مقصر در تصادفات رانندگی کیست؟ بررسی حالت های تصادف ماشین

حوادث رانندگی همیشه و در همه جای دنیا رخ می‌دهد و دلایل مختلفی می‌تواند باعث وقوع چنین تصادفاتی باشد. نوع برخورد پیش آمده و موقعیت وقوع حادثه از جمله مهم ترین فاکتورها برای شناسایی مقصر است. در این مقاله به بررسی کامل این موارد پرداخته ایم.

از زمانی که اتومبیل ها تبدیل به بخش بزرگی از زندگی مردم در کشورها و شهرهای مختلف شدند، سال های بسیاری می‌گذرد. از همان اولین خودرو های تولید شده به علت حرکت سریع، بی احتیاطی و… شاهد انواع تصادفات رانندگی بوده و هستیم. لذا به مرور عوامل مهم و تاثیر گذاری را در قالب قانون برای تعیین مقصر در تصادفات رانندگی تعیین کرده اند. اما این عوامل و قوانین چیست و در حالت های مختلف تصادف ماشین، کدام تاثیرگذار تر بوده و “مقصر تصادف کیست؟” در این مقاله در مجله یدک یار سعی شده است تا آنجا که ممکن است با در نظر گرفتن تمامی حالت های تصادف ماشین، با جزئیات و مطابق قوانین روز این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم. حال قسمت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نحوه تشخیص مقصر در تصادفات ماشین

آیا شما هم تاکنون مقصر تصادف شناخته شده اید؟ در چه موقعیت و مکانی موجب بروز تصادف و ایجاد سانحه شده اید؟

جاده های بین شهری، خیابان، میدان، چهارراه، کوچه، بزرگراه ها و به طور کلی هر راهی که برای عبور و مرور ساخته شده است دارای قوانین خاص برای خود در هنگام بروز تصادفات می‌باشد. به طور کلی، مقصر تصادف در حالت های مختلف بر اساس قوانین و مقررات مربوط به موقعیتی که اتومبیل ها نسبت به یکدیگر در آن قرار گرفته اند توسط پلیس راهنمایی و رانندگی تعیین می‌شود تا علاوه بر رعایت حقوق افراد متضرر، اشخاصی که قوانین را نقض می‌کنند قادر به ایجاد هرج و مرج نباشند. گفتنی است فارغ از حالت تصادف در نهایت پلیس بهتر از هرکسی می‌تواند به شما بگوید که مقصر در تصادفات رانندگی کیست!

معمولا در هنگام رخ دادن تصادف هر دو راننده عصبی می‌شوند و مدام یکدیگر را سرزنش می‌کنند تا در نهایت تقصیر را گردن دیگری بیاندازند! (اگر تو فلان کار را انجام نداده بودی، اگر تو به موقع ترمز می کردی این اتفاق نمی‌افتاد و …) اما زمانی که برای چنین اتفاقاتی قوانین و مقررات خاصی بنا شده باشد، مقصر اصلی به راحتی قابل تشخیص است.

از دیگر نکاتی که در مورد اهمیت قوانین مربوط به تصادفات مطرح می‌باشد این است که اگر این قوانین را خوب بشناسید و بتوانید در “تشخیص مقصر تصادفات” به نحو احسن عمل کنید می‌توانید از حق و حقوق خود به طور کامل دفاع کنید و افراد دیگر هم نمی‌تواند شما را در این زمینه گمراه کنند.

در این بخش به انواع تصادفات رانندگی و نحوه تشخیص مقصر در تصادفات می‌پردازیم تا به صورت نیاز بتوانید در سریع ترین زمان مقصر تصادف را تشخیص دهید.

تصادف از بغل مقصر کیست؟

تصادف از بغل

تصادف از بغل یکی از متداول ترین انواع تصادفاتی است که در حین رانندگی در سطح شهر به وجود می‌آید. معمولا در این نوع تصادف خودرویی از بغل یا نقطه جانبی با اتومبیل شما برخورد می‌کند. در حالت های مختلف مقصر تصادف از بغل را با هم بررسی میکنیم.

به طور کلی، تصادف از بغل در شرایط و موقعیت های مختلفی اتفاق می‌افتد؛ به عنوان مثال، تصور کنید خودرویی قصد سبقت از سمت چپ خودرو دیگر را دارد. در این حالت، خودرویی که در لاین راست در حال حرکت است به دلیل داشتن نقاط کور قادر به دیدن این خودرو نیست و قصد دارد تا از لاین اولی به لان وسط تغییر جهت دهد! در این شرایط است که اتومبیلی که قصد سبقت داشته با این خودرو برخورد می‌کند.

حال تشخیص اینکه مقصر تصادف از بغل کیست با توجه به قوانین و تشخیص پلیس اتفاق می‌افتد. درصد بالایی راننده سمت چپی مقصر شناخته می‌شود چرا که تنها به بررسی آینه های خود اکتفا کرده و نقاط کور را مد نظر قرار نداده است. راننده سمت راست هم به دلیل نداشتن فاصله مناسب و ایمنی از خودرو کناری مقصر شناخته می‌شود. اما تشخیص دقیق در حالت های مختلف نسبت به موقعیت خودرو ها نسبت به یکدیگر صورت میگرید.

حال به بررسی سه نوع رایجتر تصادفات از بغل می‌پردازیم:

مقصر تصادف از بغل سمت راست

مقصر تصادف از بغل سمت راست فردی است که بدون زدن راهنما قصد حرکت و یا تغییر مسیر دارد و بدون چک کردن آینه های خودرو شروع به حرکت کرده و به خودرو های سمت چپ برخورد می‌کند.

