مقصر در تصادفات رانندگی کیست؟

حوادث رانندگی همیشه و در همه جای دنیا رخ می‌دهد و دلایل مختلفی می‌تواند باعث وقوع چنین تصادفاتی باشد. نوع برخورد پیش آمده و موقعیت وقوع حادثه از جمله مهم ترین فاکتورها برای شناسایی مقصر است. در این مقاله به بررسی کامل این موارد پرداخته ایم.

از زمانی که اتومبیل ها تبدیل به بخش بزرگی از زندگی مردم در کشورها و شهرهای مختلف شدند، سال های بسیاری می‌گذرد. به علت حرکت سریع خودروها، بی احتیاطی ها و… عوامل مهم و تاثیر گذاری را برای تعیین مقصد در تصادفات رانندگی تعیین کرده اند.

اما این عوامل چیست و در تصادفات مختلف، در اصل کدام موقعیت چیست و “مقصر تصادف کیست؟” در این بخش از مقاله یدک یار سعی شده است تا آنجا که ممکن است جزئیات و قوانین این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

نحوه تشخیص مقصر تصادف

جاده های بین شهری، خیابان، میدان، چهار راه، کوچه، بزرگراه ها و به طور کلی هر راهی که برای عبور و مرور ساخته شده است دارای قوانین خاص خود در هنگام بروز تصادفات می‌باشد.

معمولا در هنگام رخ دادن تصادف هر دو راننده عصبی می‌شوند و مدام یکدیگر را سرزنش می‌کنند تا در نهایت تقصیر را گردن دیگری بیاندازند! (اگر تو فلان کار را انجام نداده بودی، اگر تو به موقع ترمز می کردی این اتفاق نمی‌افتاد و …) اما زمانی که برای چنین اتفاقاتی قوانین و مقررات خاصی بنا شده باشد، دیگر هیچ یک از طرفین نمی‌تواند دیگری را مقصر بداند.

از دیگر نکاتی که در مورد اهمیت قوانین مربوط به تصادفات مطرح می‌باشد این است که اگر این قوانین را خوب بشناسید و بتوانید در “تشخیص مقصر تصادف” به نحو احسن عمل کنید می‌توانید از حق و حقوق خود به طور کامل دفاع کنید و افراد دیگر هم نمی‌تواند شما را در این زمینه گمراه کنند.

انواع تصادفات و تشخیص مقصر

در این بخش به “انواع تصادف” و طرف مقصر آن می‌پردازیم تا به صورت ملموس تری بتوانید اطلاعات لازم را دریافت کنید.

تصادف از بغل

مقصر تصادف از بغل کیست؟

تصادف از بغل در زمان های مختلفی اتفاق می‌افتد. یکی از این موارد می‌تواند زمانی باشد که دو ماشین در میدان در حال چرخش هستند و در یک زمان به یک نقطه می‌رسند. اما در اینجا می‌خواهیم به تصادفاتی غیر از تصادفات رخ داده در میدان اشاره کنیم.

تصادفات از بغل نوع شایع دیگری نیز دارند که در آن ها خودرویی تغییر مسیر ناگهانی می‌دهد و همین تغییر مسیر چه از چپ به راست باشد و چه بالعکس، تصادف از بغل به حساب می‌آید.

تصادفات از بغل شامل مواردی هم می‌شوند که در آن یک اتومبیل در حالت ایست قرار دارد و خودرو دیگری در حال حرکت است، در این وضعیت دو نوع تصادف ممکن است روی دهد؛ نوع اول ممکن است زمانی باشد که راننده خودروی ایستاده درب خودرو را باز کند و اتومبیل دیگر با درب آن برخورد کند، در این حالت اگر درب خودرو از ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر بیشتر باز شده باشد مقصر تصادف از بغل راننده ای است که در حالت ایست قرار دارد، در غیر این صورت مقصر طرف دیگر است.

نوع بعدی حالتی است که در هنگام عبور از کنار یک خودرو ممکن است ساییدگی هایی برای هر دو اتومبیل پیش بیاید. در آن صورت، مقصر فردی است که به لاین عبوری خودروی دیگر تعرض کرده است.

