بررسی علت گاز خوردن ماشین و راه حل آن

به طور کلی گاز خوردن ماشین دلایل مختلفی دارد که هر کدام از آن ها در شرایط خاصی بروز پیدا می کند، به طور مثال دلایل و مشکلاتی که در زمان خلاصی ماشین باعث هرز گاز خوردن خودرو می شوند، در زمان راه رفتن خودرو صدق نمی کنند و…..

“علت گاز خوردن خود به خود ماشین چیست؟” “علت گاز خوردن و راه نرفتن ماشین چیست؟” به نظر می رسد که گاز خوردن ماشین در بعضی از شرایط بی دلیل رخ می‌ دهد، اما مطمئن باشید که هیچ اتفاقی بی دلیل نیست، در این مقاله هدف خود را بر روی شناخت دلایل گاز خوردن ماشین در حالت های مختلف متمرکز کرده ایم تا در صورت رویارویی با چنین مشکلی بتوانیم به راحتی آن را درک کرده و حل و فصل نمایید.

علت گاز خوردن و راه نرفتن خودرو

علت گاز خوردن و راه نرفتن خودرو

گاهی اوقات نیز این سوال پیش می آید که ماشین گاز میخوره ولی راه نمیره و یا اگر هم برود، به قدری سرعت و شتاب پایینی دارد که حتی مبتدی ترین رانندگان نیز متوجه می شوند که خودرو مشکلی اساسی دارد، به طور کلی و جامع می توان گفت که علت راه نرفتن ماشین شامل موارد متعددی است که چند دلیل عمده آن را در ادامه نیز بررسی میکنیم:

۱-خرابی فیلتر هوا

خرابی فیلتر هوا یکی از مواردی است که اگر دچار آن شوید، امکان گاز خوردن و راه نرفتن ماشین وجود دارد، در این موقعیت اصطلاحا گفته می شود که ماشین نفس ندارد، فیلتر هوا وظیفه تامین هوا و اکسیژن مورد نیاز موتور خودرو برای احتراق بنزین را دارد، بنابراین در صورتی که این فیلتر خراب شود و یا به مدت طولانی آن را تعویض نکنید، ماشین گاز می خورد اما حرکت نمی کند، فراموش نکنید که فیلتر هوا را بهتر است با هر یک بار یا حداکثر دو بار تعویض روغنی که انجام می دهید، تعویض کنید.

۲-خرابی فیلتر روغن

دومین علت زیاد گاز خوردن ماشین مربوط به فیلتر روغن می باشد، فیلتر روغن همان طور که از نامش پیدا است، روغنی که در موتور خودرو گردش می کند را فیلتر می کند، معمولا روغن موتور که از قسمت های مختلف داخلی خودرو عبور می کند، ضایعات و براده های آهن و حتی زنگ هایی را با خودش می شوید و از روی قسمت های داخلی پاک می کند، مسلما این روغن موتور باید در جایی فیلتر شده و پاکسازی گردد تا ضایعاتی که از دور قبلی با خودش آورده را مجددا به موتور برنگرداند.

استفاده از فیلتر روغن نیز دقیقا به دلیل همین پاکسازی است، فیلتر روغن را با هر بار تعویض روغن باید عوض کنید یا در حالت حداکثری می توانید هر دو الی سه بار تعویض روغن، فیلتر روغن را نیز عوض نمایید، در غیر این صورت و در صورتی که فیلتر روغن موتور کثیف باشد، ممکن است با این حالت مواجه شوید که هر قدر گاز می دهید، خودرو یا به طور کلی حرکت نمی کند و یا اگر هم حرکت کند، این حرکت به کندی صورت می گیرد.

۳-روغن موتور

سومین علت هرز گاز خوردن ماشین مربوط به خود روغن موتور می شود که از دلایل راه نرفتن ماشین هم می باشد، بسیاری از افراد با عدم توجه به این قضیه و با استفاده از روغن موتورهای نامرغوب و بی کیفیت، باعث می شوند تا کیفیت و سلامت موتور ماشینشان افت چشمگیری را پیدا کند.

در ابتدا در خصوص نوع روغن موتور دقت کافی و لازم را داشته باشید، پس از آن نیز سعی کنید روغن موتور انتخابی خود را حدالامکان عوض نکنید، استفاده از روغن های باز و به اصطلاح بشکه ای را تا پایان عمرتان نادیده بگیرید و به هیچ وجه به سراغ آن ها نروید.

نکته مهم بعدی در خصوص روغن موتور نیز در مورد زمان عوض کردن آن است، روغن موتور را بر اساس کیلومتری که خودرو طی می کند باید عوض کرد، اگر خودرو داخل شهر باشد و مسیرهایش نیز عموما خیابان های شهری باشد باید هر ۴ الی ۵ هزار کیلومتر و اگر خودرو عموما در جاده ها تردد دارد، باید روغن موتور را هر ۷ الی ۸ هزار کیلومتر یک بار عوض کرد.