مقصر تصادف از بغل سمت چپ

مقصر تصادفات از بغل سمت چپ نیز همانند مثالی که در بالا ذکر شد، هنگام خروج از پارک و شروع به حرکت یا تغییر مسیر، مقصر فردیست که بدون راهنما و چک کردن آینه اقدام به تغییرمسیر کرده.

مقصر تصادف بغل به بغل

نوع مرسوم تصادفات بغل به بغل که در آن ها خودرویی تغییر مسیر ناگهانی می‌دهد و همین تغییر مسیر چه از چپ به راست باشد و چه بالعکس، تصادف از بغل به حساب می‌آید و مقصر تصادف بغل به بغل خودرویی است که اقدام به تغییر مسیر کرده است.

مقصر تصادف شاخ به شاخ کیست؟

مقصر تصادف شاخ به شاخ کیست؟

در هنگام بروز تصادف از روبرو یا شاخ به شاخ فقط یک حالت وجود دارد و آن هم زمانی است که جاده یا کوچه و خیابان فرعی دو طرفه باشد. در برخی از قسمت های دو طرفه در جاده، سبقت آزاد، ممنوع و یا مطلقا ممنوع است. بنابراین، بهتر است بدانید که نوع سبقت هیچ تاثیری در مقصر بودن یا نبودن فرد در تصادف شاخ به شاخ در جاده ندارد و در صورت بروز حادثه، فرد سبقت گیرنده صد در صد مقصر تصادف شاخ به شاخ می‌باشد.
مقصر تصادف در لاین مخالف و به اصطلاح شاخ به شاخ شدن خودرو ها در شهر معمولا به عهده هر دو اتومبیل می‌باشد اما قبل از آن انحراف زود تر خودرو ها باید مورد بررسی قرار گیرد.

تصادف در چهارراه مقصر کیست؟

مقصر تصادف چهار راه کیست؟

چهارراه و تقاطع ها یکی از پر رفت و آمد ترین مکان های شهری است که تردد بسیاری از خودرو ها را در شبانه روز در بر می‌گیرد. تقاطع ها به دلیل تردد اتومبیل های زیاد تصادفات بالایی را نیز شامل می‌شود. معمولا تصادف در چهارراه توسط کارشناسان و پلیس های راهنمایی و رانندگی ارزیابی می‌شود. مقصر تصادف در چهارراه در حالت های مختلف و با شرایط خاصی شناخته خواهد شد.

بصورت کلی باید گفت در عادی ترین شرایط، حق تقدم در تقاطع با خودرویی است که از خیابان اصلی وارد می‌شود و مقصر تصادف در تقاطع فردی است که این حق تقدم را رعایت نمی‌کند.

مقصر تصادف در چراغ قرمز کیست؟

طبق قانون تصادف پشت چراغ قرمز، اگر خودرو از خط تعیین شده ایست چراغ راهنمایی رانندگی عبور کرده و وارد حریم تقاطع شده باشد، در صورت بروز هر تصادفی از هر سمتی، مقصر آن خودرو خواهد بود. اما اگر خودرو در پشت خط ایست چراغ قرمز توقف کرده باشه و تصادفی اتفاق بیافتد برای تشخیص مقصر تصادف حضور و کارشناسی افسر پلیس الزامیست.

فاصله قانونی پشت چراغ قرمز

بر اساس قوانین مرتبط با قرار گیری اتومبیل های پشت چراغ قرمز، فاصله اصلی و مناسب بین هر خودرو نسبت به خط ۵۰ سانتی متر و هر خودرو نسبت به خودرو دیگر بین یک الی دو متر است.

مقصر تصادف در چراغ زرد کیست؟

رانندگی در شرایطی که چراغ زرد است بدین معنی است اتومبیل ها باید با سرعت مطمئنه حرکت کنند و در صورتی که خودرویی با سرعت بالا حرکت کند مقصر تصادف در چراغ زرد خواهد بود. اگر به هر دلیلی چراغ راهنمایی و رانندگی وجود نداشت می‎توانید از علائم راهنمایی و رانندگی که مشخص کننده حق تقدم می‌باشند استفاده کنید تا به عنوان مقصر تصادف در تقاطع شناخته نشوید.
اگر چراغ زرد باشد و فرد قصد داشته باشد تقاطع را پیش از قرمز شدن آن با افزایش سرعت و حرکت تند و تیزی رد کند، و با اتومبیلی مقابل که چراغ حرکت آن به حالت سبز درآمده و قصد دور زدن دارد تصادف کند، اتومبیلی که چراغ زرد را رد کرده مطابق توضیح فوق مقصر قلمداد میشود.

تصادف در میدان مقصر کیست؟

تصادف در میدان

میدان ها معمولا یکی از مواضعی هستند که در صورت رعایت نکردن حق تقدم در آن ها احتمال تصادفات بسیار زیاد می‌شود. علاوه بر رعایت حق تقدم در میدان ها، رانندگان باید سرعت خود را نیز کاهش داده تا تصادف ایجاد نشود.

تصادف در میدان معمولا هنگامی رخ می‌دهد که دو خودرو در حال دور زدن از  پشت یا بغل به یکدیگر برخورد کنند و یا اتومبیلی هنگام ورود به میدان با اتومبیل هایی که حال دور زدن در میدان هستند برخورد کنند! به عبارت دیگر، مطابق قوانین تصادف در میدان، خودرویی که در حال دور زدن، نزدیکتر به میدان، و یا داخل میدان در حال رانندگی است حق تقدم نسبت به اتومبیلی که به تازگی وارد میدان شده دارد.

برخی از متداول ترین تصادفات در میدان عبارتند از:

مقصر تصادف از بغل در میدان کیست؟

تصادف از بغل در میدان معمولا به دلیل دور گرفتن خودرو هایی که به تازگی وارد میدان شده اند و یا برعکس رخ میدهد. خودروهایی که در حال دور زدن در میدان هستند، با اتومبیل هایی که به تازگی وارد میدان شده اند برخورد می‌کنند. مقصر تصادف از بغل در میدان معمولا خودرویی هست که دیرتر وارد میدان می‌شود.