تصادف از روبرو

مقصر تصادف شاخ به شاخ کیست؟

در هنگام بروز تصادف از روبرو یا شاخ به شاخ فقط یک حالت وجود دارد و آن هم زمانی است که جاده یا کوچه و خیابان فرعی دو طرفه باشد. در برخی از قسمت های دو طرفه در جاده، سبقت آزاد، ممنوع و یا مطلقا ممنوع است. بنابراین، بهتر است بدانید که نوع سبقت هیچ تاثیری در مقصر بودن یا نبودن فرد ندارد و در صورت بروز حادثه، فرد سبقت کننده صد در صد مقصر تصادف شاخ به شاخ می‌باشد.

اما قوانین تصادفات در کوچه ها کمی فرق می‌کند؛ اگر در کوچه ها مکان برای عبور دو خودرو وجود داشته باشد و تصادف از روبرو رخ دهد، مقصر فردی است که به لاین اتومبیل روبرویی تعرض کرده است، اما در کوچه های باریک که مکان عبور فقط برای یک خودرو وجود دارد، “مقصر تصادف“” هر دو طرف هستند و میزان خسارت وارد شده به هر کدام یک از آنها توسط مالک همان خودرو بایستی پرداخت شود.

تصادف در چهار راه

مقصر تصادف چهار راه کیست؟

معمولا چراغ راهنمایی و رانندگی هنگام عبور از چهار راه ها وجود دارد که با توجه به آن رانندگان بایستی حرکت کنند، نکته ای که در این مواقع وجود دارد این است که اگر چراغ زرد باشد و فرد قصد داشته باشد تقاطع را پیش از قرمز شدن آن با افزایش سرعت و حرکت تند و تیزی رد کند، و با اتومبیلی مقابل که چراغ حرکت آن به حالت سبز درآمده و قصد دور زدن دارد تصادف کند، مقصر خواهد بود.

اگر به هر دلیلی چراغ راهنمایی و رانندگی وجود نداشت می‎توانید از علائم راهنمایی و رانندگی که مشخص کننده حق تقدم می‌باشند استفاده کنید تا به عنوان مقصر تصادف در تقاطع شناخته نشوید.

تصادف در میدان

مقصر تصادفات در میدان کیست؟

میدان ها معمولا یکی از مواضعی هستند که در صورت رعایت نکردن حق تقدم در آن ها احتمال تصادفات بسیار زیاد می‌شود. علاوه بر رعایت حق تقدم در میدان ها، رانندگان باید سرعت خود را نیز کاهش داده تا تصادف ایجاد نشود. اما اگر با تمام این مسائل باز هم حادثه اتفاق بیفتد، به نظر شما چه کسی مقصر تصادف در میدان است؟

طبق قانون، در چنین مواقعی اتومبیلی که دور خود را کامل کرده است و در حال خروج از میدان می‌باشد حق تقدم دارد و مقصر خودرویی است که به تازگی و دیرتر وارد میدان شده است. البته گاهی اوقات اوضاع به همین سادگی نیست و به طور حتم نظر کارشناس تصادفات لازم است.

مقصر تصادف فرعی به اصلی کیست؟

خیابان ها شامل دو دسته کلی خیابان های اصلی و فرعی می‎باشند؛. خیابان های اصلی معمولا شاهراه های حیاتی شهر می‌باشند که اغلب هم بسیار پر تردد هستند. تصادفاتی که در هنگام برخورد دو اتومبیل از دو خیابان فرعی به اصلی اتفاق می‌افتد هم نوعی دیگر از تصادفات است.

به صورت کلی، هر خودرویی که از خیابان فرعی به خیابان اصلی بپیچد و منجر به بروز حادثه شود، مقصر تصادف فرعی به اصلی شناخته می‌شود، به جز مواقعی که خودرویی که به خیابان اصلی وارد شده به صورت کامل صاف شده و جلوی اتومبیل پشت سری قرار بگیرد.

