منبع اگزوز چیست؟

منبع اگزوز یا صدا خفه کن از قطعات تعبیه شده در انتهای اگزوز خودروست که وظیفه منعکس کردن صدا های حاصل از احتراق درون موتور می‌باشد تا دود و گاز های خروجی از اگزوز با صدای گوش خراش بیرون نیایند. منبع اگزوز با نام انباره اگزوز نیز شناخته می‌شود و خرابی آن آلودگی صوتی را به وجود می‌آورد.

سیستم اگزوز خودرو از بخش های مختلفی ساخته شده که منبع اگزوز یکی از مهم ترین این بخش هاست و نقش مهمی را در کارکرد اصلی اگزوز ایفا می‌کند. در هر وسیله نقلیه ای وجود قطعه ای به نام اگزوز ضروری است تا واکنش های شیمیایی رخ داده در موتور به نحوی از خودرو خارج شوند و دود های خارج شده از سوپاپ به سمت بیرون هدایت شوند.

البته ناگفته نماند که این سیستم کاربرد های بسیاری دیگری نیز دارد که در واقع به محیط زیست هم کمک بهتری می‌کند. ما در این مقاله قصد داریم تا به یکی از بخش های این سیستم که با نام منبع اگزوز، صدا خفه کن، و یا انباره اگزوز نامیده می‎شود بپردازیم و با کاربرد های آن بیشتر آشنا شویم.

سیستم اگزوز چند بخش دارد؟

سیستم اگزوز چند بخش دارد؟

قطعات مربوط به سیستم اگزوز می‌تواند دارای ۵ بخش جزئی باشد که عبارتند از:

 • منیفولد خروجی
 • لوله های رابط
 • لوله اگزوز
 • منبع اگزوز (صدا خفه کن)
 • لوله پخش کننده دود

بخش چهارم این سیستم که منبع اگزوز نامیده می‌شود، و در انتهای اگزوز در داخل یا انباره آن تعبیه شده و دارای لوله های سوراخ داری است که به صورت مجموعه ای در کنار هم قرار گرفته اند. مبنع اگزوز ها از اتاقک ها و عایق هایی با فایبرگلاس روینگ ساخته شده اند تا بتوانند تداخل بهتری در صدای خروجی ایجاد کنند.

این بخش همانند دیوار های اکوستیک عمل می‌کند و مانع از نفوذ صدای احتراق موتور به بیرون می‌شود. به عبارت دیگر، امواج صداهایی که تولید می‌شود توسط منبع اگزوز منعکس شده و در نهایت از بین می‌رود.

نحوه عملکرد منبع اگزوز چیست؟

مکانیسم کلی منبع اگزوز به سه وظایف اصلی تقسیم می‌شود:

 1. کاهش آلایندگی
 2. کاهش دما
 3. کاهش صدا

این قطعه با طراحی خاصی که دارد میزان انعکاس و صداهای تولید شده موتور را تا حد امکان کاهش داده و تعدیل می‌کند تا گوش خراش نباشد. منبع اگزوز با ترکیب کردن امواج صوتی و خنثی کردن امواج یکدیگر سبب می‌شود تا صدا شما را اذیت نکند.

در برخی موارد افرادی که علاقه به اسپرت کردن خودرو خود دارند، با نصب سراگزوز هایی این صدا را افزایش می‌دهند. البته باید توجه داشت که اینکار به درستی صورت گیرد چرا که سبب افزایش مصرف سوخت، افزایش صدای موتور، و … می‌شود.

حال به سراغ شرح این موضوع می‌رویم که منبع اگزوز چگونه اینکار را انجام می‌دهد؟ وقتی موجی از صدا وارد اگزوز می‌شود، به دو نیم تقسیم می‌شود؛ بخشی وارد محفظه شده و بخش دیگر آن نیز بازتاب می‌یابد. موجی که وارد محفظه شده بر اثر برخورد با دیواره به سمت خارج بازتاب پیدا می‌کند. بدین ترتیب، امواج در داخل محفظه به یکدیگر برخورد کرده و همدیگر را خنثی می‌کنند.