تصادف در خروجی میدان

قانون دور زدن در میدان اینگونه است که حق تقدم خروج از میدان با اتومبیلی است که در داخل میدان است و مقصر تصادف در خروجی میدان نیز فردی است که حق تقدم را رعایت نکرده و قصد داشته باشد پیش از اتومبیلی که از قبل در میدان است خارج شود.

تصادف در میدان از پشت

نمونه دیگری از تصادفات در میدان، تصادف در میدان از پشت است که به کرات اتفاق می‌افتد و یکی از مواردی است که حضور پلیس راهنمایی رانندگی بسیار ضروری است تا بتواند مقصر تصادف را کارشناسی کند. طبق قانون، در چنین مواقعی اتومبیلی که دور خود را کامل کرده است و در حال خروج از میدان می‌باشد حق تقدم دارد و مقصر تصادف از پشت در میدان خودرویی است که به تازگی و دیرتر وارد میدان شده است. البته گاهی اوقات اوضاع به همین سادگی نیست و به طور حتم نظر کارشناس تصادفات لازم است.

در تصادف از پشت مقصر کیست؟

مقصر تصادف از پشت کیست؟

تصادف از پشت سر یکی دیگر از رایج ترین حالت های تصادفی است که اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، اتومبیلی قصد پارک دارد و با دنده عقب گرفتن از بخش پشتی به خودرو دیگر برخورد می‌کند. یا خودرویی در ترافیک سر بالایی از پشت به خودرو عقبی خود برخورد می‌کند.

در تصادف از عقب مقصر کیست؟

بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی، مقصر تصادف از عقب به طور حتمی همیشه اتومبیلی است که به پشت خودرو دیگر برخورد کرده است.

مقصر تصادف از پشت سر در اتوبان کیست؟

همه ما می‌دانیم اتوبان محلی خطرناک برای توقف است چرا که اتومبیل های با سرعت های بالا در حرکت هستند. بدین ترتیب، تصادفاتی که از پشت در اتوبان رخ می‌دهند بسته به اینکه خودرو جلویی در حال حرکت یا متوقف است مقصر تصادف از پشت سر در اتوبان متفاوت خواهد بود! اگر خودرو در حاشیه اتوبان توقف کرده باشد و خودرویی از پشت با آن برخورد کند، مقصر خودرویی است که توقف کرده اما اگر اتومبیل جلویی در حال حرکت باشد، مقصر خودرویی است که از پشت با آن برخورد کرده است.

مقصر تصادف دنده عقب کیست؟

طبق قوانین راهنمایی رانندگی، تمامی تصادفاتی که در دنده عقب اتفاق می‌افتند، ناشی از سهل انگاری فردی است که قصد حرکت با دنده عقب را دارد، بنابراین، مقصر تصادف در دنده عقب خودرویی است که با اتومبیل دنده عقب می‌رود.

مقصر تصادف دنده عقب در اتوبان کیست؟

زمانی که فردی در حاشیه اتوبان شروع به حرکت با دنده عقب کند، و با اتومبیل دیگری برخورد کند مقصر فردی است که در اتوبان دنده عقب حرکت میکرده.

تصادف دنده عقب شامل بیمه میشود؟

بله تصادف دنده عقب شامل بیمه میشود! بیمه شخص ثالث شامل تصادفات دنده عقب نیز می‌شود و خسارت های مالی توسط بیمه پرداخت میگردد. البته توجه داشته باشید کارشناسی تصادف و تعیین مقصر اصلی برای جلوگیری از ایجاد تقلب و پایمال شدن حق افراد دیگر در پرداخت بیمه تصادف دنده عقب الزامی است.

مقصر در تصادف زنجیره ای کیست؟

هنگامی که خودرو ها ایستاده باشند

ممکن است که خودرو ها در کنار خیابانی پارک و یا به حالت کلی مثل ترافیک یا پشت چراغ قرمز ایستاده باشند. در این حالت ممکن است فردی با سرعت به ماشین آخری خورده و ماشین انتهایی با ماشینهای جلویی برخورد کنند. در این حال راننده ای که ضربه ی اول را زده مقصر است.

هنگامی که خودرو ها در حرکت باشند

در این حال ممکن است که شما در حال حرکت با سرعت آرام و یا تند باشید که خودروی عقبی با شما برخورد می کند. شما هم دچار عدم کنترل خودرو شده و به خودرو های جلویی برخورد می کنید. در اینجا هر ماشینی که از پشت برخورد کرده است باید خسارت خودروی جلویی را بپردازد. زیرا طبق قانون باید فاصله ایمنی را رعایت میکرده تا با خودروی جلویی برخورد نکند. البته در این موضوع دستور پلیس حرف اول را میزند و ممکن است مقصر کس دیگه ای تشخیص داده بشود.

مقصر تصادف در سبقت کیست؟

مقصر تصادف سبقت کیست؟

سبقت به معنای کلی شامل سرعت گرفتن اتومبیلی از اتومبیل دیگر در یک لاین دیگر است که از همیشه باید از سمت چپ اتفاق بیافتد و با سرعت بیشتر از اتومبیل مورد سبقت انجام شود. سبقت به کرات در رانندگی روزمره اتفاق می‌افتد و عدم توجه به قوانین و موقعیت مسیری که در آن هستیم سبب ایجاد تصادف خواهد شد. تصادف در سبقت بیشتر در پیچ ها و یا با بی احتیاتی و عدم بررسی آینه ها و عدم توجه به نقطه کور اتومبیلی است که قصد سبقت گرفتن دارد، رخ میدهد.