تصادف در دور برگردان

مقصر تصادف در دور برگردان ها

دور برگردان ها معمولا در امتداد بلوارها، پیش از ورود به میدان ها، پیش از ورود به اتوبان ها و جاده های یک طرفه خارج از شهر تعبیه شده اند. در صورتی که نیاز به چرخش داشته باشید بایستی سرعت خود را به حداقل برسانید و وارد دور برگردان شوید و سپس با نهایت دقت و احتیاط اقدام به دور زدن کنید زیرا در صورت وقوع تصادف این شما هستید که مقصر به حساب می‌آیید.

تصادف با دوچرخه سوار و عابر پیاده

مقصر تصادف با دوچرخه و موتور و عابر پیاده

تصادف با این ۳ مورد ذکر شده می‌تواند بسیار ناراحت کننده و حتی آسیب زا باشد. اما قوانینی که در مورد آنها وجود دارد بدین شکل می‌باشد:

مقصر تصادف با عابر پیاده کیست؟

گروه اول عابران پیاده هستند که در هر حالتی اگر با آن ها تصادف کنید شما مقصر به حساب می‌آیید؛ حال فرقی نمی‌کند که چراغ قرمز باشد یا سبز و حتی تفاوتی ایجاد نمی‌کند که عابر از کجا به صورت ناگهانی وسط خیابان ظاهر شده است.

مقصر تصادف با دوچرخه کیست؟

گروه دوم دوچرخه سواران هستند که قوانین مربوط به آن ها نیز همچون عابران پیاده است. بنابراین، مقصر تصادف با دوچرخه همیشه شخص راننده اتومبیل خواهد بود.

مقصر تصادف با موتور کیست؟

اما گروه موتور سیکلت سواران قوانینی شبیه به خودروها دارند و در صورت بروز تصادف با قوانین مرتبط با اتومبیل ها با آن ها برخورد خواهد شد.

نکاتی بعد از وقوع تصادف

بعد از تصادف چه کنیم؟

نکاتی مهمی وجود دارد که ممکن است حتی افرادی که سالیان سال از تاریخ صدور گواهینامه آن ها می‌گذرد از آنها بی اطلاع باشند؛ پس سعی کنید شما جزء آن افرادی باشید که این نکات را فرا گرفته و با اجرا آنها، در انتقال به دیگران نیز مسمر ثمر باشید تا همواره قدمی هر چند کوچک اما مثبت را در جهت افزایش فرهنگ رانندگی برداریم. مهم ترین سوال این این است که بعد از تصادف چه کنیم؟

حفظ خونسردی و آرامش

مهم ترین نکته ای که می‌توانید در هنگام تصادفات رانندگی آن را اجرا کنید حفظ خونسردی و آرامشتان است؛ فرقی نمی‌کند که شما طرف مقصر یا بی گناه تصادف هستید. در هر دو حالت سعی کنید آرام باشید چرا که با دعوا و عصبانیت نه تنها مشکلات بیشتر شده و تمرکزتان کاهش پیدا می‌کند، بلکه این امکان حتی وجود دارد که با عصبانیت باعث بروز مشکلاتی همچون نزاع و درگیری های لفظی و در نهایت فیزیکی شوید.

جلوگیری از ایجاد ترافیک بعد از وقوع تصادف

یکی از اتفاقاتی که می‌تواند باعث ایجاد ترافیک های طولانی و سنگین شود آن است که در هنگام وقوع تصادف طرفین گمان می‌کنند که اگر صحنه جرم را به هم بزنند دیگر حق قانونی ندارند و حتی در صورت مقصر نبودن، مقصر شناخته می‌شوند؛ اما این موضوع به هیچ وجه درست نیست.

طبق ماده ۸۹ قانون تصادف و راهنمایی و رانندگی، رانندگان موظف هستند در صورتی که فردی آسیب ندیده است صحنه وقوع تصادف را ترک کرده و هر دو خودرو را به کنار خیابان منتقل کنند تا از ایجاد ترافیک جلوگیری شود.