۴-دلکو و انژکتور

مورد بعدی که می تواند در راه نرفتن خودرو و کم شدن نفسش بسیار موثر باشد و علت گاز خوردن و خاموش شدن ماشین شود، دلکو و انژکتور است، دلکو در خودروهای قدیمی وجود داشته است و در خودروهای جدید قطعه انژکتور جایگزین آن شده است، در صورت کثیف بودن و یا خرابی هر کدام از این قطعات، میزان هوا و سوخت به درستی سنجش نمی شوند، به درستی ترکیب نشده و ماشین نیز به درستی حرکت نخواهد کرد.

۵-خرابی و وجود عیب در سنسور گاز

سنسور گاز خودرو نیز یکی دیگر از قطعاتی است که می تواند علت گاز خوردن بیش از حد ماشین باشد و همچنین باعث شود تا خودرو به درستی حرکت نکند و حتی در شرایط بسیار بد باعث می شود که خودرو به هیچ وجه نتواند به حرکت دربیاید، این سنسور مربوط به خودروهایی است که دوگانه سوز هستند و هم با سوخت بنزین و هم سوخت گاز CNG حرکت می کنند، معمولا عدم حرکت صحیح و عدم شتاب گیری خودرو که در نتیجه خرابی سنسور گاز به وجود می آید به صورت مقطعی و تکه تکه است، یعنی ممکن است برای چند ثانیه شتاب و سرعت ماشین به طور کلی افت کند و در چند ثانیه بعد ماشین به حالت عادی برگردد.

۶-فرسودگی دیسک و صفحه

شاید فکر کنید که تمام عواملی که باعث می شوند تا خودرو به درستی حرکت نکند، مربوط به موتور و قطعات داخلی و الکترونیکی آن می شود، اما می توان گفت که دیسک و صفحه نیز یکی از عوامل مهمی هستند که باعث می شوند تا ماشین به راحتی حرکت کند و یا دچار مشکل شود، فراموش نکنید که فرسودگی دیسک و صفحه می تواند علت گاز خوردن ماشین و شتاب کم آن باشد.   

علت گاز خوردن و راه نرفتن ماشین اتومات

علت گاز خوردن و راه نرفتن ماشین اتومات

“علت گاز هرز خوردن ماشین اتوماتیک چیست؟” برخی از افراد گمان می کنند که ماشین های اتومات به دلیل داشتن گیربکس اتوماتیک، دیگر با چنین مشکل و معضلی روبرو نمی شوند، اما این تفکر به هیچ وجه درست نیست، بسیاری از خودروهای جدید و دنده اتوماتیک نیز با مشکل هرز گاز خوردن روبرو هستند و چند دلیل عمده نیز برای این موضوع وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

۱-به وجود آمدن سوختگی در باند ترمز

باند ترمز به قسمتی گفته می شود که میزان گاز خوردن یا نخوردن ماشین را کنترل می کند و در واقع مانعی در برابر هرز رفتن گاز محسوب می شود، اگر در این قسمت سوختگی و یا خرابی به وجود بیاید، امکان آن که گاز ماشین هرز برود و بدون فشردن پدال گاز، باز هم ماشین گاز بخورد بسیار زیاد خواهد شد.

۲-کاهش سطح روغن موجود در گیربکس

دومین موردی که می تواند دلیل هرز رفتن گاز ماشین های اتوماتیک به حساب بیاید در خصوص کاهش سطح روغن موجود در گیربکس است، در صورتی که روغن گیربکس کمتر از مقدار کافی باشد، روغن کافی به پشت کاسه کلاچ ها نمی رسد و همین موضوع باعث می شود تا پرس شدن پیستون ها به درستی رخ ندهد و ماشین بی دلیل گاز بخورد.

۳-فرسودگی صفحات آزبستی

سومین مورد گاز هرز خوردن ماشین اتوماتیک می تواند مربوط به فرسودگی و از بین رفتگی صفحات آزبستی باشد، این صفحات آزبستی در زمان انتقال نیرو بین صفحات و کاسه ها برای قفل شدن این قطعات در هم به کار می روند که اگر از بین بروند این اتصال رخ نمی دهد و ماشین بی دلیل گاز می خورد.