مقصر تصادف سبقت از راست کیست؟

سبقت گرفتن از سمت راست در هر شرایط خلاف قانون است، لذا مقصر تصادف سبقت از راست اتومبیلی است که اقدام به سبقت گرفتن کرده است.

مقصر تصادف سبقت از چپ کیست؟

از آنجایی که سبقت از چپ کاملا مجاز بوده لذا تشخیص مقصر تصادف سبقت از چپ کمی پیچیده تر است. در تصادف سبقت از چپ ممکن است هر دو خودرو (هم خودرویی که قصد سقبت داشته و هم خودرویی که در لاین راست قرار گرفته) مقصر باشند لذا حتما تشخیص دقیق آن باید توسط کارشناس و افسر پلیس صورت گیرد. اما در حالت عادی خودرویی که از آن سبقت گرفته شده در صورت عدم بررسی آینه و حفظ فاصله قانونی بعد از سبقت، مقصر خواهد بود. همچنین، سبقت گیرنده در صورت عدم رعایت فاصله با خودرویی که لاین راست و برخورد با آن، مقصر اتومبیل در حال سبقت شناخته میشود.

تصادف فرعی به اصلی مقصر کیست؟

مقصر تصادف فرعی به اصلی کیست؟

خیابان ها به دو دسته کلی خیابان های اصلی و فرعی تقسیم میشوند. خیابان های اصلی معمولا شاه راه های حیاتی شهر هستند که اغلب بسیار پر تردد و پر رفت آمد اند. تصادفاتی که در هنگام برخورد دو اتومبیل از دو خیابان فرعی به اصلی اتفاق می‌افتد هم نوعی دیگر از تصادفات است.

مقصر تصادف اصلی به فرعی اتومبیلی است که بعد از گردش اتومبیل از فرعی به خیابان اصلی، از بغل و یا جلو با خودرویی که از اصلی به فرعی وارد میشود برخورد کند. به بیان ساده تر حق تقدم با خودرویی است که از خیابان اصلی به فرعی وارد میشود.
به زبان دیگر و از زاویه دید متفاوت قانون تصادف فرعی به اصلی، در حالتی که اتومبیلی قصد ورود به خیابان اصلی را دارد حق تقدم خودرو های موجود در خیابان اصلی را رعایت نکرده و بدون کاهش سرعت اقدام به پیچش در جلوی اتومبیل های دیگر کند مقصر شناخته میشود

حق تقدم فرعی به اصلی

همانطور که گفته شد، حق تقدم فرعی به اصلی با اتومبیلی است که در خیابان اصلی قرار داشته و در حال عبور است. حال قانون ورود از فرعی ب اصلی این است که اتومبیل از سرعت اولیه خود کاسته و بعد از مکث کوتاه در لاین بغل قرار گیرد و به مرور وارد لاین های دیگر شود.

به صورت کلی، هر خودرویی که از خیابان فرعی به خیابان اصلی بپیچد و منجر به بروز حادثه شود، مقصر تصادف فرعی به اصلی شناخته می‌شود، به جز مواقعی که خودرویی که به خیابان اصلی وارد شده به صورت کامل صاف شده و جلوی اتومبیل پشت سری قرار بگیرد.

راه تشخیص خیابان اصلی از فرعی

خیابان های اصلی معمولا دارای عرض های پهن تری بوده و بیش از دو لاین هستند. در حالی که خیابان های فرعی دارای خط عابر هستند و تابلو گذرگاه عابر پیاده دارند.

مقصر تصادف در کوچه کیست؟

مقصر تصادف در کوچه کیست؟

کوچه ها از مکان های عبور کم عرض هستند که معمولا خودرو های بسیاری در سمت چپ و راست آن پارک شده اند. عبور از کوچه ها هم دارای قوانینی مانند ورود های یک طرفه و ورود ممنوع می‌باشد. قوانین تصادف در کوچه می‌گوید که اگر اتومبیلی وارد کوچه یکطرفه شده باشد و تابلو ورود ممنوع در راس آن وجود داشته باشد، مقصر تصادف خواهد بود. همچنین، این قانون برای خیابان یکطرفه وجود دارد و مقصر راننده ای است که وارد خیابان یا کوچه شده است.
بروز تصادف در ورود ممنوع به عهده شخصی است که وارد آن محدوده شده است.
همچنین عدم رعایت سرعت های مجاز در کوچه ها که ۳۰ کیلومتر در ساعت است، مورد دیگری است که اتومبیل مقصر خواهد بود.
مطابق قوانین تصادفات در کوچه ها اگر در کوچه مکان برای عبور دو خودرو وجود داشته باشد و تصادف از روبرو رخ دهد، مقصر فردی است که به لاین اتومبیل روبرویی تعرض کرده است، اما در کوچه های باریک که مکان عبور فقط برای یک خودرو وجود دارد، “مقصر تصادف” هر دو طرف هستند و میزان خسارت وارد شده به هر یک از خودرو ها توسط مالک همان خودرو بایستی پرداخت شود.

مقصر تصادف با ماشین پارک شده در کوچه کیست؟

مقصر در تصادفات با خودرو پارک شده در کوچه اتومبیلی است که با خودرو پارک شده برخورد می‌کند. البته باید توجه داشت که اگر محل پارک مجاز باشد این ارزیابی درست خواهد بود.

مقصر تصادف با ماشین دوبله پارک شده کیست؟

با توجه به این که پارک دوبله اتومبیل در هر شرایط خلاف قانون بوده لذا در تصادف با ماشین دوبله پارک شده معمولا مقصر خودرو پارک شده شناخته میشود.