البته پیشنهاد ما به شما آن است که قبل از تکان دادن اتومبیل ها چندین و چند عکس از هر دو خودرو در زوایای مختلف بگیرید تا بتوانید مدرکی برای اثبات نوع وقوع تصادف داشته باشید.

بررسی وضعیت سلامت جسمی خود و سرنشینان

اگر شدت تصادف به حدی بود که به خودتان یا سرنشینان خودرو دیگری صدمه و آسیب وارد شده بود، سعی کنید گام به گام مراحلی که در ادامه گفته می‌شود را طی کنید تا دچار کمترین خسارت و آسیب شوید؛

ابتدا اوضاع فیزیکی خود را بررسی کنید، اگر می‌توانید دست و پای خود را تکان دهید از صدمه به سر و قسمت های دیگر بدنتان نیز اطمینان حاصل کنید.

گام بعدی بررسی وضعیت دیگر سرنشینان خودرو خود، عابر یا عابران پیاده و سرنشینان اتومبیل دیگر است. تا جایی که می‌توانید سعی کنید در صورت وجود مجروح حالت ثابت فرد را حفظ کنید زیرا امکان آسیب به نخاع و قطع عضو بسیار زیاد است.

آگاه سازی عوامل امدادی

اقدام بعدی که می‌تواند بسیار اهمیت دارد این است که دیگر اتومبیل ها و نیروهای امدادی همچون اورژانس و پلیس را از تصادف باخبر سازید. خبر کردن اورژانس و پلیس با تلفن به آن ها و توضیح تمام شرایط و جزئیات و همچنین دادن آدرس دقیق میسر است.

برای اطلاع به دیگر اتومبیل ها نیز می‌توانید از جای خود حرکت کنید و علامت خطر را حدود ۵۰ متر و یا بیشتر از خودرو قرار دهید، در صورتی که امکان حرکت ندارید داخل اتومبیل خود بمانید و فلاشرهای خود را روشن کنید. روشن کردن فلاشر به خصوص در هنگام شب امری بسیار ضروری و مهم است.

سخن پایانی

در مورد انواع مختلف تصادفات و همچنین مقصرهای این نوع از تصادفات توضیح دادیم، نکاتی را نیز ذکر کردیم که می‌تواند برای جلوگیری از نزاع و ترافیک خیابان ها بسیار میسر باشد. اما از صحنه وقوع تصادف که بگذریم چه مقصر باشیم و چه نباشیم امکان آن که خودرو ما دچار صدمه و آسیب فنی یا بدنه ای شده باشد بسیار زیاد است، این امکان در زمانی که تصادف شدید است بسیار بیشتر است.

در صورت صدمه دیدن خودرو همه ما تمایل داریم که قطعات آسیب دیده را با قطعاتی اصل و با کیفیت تعویض کنیم، بنابراین بهتر است به مراکزی مراجعه کنیم که قطعاتی با قیمت مناسب، تنوع محصولی و کیفیت های مختلفی را ارائه دهند.

به این منظور، یکی از راحت ترین راه ها مراجعه به سایت یدک یار است که در آن می‌توانید هر قطعه ای را برای مدل اتومبیل خود پیدا کنید. یدک یار یک فروشگاه اینترنتی فعال در زمینه فروش قطعات خودرو است و به صورت آنلاین سفارشات مشتریان خود را تایید و تحویل می‌دهد.. ضمانت اصالت و سلامت فیزیکی قطعات یدک یار به تمامی مشتریان ارائه می‌شود.

در صورتی که هر سوال و یا مشکلی داشته باشید کافی است تا با قسمت مشاوران ما از طریق شماره گیری ۹۱۳۰۵۰۶۰-۰۲۱ تماس گرفته و راهنمایی های لازم را از آن ها بخواهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. شادی کوه‌بر می گوید

  سلام اگر با پورش تصادف کنیم چقدر گیربکس ما ضربه می بینه؟

  1. یدک یار می گوید

   با سلام و عرض احترام
   متاسفانه تشخیص میزان خسارت خارج از تخصص ماست، اما اگر روزی نیاز به گیربکس داشتید خوشحال میشیم بتونیم در خرید کمکتون کنیم.