حالت، استارت ماشین خود را روشن کنید. با اینکار ماشین شما روشن می ‌شود ولی یک پرش ناگهانی به جلو خواهد داشت. شما باید آمادگی کنترل ماشین، پس از این جهش را داشته باشید و نباید این اتفاق، شما را غافلگیر کند.
  5. پس از اینکه با جهش رو به جلوی ماشین مواجه شدید و اجازه خاموش شدن ماشین را ندادید، در همان دنده یک شروع به حرکت کنید و پای خود را کم کم با فشار بیشتری بر روی گاز فشار دهید تا ماشین به حالت تعادل برسد.
  6. کم کم دنده را به دنده های سبک تر تغییر دهید و به راه خود ادامه دهید.

نکته ۱: باید دقت کنید که ترمز کردن شما به منزله خاموش شدن ماشین شما خواهد بود و باید همه حرکاتی که در بالا گفته شده را از اول تکرار کنید. بنابراین تا جایی که ممکن است با سرعت کنترل شده حرکت کنید که نیاز به ترمز کردن نداشته باشید.

نکته ۲: اگر فاصله شما تا مکانیکی کم است و نیاز به تعویض دنده، احساس نمی کنید، با صبر و حوصله و با همین دنده ۱، ماشین خود را تا اولین مکانیکی برسانید. اگر فاصله شما تا اولین مکانیکی خیلی زیاد است و رانندگی کردن تمام مسیر، با دنده ۱ امکان پذیر نیست، شما نیاز به تعویض دنده خواهید داشت. در حالت عادی برای تعویض دنده، راننده پای خود را بر روی پدال کلاچ می ‌گذارد تا دیسک و صفحه کلاچ از همدیگر فاصله بگیرند و قدرت موتور از روی چرخ دنده‌ های گیربکس برداشته شده و راننده بتواند به راحتی دنده را عوض کند. در صورتی که شما با ماشینی رانندگی می ‌کنید که کلاچ آن کاملا از کار افتاده است، مجبور خواهید بود که دنده ماشین را در حالتی عوض کنید که کماکان فشار موتور بر روی گیربکس است. به منظور تعویض دنده، بدون داشتن کلاچ می‌بایستی به این نکته دقت کنید که در این حالت، چرخ دنده ‌های ۱، ۲ و ۳ و ۴ و ۵ و دنده عقب در درون همدیگر قرار می‌گیرند و یک مقدار خلاصی و لقی به وجود می‌آید. برای اینکه این لقی و خلاصی کم شود باید پس از عوض کردن دنده، گاز بیشتری به ماشین بدهید. با این کار، چرخ دنده اصلی به دنده‌های دیگر چفت می‌شود. در هنگام تعویض دنده هم باید پای خود را از روی گاز بردارید تا فشار موتور بر روی گیربکس کمتر شود و در آن حالت، دنده را تغییر داد. البته بدیهی است که احتمال شنیده شدن صدای قیژ یا همان صدای آب هویج گرفتن وجود دارد ولی بروز این اتفاق، برای چند بار خیلی خطرناک و مشکل زا نیست. 

نکته ۳: که باید در هنگام رانندگی با سیم کلاچ پاره به آن دقت کرد، این است که قبل از تعویض دنده به دنده‌های سبک تر و بالاتر، باید سرعت خودرو تا حد امکان بالا برده شود که به محض برداشتن پا از روی گاز، به راحتی دنده به دنده بالاتر ارتقا پیدا کند. همین قضیه در مورد دنده معکوس زدن و تعویض دنده به دنده ‌های سنگین تر و پایین تر نیز وجود دارد، یعنی باید سرعت ماشین قبل از این کار، خیلی پایین آورده شود. البته توصیه می‌ کنیم تا حد ممکن از گرفتن دنده معکوس خودداری کنید چون انجام این کار نیاز به مهارت بالایی دارد.

خرید سیم کلاچ و پمپ کلاچ ماشین

خرید سیم کلاچ و پمپ کلاچ ماشین

فروشگاه اینترنتی یدک یار لیست کاملی از سیم کلاچ و پمپ کلاچ ماشین های مختلف را فراهم کرده تا شما بتوانید به راحتی سیم کلاچ مخصوص ماشین خود را انتخاب کنید. برای خرید سیم کلاچ و پمپ کلاچ ماشین شما اول باید نوع خودروی خود را انتخاب کنید تا سیم کلاچ، پمپ کلاچ و برندهای آن را مشاهده کنید و خرید خود را انجام دهید.

علاوه بر این، اگر نیازی به راهنمایی بیشتر برای خرید سیم کلاچ و پمپ کلاچ ماشین نیاز داشتید می توانید با شماره تلفن ۹۱۳۰۵۰۶۰-۰۲۱ تماس بگیرید تا کارشناسان یدک یار شما را یاری کنند.

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر تجربه ای راجع به خرابی سیم کلاچ و علائم آن داشته اید خوشحال می شویم که دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.