مقصر تصادف در دور زدن کیست؟

تصادف هنگام دور زدن معمولا در عرض خیابان های اصلی، فرعی، و خیابان هایی که دارای عرض بالا هستند اتفاق می‌افتد. این مکان ها محل تغییر مسیر اتومبیل ها از لاین رفت به لاین برگشت دیگر است. مقصر تصادف هنگام دور زدن در اکثر موارد متوجه فردی است که اقدام به دور زدن کرده است.

در تصادف گردش به چپ مقصر کیست؟

به طور کلی، تصادفاتی که در گردش به چپ اتفاق می‌افتد میزان سرعت گردش، و رعایت حق تقدم دو نکته اصلی است که باید از سمت فردی که قصد گردش دارد رعایت شود. حال در صورت عدم رعایت نکات کفته شده و عدم توقف و مکث کوتاه قبل از گردش، توسط این اتوبیل اتفاق نیافتد، مقصر تصادف در گردش به چپ، اتومبیل گردش کننده خواهد بود. با اینحال با توجه به تعدد حالات و زیاد بودن المان های مهم برای تشخیص فرد مقصر، پیشنهاد میشود تشخیص دقیق مقصر را به افسر راهنمایی بسپارید.

در تصادف گردش به راست مقصر کیست؟

مقصر تصادف گردش به راست هم همانند گردش به چپ دارای قوانین یکسانی است و در صورت عدم رعایت حق تقدم، توقف و مکث قبل از گردش، و همچنین عدم رعایت سرعت مطمئنه، اتومبیلی که گردش کرده مقصر خواهد بود. با اینحال مجدد پیشنهاد میشود تشخیص نهایی مقصر را به افسر راهنمایی رانندگی بسپارید.

مقصر تصادف در دور برگردان کیست؟

مقصر تصادف در دوربرگردان کیست؟

دور برگردان ها معمولا در امتداد بلوارها، پیش از ورود به میدان ها، پیش از ورود به اتوبان ها و جاده های یک طرفه خارج از شهر تعبیه شده اند. در صورتی که نیاز به دور زدن و رفتن به لاین مخالف داشته باشید بایستی سرعت خود را به حداقل برسانید و وارد دور برگردان شوید و سپس با نهایت دقت و احتیاط اقدام به دور زدن کنید زیرا در صورت وقوع تصادف این شما هستید که مقصر شناخته میشوید.

دور برگردان ها تغییر جهت مسیر هایی هستند که معمولا در خیابان های اصلی شریانی درجه اول، اتوبان، و بزرگراه ها واقع شده تا اتومبیل بتواند از طریق آن، از لاین رفت به لاین برگشت که معمولا با مانع از هم جدا شده اند تغییر مسیر دهد.

تصادف در دور برگردان دارای قوانین مختلفی است؛ برخی از این قوانین عبارتند از توقف هنگام دور گرفتن و اجازه عبور خودرو هایی که به صورت مستقیم در لاین دیگر در حال حرکت هستند و بررسی آن تا زمانی که شرایط برای قرار گیری در لاین مورد نظر فراهم شود.

حق تقدم در دور برگردان

حق تقدم در دور برگردان معمولا با اتومبیل هایی است که پیش از دور زدن خودرویی در آن لاین قرار داشته اند و فرد قبل دور زدن و قرار گیری کامل در لاین مورد نظر، باید مکث کافی داشته و بعد حرکت کند.

مقصر تصادف از بغل در دوربرگردان کیست؟

تصادف از بغل در دوربرگردان در حین دور زدن، بسته به موقعیت قرار گیری خودرو، سرعت بستگی دارد لذا تشخیص مقصر تصادف از بغل در دور برگردان به نظر کارشناس بستگی دارد. لذا نمیتوان مقصر دقیق را بصورت پیش فرض معرفی کرد.

مقصر تصادف از پشت در دوربرگردان کیست؟

مقصر تصادف از پشت در دور برگردان اتومبیلی است که از پشت با خودرو جلویی خود برخورد کرده است. البته استثنا هم در این خصوص وجود دارد که بسته به نظر افسر پلیس است.

مقصر تصادف در بریدگی کیست؟

بریدگی ها مکان هایی هستند که راه کوتاه و نه چندان عریض را برای ورود اتومبیل ها به خیابان اصلی ممکن می‌سازد. اتومبیل ها بسته به شرایط قرار گیری این بریدگی ها می‌توانند اقدام به دور زدن و یا گردش کنند. حق تقدم در بریدگی با فردی است که پیش از خودرو های دیگر و در سمت راست بریدگی قرار دارد و مقصر تصادف در بریدگی خودرویی است که از پشت یا بغل به اتومبیل جلویی برخورد کند و حق تقدم را رعایت نکرده باشد.

در تصادف با درب باز خودرو مقصر کیست؟

در تصادف با درب باز خودرو مقصر کیست؟

درب باز خودرو در بسیاری از مکان های عبور و مرور اتومبیل مشکل ساز است. این مورد یکی از مهم ترین مواردی است که افراد باید به آن توجه ویژه داشته باشند. حال تصادف با درب باز خودرو که ممکن است در پیچ ها، کوچه، و خیابان های اصلی و فرعی پیش بیاید، مقصر در وهله اول اتومبیلی است که در حال عبور است و داشتن فاصله مناسب از خودرو های دیگر را رعایت نکرده.

حال تصادف با درب باز ممکن است که در موقعیت های مختلفی نیز رخ دهد. برای مثال، اگر خودرویی در سمت چپ خیابان پارک کرده و تصادفی به دلیل درب باز داشته باشد، مقصر او خواهد بود.

قانون تصادف با درب باز خودرو

طبق قانون تصادف با درب باز خودرو باید گفت که رعایت فاصله حداقل یک و نیم متر از خودرو برای اتومبیل هایی که در حال تردد اند و همچنین بررسی آینه ها و سپس اقدام به باز کردن درب خودرو توسط اتومبیل پارک شده از الزاماتی است که در صورت عدم رعایت و محرز شدن آن برای افسر پلیس موجب مقصر شناخته شدن فرد میشود.