گاز خوردن بی دلیل خودرو در حالت خلاص

گاز خوردن بی دلیل خودرو در حالت خلاص

“علت گاز خوردن ماشین در حالت خلاص چیست؟” گاهی اوقات مشکل گاز خوردن خودرو در حالت خلاص اتفاق می افتد، به نوعی می توان گفت دور موتور در حالت خلاص افزایش پیدا می کند ولی تغییری در سرعت خودرو دیده نمیشود و در خودروهای دنده اتوماتیک و خودروهای معمولی هم این موضوع به طور یکسان رخ می دهد، دلایل عمده و متعددی برای این موضوع وجود دارد که در ادامه در خصوص تمامی این دلایل توضیحات کامل و کافی را ارائه خواهیم کرد. به طور کلی می توان گفت که ۸ دلیل برای این مشکل در خودروها وجود دارد:

۱-خرابی استپر موتور

استپر موتور یکی از قطعاتی است که میزان گاز خوردن ماشین را کنترل می کند، در صورتی که این قطعه دچار خرابی، شکستگی و یا حتی استهلاک و فرسودگی شود می تواند علت بد گاز خوردن ماشین در حالت خلاص باشد.

۲-خرابی دریچه گاز

دومین قطعه می تواند مربوط به دریچه گاز خودرو باشد، دریچه گاز قطعه ای است که در خودروها وجود دارد و میزان گاز خوردن را کنترل می کند، در خودروهایی که تولید سال ۱۳۹۵ به بعد هستند و سبک تولید بالاتری دارند، این دریچه گازها از حالت سیمی به حالت برقی تغییر پیدا کرده اند، خودروهایی همچون سمند در کلاس های مختلف و پژو پارس نمونه های این تغییر هستند.

خرابی دریچه گازهای برقی متاسفانه بیشتر از دریچه گازهای سیمی رخ می دهد و همین موضوع باعث شده است تا افرادی که از این قضیه آگاه هستند، نسبت به خرید ماشین هایی با دریچه گاز برقی تمایل کمتری داشته باشند.

۳-خرابی مپ سنسور

مپ سنسور همان طور که از نامش مشخص است، قطعه ای الکترونیکی است، مپ سنسور به شکل کاملا مستقیم و بی واسطه به کامپیوتر مرکزی خودرو یا همان ECU وصل می شود، این سنسور وظیفه دارد تا میزان دقیق و واضح هوای مکش شده به داخل خودرو را گزارش دهد، اگر این سنسور دچار خرابی و مشکل شود، امکان آن وجود دارد که خودرو بی دلیل و در حالت خلاص گاز بخورد.

۴-خرابی سیم و پدال

یکی از رایج ترین و البته کم هزینه ترین مشکلاتی که می تواند باعث شود تا خودرو در حالت خلاص بی دلیل گاز بخورد، آن است که احتمال خرابی و فرسودگی سیم و پدال گاز وجود داشته باشد، این مشکل به راحتی قابل حل است بنابراین پیش از تعویض هر قطعه دیگری سیم و پدال را بررسی کرده و در صورت وجود حتی کوچکترین خراش و یا خرابی، آن را برطرف سازید.

۵-کامپیوتر مرکزی

در خودروهای جدید که تمام اجزا و قطعات ماشین تحت کنترل کامپیوتر هستند، وجود یک کامپیوتر و هوش مرکزی به چشم می خورد، ECU در تمامی خودروهای جدید وجود دارد، گاهی اوقات خراب شدن قسمتی خاص در هارد و یا مادربورد کامپیوتر مرکزی و یا حتی به وجود آمدن یک خطای اشتباه در این قطعه سبب گاز خوردن بی دلیل پس از روشن شدن موتور خودرو می شود.

برای رفع این مشکل باید در ابتدا از دستگاه دیاگ استفاده کنید و یا ECU را فلش کنید تا مشکل برطرف شود، در موارد شدیدتر و خاص تر نیاز به تعمیر اساسی و تخصصی ECU دارید.

۶-خرابی انژکتور

انژکتور نیز می تواند یکی از دلایلی باشد که خودرو حتی در حالت خلاص نیز گاز بخورد، اگر بخواهیم به زبان کاملا ساده خود انژکتور و وظیفه آن را توضیح دهیم، باید بگوییم که انژکتور در واقع نوعی شیر برقی و الکترونیکی محسوب می شود که می تواند مقدار و حجم دقیق سوخت مورد نیاز را در هر لحظه برای خودرو تامین کند.

حال فرض کنید این قطعه خراب شده باشد و ماشین در حالت خلاص قرار داشته باشد که یعنی نسبت به زمانی که شما با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی می کنید، نیاز به سوخت کمتری دارد، اگر انژکتور خراب سوخت بیشتری را برای خودرو تامین کند، سوخت بیشتری سوزانده می شود و انرژی بیشتری نیز تولید می شود که در نهایت سبب می شود تا ماشین بی دلیل در حالت خلاص گاز بخورد.