این کار در نهایت سبب می‌شود تا ما صدای نرمال و متعادلی را بشویم! به همین دلیل است که به این قطعه صدا خفه کن می‌گویند. البته لازم به ذکر است که هر یک از صداهای تولید شده بر حسب جنس، ابعاد، و دیگر خاصیت های خود متفاوتند.

گاز های خارج شده از مبنع اگزوز معمولا به صورت های مختلفی از جمله مونواکسید کربن، فسفر، دی اکسید کربن، و هیدروکربن های نسوخته هستند.

اگر منبع اگزوز نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟

تصور کنید که صدایی با شدت بسیار بالا از بلندگویی به گوش شما برسد! چه احساس دارید! قطعا گوش های شما اذیت خواهد شد. حال اهمیت وجود منبع اگزوز یا همان انباره در همین نکته است!

اگر این منبع وجود نداشته باشد، دود های حاصله از احتراق با طول موج های بسیار زیادی و بدون هیچ مانعی از اگزوز خارج می‌شوند و در نهایت گوش شما شاهد صدا های بسیار گوش خراش و ناراحت کننده ای خواهد بود.

امروزه نسخه های جدیدی از این قطعه با نام منبع اگزوز ریموت دار وارد بازار شده که علاقه مندان با نصب آن می‌توانند هر زمان که بخواهند صدای خروجی اگزوز را با زدن دکمه ای تغییر دهند.

آیا اگزوز های دو لوله صدا را کم می‌کنند؟

اگزوز دو لوله در کاهش میزان موثر است؟

شاید از خودتان بپرسید که با اگزوز دارای دو لوله می‌توان هم ظاهر خودرو را زیباتر کرد و هم از شدت امواج احتراق کاهید! باید به شما بگوییم که کاملا اشتباه است!

دو لوله کردن اگزوز در واقع هیچ کمکی به کم شدن صداها نمی‌کند؛ شاید درصد پایین از شدت صدای تولید شده توسط دو لوله اتفاق بیافتد اما باز هم نمی‌تواند صدا را کاملا در هم بکشند. شما با نصب دو لوله اگزوز در واقع دو مسیر خروجی برای دود در نظر گرفته اید و هیچ یک از آنها دیواره ای برای گرفتن طول امواج صدا ندارند و هیچ فایده ای برای شکست طول موج نخواهند داشت.

آیا منبع اگزوز در کاهش آلایندگی موثر است؟

در رابطه با این سوال که آلایندگی توسط منبع کاهش پیدا می‌کند با خیر، باید بگوییم که تاثیر بسیار جزئی این قطعه در کاهش آلایندگی قابل ذکر است اما وظیفه اصلی این قطعه تنها کاهش طول امواج تولید شده توسط احتراق موتور است.

خرابی منبع اگزوز

مبنع اگزوز هم همانند دیگر قطعات خودرو دچار خرابی و اختلال می‌شود که با فهمیدن این موضوع بهتر است هر چه سریعتر اقدام به تعمیر کنید چرا که در ابتدا هزینه کمی برای شما دارد اما اگر از زمان تعمیر آن بگذرد ممکن است هزینه های سنگین تری را شامل شود.

برخی از عوامل موثر در خرابی منبع اگزوز عبارتند از:

 • پوسیدن تیغه های منبع
 • شکسته شدن بست های منبع
 • شل شدن حلقه اتصال منبع
 • سوراخ شدن قطعات اتصال اگزوز به منبع

خرید منبع اگزوز

برای خرید منبع اگزوز می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاهی یدک یار اقدام به این کار کنید. اصالت کالاهای موجود، و سلامت فیزیکی آنها به طور کامل توسط مجموعه تضمین شده و در غیر این صورت مرجوع می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.