مقصر تصادف با در باز ماشین کیست؟

مقصر تصادف با در باز ماشین با توجه به نظر کارشناس اگر تصادف، در صورت عدم رعایت فاصله عرضی رخ داده باشد، مقصر اتومبیلی است که با درب تصادف کرده است.
در صورتی که فاصله عرضی توسط خودرو متحرک رعایت شده اما راننده خودروی ایستاده درب خودرو را بیشتر از ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر باز کند، مقصر تصادف با در باز، اتومبیلی است که در را باز کرده است.

مقصر تصادف با عابر کیست؟

مقصر تصادف با عابر پیاده کیست؟

باید بدانید که در هر حالتی تصادف با عابر پیاده کنید، در اکثر موارد شما مقصر به حساب می‌آیید. البته در بسیاری از موارد حق تقدم با عابر پیاده است و راننده باید به دقت متوجه و مراقب عابر باشد چرا که در صورت برخورد با او، خصوصا در خط عابر پیاده، صدرصد مقصر خواهد بود.

چه زمانی در تصادفات عابر پیاده مقصر است؟

زمانی که عبور عابر ممنوع بوده اما عابر همچنان از عرض آن مسیر عبور کند، مانند بزگرراه و … عبور کند، یا در حریم پل عابر پیاده قرار داشته باشد و از پل استفاده نکند و تصادف رخ دهد عابر پیاده در تصادف مقصر شناخته خواهد شد.

حریم پل عابر پیاده چند متر است؟

حریم پل عابر پیاده معمولا بین ۱ الی ۵۰ متر متناسب با محل قرارگیری پل (اتوبان، خیابان عریض و …) است.

چه زمان به عابر پیاده دیه تعلق نمیگیرد؟

در شرایطی همانند ممنوع بودن عبور عابر پیاده، در صورت بروز تصادف، دیه به عابر تعلق نخواهد گرفت. این در صورتی است که اتومبیل نقص فنی نداشته و راننده آن نیز در هوشیاری کامل داشته باشد.

مقصر تصادف با عابر در اتوبان کیست؟

از آنجایی که عبور عابر از اتوبان کاملا ممنوع است، در صورت بروز تصادف فرد عابر مقصر خواهد بود.

مقصر تصادف دنده عقب با عابر کیست؟

در صورتی که اتومبیل در حال حرکت با دنده عقب با عابر پیاده تصادف کند، اتومبیل مقصر شناخته خواهدشد.

در تصادف دوچرخه با ماشین مقصر کیست؟

قوانین مربوط به آن ها نیز همچون عابران پیاده است. بنابراین، مقصر تصادف با دوچرخه اکثرا اتومبیل خواهد بود چرا که دوچرخه سوار نیز همانند عابر حق تقدم دارد.

در تصادف موتور با ماشین مقصر کیست؟

در تصادف موتور با ماشین مقصر کیست؟

قوانین رانندگی مشابهی برای موتور سوار ها مانند رانندگان خودرو در نظر گرفته شده است. اما به طور معمول در اکثر مواقع، موتور سیکلت به دلیل این که امنیت کمتری نسبت به اتومبیل دارند، حق تقدم به آنها داده میشود. بدیهی است در صورت بروز تصادف موتور با خودرو، موتور سوار کنترل کمتری برای هدایت وسیله نقلیه خود خواهند داشت و به سرعت منحرف می‌شوند.

براساس قانون تصادف موتور با ماشین، اگر خودرو در لاین و مسیر خود حرکت کند و موتور سوار با خودرویی تصادف کند، موتور سوار مقصر خواهد بود. تصادف موتور با ماشین در شرایط مختلفی اتفاق می‌افتد که بهتر است کارشناسی شود. یکی از مهم ترین آنها، تصادف موتور با ماشین در شب بوده که به دلیل وجود شرایط مختلف حتما باید توسط افسر و کارشناس ارزیابی شود.

مقصر تصادف از پشت با موتور کیست؟

مقصر تصادف موتور از پشت با ماشین در صورت رعایت قوانین و عدم خروج از حریم مشخص شده اتومبیلی خواهد بود که از پشت با موتور برخورد می‌کند. پیشنهاد میشود تشخیص دقیق مقصر این نوع تصادف به عهده افسر پلیس باشد.

مقصر تصادف موتور با ماشین از عقب کیست؟

در صورتی که تصادف موتور از پشت با ماشین رخ دهد، فرد موتور سوار که با خودروی جلویی برخورد کرده است مقصر شناخته خواهد شد.

مقصر تصادف موتور با درب ماشین کیست؟

مقصر تصادف موتور با درب ماشین اکثرا خودرویی است که با بی احتیاتی درب را باز کرده است.

مقصر تصادف موتور با ماشین از سمت راست کیست؟

در صورتی که خودرو در لاین خود بوده و از مسیر خود خارج نشده، تصادف موتور با ماشین از سمت راست به معنی انحراف موتور از مسیر خودر بوده، لذا موتور مقصر شناخته میشود.

مقصر تصادف موتور با ماشین از سمت چپ کیست؟

در این حالت هم همانند برخورد از سمت راست اگر موتور سوار از مسیر خود منحرف شده باشد، مقصر است اما اگر ماشین بعد از سبقت از چپ در مسیر موتور سوار قرار گرفته و با آن برخورد کند، اتومبیل مقصر است.