۷-خرابی سنسور دور موتور

یکی دیگر از سنسورها و قطعات برقی که در خودرو وجود دارد، سنسور دور موتور است، اما وظیفه این سنسور چیست؟ این سنسور که برخی از افراد آن را با نام سنسور موقعیت میل لنگ و یا حتی سنسور ESS نیز می شناسند، وظیفه دارد تا تمام تحرکات دور موتور را به صورت لحظه ای و آنی به ECU خودرو یا همان کامپیوتر مرکزی گزارش دهد.

اگر سنسور ESS دچار خرابی شود، چند حالت امکان دارد رخ دهد، حالت اول گاز خوردن بی دلیل ماشین در زمانی که ماشین خلاص است، حالت دوم عدم کارکرد صحیح و درست خودرو و حالت سوم نیز استارت خوردن و عدم روشن شدن خودرو است.

۸-خیس شدن قطعات

شاید تعجب کنید اما با آن که خودروها به دقت آب بندی می شوند و تمامی شرایط رعایت می شود تا قطعات برقی و الکترونیکی خودرو در شرایط مختلف خیس نشوند، باز هم این موضوع رخ می دهد که گاهی اوقات به دلیل روش های شستشویی که افراد به کار می برند برخی از قطعات الکترونیکی با آب تماس پیدا کنند و دچار خطا شوند.

یکی از مشکلات رایج که پس از این اتفاق رخ می دهد، گاز خوردن بی دلیل ماشین در حالتی است که دنده خلاص است و خودرو هیچ حرکتی ندارد، برای برطرف سازی این مشکل نیز باید از روش هایی که در مورد سنسور دور موتور گفته شده استفاده کنید که دیاگ زدن و فلش کردن قطعه الکترونیکی شامل آن می شود.

علت دیر پایین آمدن دور موتور

علت دیر پایین آمدن دور موتور

گاهی اوقات زمانی که گاز می دهید و سپس پدال گاز را رها می کنید، دور موتور کندتر از حالت عادی پایین می آید و گویا هنوز هم در حال فشار دادن پدال خودرو هستید، برای این موضوع دو دلیل عمده و مهم وجود دارد که می توان به خرابی استپر موتور و همچنین عدم وجود صفحه و دیسک اشاره کرد.

سخن پایانی

به طور کلی گاز خوردن بی دلیل خودرو یا کم و زیاد شدن گاز ماشین عوامل مختلفی دارد که هر کدام از آن ها در شرایط خاصی بروز پیدا می کند، به طور مثال دلایل و مشکلاتی که در زمان خلاصی ماشین باعث گاز هرز خوردن ماشین می شوند، در زمان راه رفتن خودرو صدق نمی کنند، در هر حال در صورتی که هر کدام از قطعات خودرویتان خراب شده است و نیاز به تعویض دارد، بهتر است قطعه یدکی که خریداری می کنید، اصل و با کیفیت باشد.

برای خرید یک قطعه اصل و با کیفیت بهتر است به فروشگاه های معتبری همچون فروشگاه لوازم یدکی “یدک یار” مراجعه کنید، این فروشگاه علاوه بر تامین قطعه مورد نظر شما، ضمانت نامه اصل بودن کالا را نیز ارائه می کند که از کیفیت و اصالت کالا مطمئن شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. رضا می گوید

  سلام. من یک جک اس ۵ دارم بین دنده ۲ و ۳ و یا ۳ و ۴ یا برعکس در حالت اتومات(حالت d)گاهی وقتها گاز میدی ولی انگار ماشین روحالت خلاص باشه و راه نره فقط گاز میخوره بعد از یک یا دو ثانیه دوبار درست میشه. لطفا راهنمایی کنید خیلی رو اعصابمه.

  1. یدک یار می گوید

   سلام و عرض ادب
   به احتمال خیلی زیاد مشکل از گیربکس خودرو شماست و باید حتما خودرو از نزدیک توسط متخصصی بررسی شود تا علت این مشکل بصورت دقیق پیدا و رفع گردد. متاسفانه امکان راهنمایی بیشتر بصورت شفاهی یا تلفنی وجود ندارد و از طرفی این مورد خاص حتما باید توسط متخصصی مجرب بررسی شود که اطلاعات فنی دقیق داشته و با خوردو شما کاملا آشناست.
   اکیدا پیشنهاد میکنم هرچه سریع تر خودرو خود را به تعمیرکار نشان دهید و مشکل را مرتفع سازید، معمولا پشت گوش انداختن اینگونه خرابی ها باعث آسیب رساندن به سایر قطعات شده و هرچه دیرتر اقدام به تعمیر این مشکل کنید احتمال زیاد هزینه تعمیرات بیشتری را متحمل خواهید شد.