علت روشن نشدن چراغ سقفی ماشین چیست؟

چراغ سقفی خودرو چراغی است که معمولاً در وسط یا جلوی سقف ماشین قرار دارد. این چراغ هم به صورت دستی روشن می شود و هم قابلیت روشن شدن هنگام باز بودن درب را ها را دارد. اما در مواقعی ممکن است این چراغ روشن نشود که ما به بررسی علت روشن نشدن چراغ سقفی ماشین و راه حل آن پرداخته‌ایم.

چراغ سقفی چراغی است که معمولاً بالای سر قرار می گیرد و هنگام روشن شدن، فضای داخلی خودرو را روشن می کند. دلایل متعددی وجود دارد که چرا چراغ سقفی روشن نمی شود (car interior light not working)، پس بیایید باهم به “علت روشن نشدن چراغ سقفی” بپردازیم و ببینیم چگونه می توانیم این مشکل را برطرف کنیم.

علت روشن نشدن چراغ سقفی ماشین

علت روشن نشدن چراغ سقفی

علت روشن نشدن چراغ سقفی ماشین به موارد زیر مربوط می شود:

سوختن سیم ها

به دنبال سیم های سوخته در مدارهای زیرینی باشید که این چراغ ها را به منابع برق خود متصل می کنند. اگر یک یا چند سیم سوخته باشد،‌ باید در اسرع وقت آنها را تعویض کنید.

سوختن فیوز

مطمئن ترین راه برای فهمیدن اینکه آیا با فیوز سوخته سر و کار دارید این است که بررسی کنید آیا تمام چراغ های کابین خودرو به طور همزمان کار می کنند یا خیر. حتی اگر سیستم صوتی خودرو کار می کند اما همه چراغ ها به صورت همزمان کار نمی کنند به این معنی است که فیوز مربوطه مشکلی دارد. 

لامپ های سوخته

اگر لامپ چراغ سقفی ماشین دچار سوختگی شود، این چراغ روشن نخواهد شد. این ساده ترین راه برای شناسایی و همچنین رفع مشکل است. اگر همه چراغ های داخل کابین خودرو خوب کار می کنند و فقط چراغ سقفی روشن نمی شود، لامپ سوخته را بررسی کنید و به سادگی آن را تعویض کنید تا مشکل حل شود.

حل مشکل روشن نشدن چراغ سقفی ماشین

حل مشکل روشن نشدن چراغ سقفی ماشین

حال که از علت روشن نشدن چراغ سقفی آگاهی دارید، می توانید کارهای زیر را انجام دهید تا مشکل روشن نشدن چراغ سقفی ماشین را حل کنید:

مرحله اول

اگر لامپ چراغ سقفی ماشین کار نمی کند، لامپ را تعویض کنید. برای دسترسی به لامپ، پوشش چراغ سقفی را خارج کنید. برای این کار نیاز به پیچ گوشتی خواهید داشت. حالا لامپ را از سوکت بیرون بکشید و لامپ جایگزین را وارد کنید.

اطمینان حاصل کنید که از همان نوع لامپ قبلی استفاده می کنید. اگر مطمئن نیستید که لامپ سوخته از چه نوع لامپی است، می توانید آن را با خود فروشگاه ببرید تا فروشنده همان مدل لامپ را به شما ارائه کند. بعد از اینکار، پوشش چراغ سقفی را دوباره ببندید و سپس عملکرد چراغ سقفی را بررسی کنید.

مرحله دوم

اگر تعویض لامپ کار نکرد، فیوز را تعویض کنید. برای تعیین اینکه کدام فیوز نور چراغ سقفی را تامین می کند، به بخش فیوز در کتابچه راهنمای ماشین خود مراجعه کنید. یک فیوز ممکن است به طور خاص نور چراغ سقفی را تغذیه کند یا ممکن است تمام چراغ های داخل کابین خودرو را تغذیه کند. پوشش جعبه فیوز را از محل نگهداری فیوز جدا کنید. شماره فیوز را با استفاده از دفترچه راهنمای خودرو پیدا کنید. حال فیوز را بیرون بکشید و آن را بررسی کنید. اگر فیوز معیوب باشد، نوار فلزی داخل آن شکسته می شود. آن را با همان نوع فیوز (معمولاً ۱۰ آمپر یا ۵ آمپر) تعویض کنید و عملکرد چراغ سقفی را بررسی کنید.

راه حل روشن نشدن چراغ سقفی ماشین

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر تجربه‌ای راجع به علت روشن نشدن چراغ سقفی و حل این مشکل دارید خوشحال می شویم دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.