مقصر تصادف ماشین با موتور در خط ویژه کیست؟

هر چند عبور از خط ویژه برای هم برای موتور و هم برای خودرو ها ممنوع است اما با توجه به اینکه موتور نسبت به اتومبیل حق تقدم دارد، در صورت تصادف ماشین با موتور، خودرو مقصر خواهد بود.
اما باید دقت داشت که در صورتی که خودرو اجازه عبور از خط ویژه را داشته (به فرمان پلیس راهور و یا عبور برای ورود به کوچه یا …) شرایط مختلفی بسته به موقعیت خودرو و موتور ایجاد خواهد شد که باید توسط افسر پلیس بررسی و سپس مقصر تصادف ماشین با موتور در خط ویژه مشخص شود.

مقصر تصادف با موتور بدون چراغ کیست؟

سالم نبودن چراغ موتور از جمله مواردی است که نقض قانون محسوب می‌شود. اگر خودرو با موتور سوار بدون چراغ از پشت برخورد کند، هر دو مقصر هستند و در غیر اینصورت موتور سوار مقصر خواهد بود چرا که به دلیل نداشتن چراغ و نقص فنی باعث تصادف شده و مقصر شناخته می‌شود.

مقصر تصادف در هنگام پارک کیست؟

مقصر تصادف در هنگام پارک کیست؟

پارک کردن به معنای عامیانه به توقف کوتاه و بلند مدت اتومبیل در سمت راست خیابان های اصلی و یا سمت چپ خیابان های فرعی است. پارک کردن یکی از حساس ترین موارد رانندگی است و فرد باید به دقت و آگاهی کامل اقدام به انجام این کار کند.

بروز تصادف هنگام پارک در موقعیت های مختلفی اتفاق می‌افتد که معمولا با توجه به نظر کارشناس ارزیابی می‌شود. زدن راهنما سمت راست هنگام پارک کردن و سرعت کم از جمله الزامات و قوانین پارک کردن خودرو است.

مقصر تصادف با ماشین پارک شده کیست؟

طبق قانون تصادف با ماشین پارک شده، در شرایط عادی مقصر فردی است که به اتومبیل پارک شده برخورد کرده است. توجه داشته باشید مقصر تصادف با ماشین پارک شده خلاف جهت و یا پارک شده در پارک ممنوع، معمولا اتومبیل پارک شده شناخته میشود، اما تشخیص نهایی باید توسط پلیس صورت پذیرد.

مقصر تصادف با ماشین پارک شده در پارک ممنوع کیست؟

در تصادف با ماشین پارک شده در پارک ممنوع، اتومبیلی که پارک شده است مقصر شناخته میشود.

مقصر تصادف با ماشین پارک شده در تقاطع کیست؟

پارک خودرو در تقاطع ممنوع بوده و در صورت وقوع تصادف، مقصر اتومبیلی است که پارک شده. البته این موضوع استثنا هم دارد و ممکن است با توجه به نظر کارشناس به گونه ای دیگر ارزیابی شود. لذا اکیدا پیشنهاد میشود تشخیص نهایی توسط پلیس صورت پذیرد.

مقصر تصادف با ماشین پارک شده در اتوبان کیست؟

ایست، توقف، و پارک خودرو در اتوبان ممنوع است و مقصر تصادف با ماشین متوقف در بزرگراه صدرصد اتومبیلی است که در حالت متوقف شده است.

مقصر تصادف هنگام خروج از پارک کیست؟

اگر اتومبیلی که در حال خروج از پارک تصادف کرده و راهنما نزده باشد، مقصر است. اما اگر راهنما زده شده باشد باید مقصر متناسب با شرایط و موقعیت توسط پلیس تشخیص داده شود.

مقصر تصادف تغییر لاین کیست؟

تغییر لاین بدون زدن راهنما، رعایت حق تقدم، کاهش سرعت، و بررسی آینه ها غیر مجاز است و مقصر تصادف راننده ای است که به طور ناگهانی از لاین خود منحرف می‌شود.

در تصادف انحراف به چپ مقصر کیست؟

مقصر تصادف انحراف به چپ، خودرویی است که به سمت چپ منحرف شده است.

در تصادف انحراف به راست مقصر کیست؟

خودرویی که قصد پیچیدن در لاین سمت راست را دارد با نهایت احتیاط، کاهش سرعت، استفاده از آینه ها، و راهنما اینکار را انجام دهد. و در صورت عدم رعایت مقرارات مقصر خواهد بود. تشخیص مقصر تصادفات انحراف به راست به شرایط مختلفی بستگی دارد، لذا بهتر است تشخیص آن را به افسر راهنمایی رانندگی سپارد.

مقصر تصادف در خیابان یک طرفه کیست؟

در خیابان های یک طرفه تصادفات رخداده با عنوان تصادف در ورود ممنوع شناخته میشوند. در این تصادفات بدیهی است اتومبیلی که ورود ممنوع وارد خیابان شده مقصر شناخته خواهد شد.

مقصر تصادف با ماشین آموزشگاه رانندگی کیست؟

در تصادف با خودرو آموزش رانندگی در بیشتر موارد قوانین یکسان است اما با توجه به تابلو اخطار آموزش رانندگی بروی این خودرو ها در شرایط خاص حق تقدم با خودرو آموزش رانندگی است. از اینرو پیشنهاد اکید میشود که تشخیص مقصر تصادف را به افسر پلیس بسپارید.

مقصر تصادف هنگام خروج از پارکینگ منزل

حق تقدم با اتومبیل در حال عبور است، لذا در صورت عدم رعایت حق تقدم اتومبیلی که از پارکینگ خروج کرده، مقصر خواهد بود.

قوانین تصادف در پارکینگ

قوانین تصادف در پارکینگ

پارکینگ منازل یا مجتمع های تجاری اداری بزرگ از دیگر مکان هایی است تصادف در آنها زیاد رخ میدهد. تصادف در این مکان بیشتر با ستون، دیوار و موانع داخل پارکینگ است اما در مواردی هم وجود دارد که اتومبیلی یا خودرو دیگر برخورد می‌کند.

در صورت تصادف با اتومبیل دیگر در پارکینگ، در صورتی که اتومبیل از قبل پارک شده خارج از حریم خود نباشد، مقصر اتومبیلی خواهد بود که به آن برخورد کرده است.

در صورتی که هر دو اتومبیل در حال حرکت باشند مقصر تصادف در پارکینگ خودرویی ایست که حریم خودرو دیگر تجاوز کرده و یا خلاف مسیر حرکت میکند.

بعد از تصادف چه کنیم؟

بعد از تصادف چه کنیم؟

نکاتی مهمی وجود دارد که ممکن است حتی افرادی که سالیان سال از تاریخ صدور گواهینامه آن ها می‌گذرد از آنها بی اطلاع باشند؛ پس سعی کنید شما جزء آن افرادی باشید که این نکات را فرا گرفته و با اجرا آنها، در انتقال به دیگران نیز مسمر ثمر باشید تا همواره قدمی هر چند کوچک اما مثبت را در جهت افزایش فرهنگ رانندگی برداریم. مهم ترین سوال این این است که بعد از تصادف چه کنیم؟

حفظ خونسردی و آرامش

مهم ترین نکته ای که می‌توانید در هنگام تصادفات رانندگی آن را اجرا کنید حفظ خونسردی و آرامشتان است؛ فرقی نمی‌کند که شما طرف مقصر یا بی گناه تصادف هستید. در هر دو حالت سعی کنید آرام باشید چرا که با دعوا و عصبانیت نه تنها مشکلات بیشتر شده و تمرکزتان کاهش پیدا می‌کند، بلکه این امکان حتی وجود دارد که با عصبانیت باعث بروز مشکلاتی همچون نزاع و درگیری های لفظی و در نهایت فیزیکی شوید.

جلوگیری از ایجاد ترافیک بعد از وقوع تصادف

یکی از اتفاقاتی که می‌تواند باعث ایجاد ترافیک های طولانی و سنگین شود آن است که در هنگام وقوع تصادف طرفین گمان می‌کنند که اگر صحنه جرم را به هم بزنند دیگر حق قانونی ندارند و حتی در صورت مقصر نبودن، مقصر شناخته می‌شوند؛ اما این موضوع به هیچ وجه درست نیست.

طبق ماده ۸۹ قانون تصادف و راهنمایی و رانندگی، رانندگان موظف هستند در صورتی که فردی آسیب ندیده است صحنه وقوع تصادف را ترک کرده و هر دو خودرو را به کنار خیابان منتقل کنند تا از ایجاد ترافیک جلوگیری شود.

البته پیشنهاد ما به شما آن است که قبل از تکان دادن اتومبیل ها چندین و چند عکس از هر دو خودرو در زوایای مختلف بگیرید تا بتوانید مدرکی برای اثبات نوع وقوع تصادف داشته باشید.

بررسی وضعیت سلامت جسمی خود و سرنشینان

اگر شدت تصادف به حدی بود که به خودتان یا سرنشینان خودرو دیگری صدمه و آسیب وارد شده بود، سعی کنید گام به گام مراحلی که در ادامه گفته می‌شود را طی کنید تا دچار کمترین خسارت و آسیب شوید؛

ابتدا اوضاع فیزیکی خود را بررسی کنید، اگر می‌توانید دست و پای خود را تکان دهید از صدمه به سر و قسمت های دیگر بدنتان نیز اطمینان حاصل کنید.

گام بعدی بررسی وضعیت دیگر سرنشینان خودرو خود، عابر یا عابران پیاده و سرنشینان اتومبیل دیگر است. تا جایی که می‌توانید سعی کنید در صورت وجود مجروح حالت ثابت فرد را حفظ کنید زیرا امکان آسیب به نخاع و قطع عضو بسیار زیاد است.

آگاه سازی عوامل امدادی

اقدام بعدی که می‌تواند بسیار اهمیت دارد این است که دیگر اتومبیل ها و نیروهای امدادی همچون اورژانس و پلیس را از تصادف باخبر سازید. خبر کردن اورژانس و پلیس با تلفن به آن ها و توضیح تمام شرایط و جزئیات و همچنین دادن آدرس دقیق میسر است.

برای اطلاع به دیگر اتومبیل ها نیز می‌توانید از جای خود حرکت کنید و علامت خطر را حدود ۵۰ متر و یا بیشتر از خودرو قرار دهید، در صورتی که امکان حرکت ندارید داخل اتومبیل خود بمانید و فلاشرهای خود را روشن کنید. روشن کردن فلاشر به خصوص در هنگام شب امری بسیار ضروری و مهم است.

خرید قطعات خسارت دیده خودرو

در مورد انواع مختلف تصادفات و همچنین مقصرهای این نوع از تصادفات توضیح دادیم، نکاتی را نیز ذکر کردیم که می‌تواند برای جلوگیری از نزاع و ترافیک خیابان ها بسیار میسر باشد. اما از صحنه وقوع تصادف که بگذریم چه مقصر باشیم و چه نباشیم امکان آن که خودرو ما دچار صدمه و آسیب فنی یا بدنه ای شده باشد بسیار زیاد است، این امکان در زمانی که تصادف شدید است بسیار بیشتر است.

در صورت صدمه دیدن خودرو همه ما تمایل داریم که قطعات آسیب دیده را با قطعاتی اصل و با کیفیت تعویض کنیم، بنابراین بهتر است به مراکزی مراجعه کنیم که قطعاتی با قیمت مناسب، تنوع محصولی و کیفیت های مختلفی را ارائه دهند.

یکی از بهترین راه ها برای قیمت گیری قطعات آسیب دیده در برند ها و کیفیت های مختلف، بررسی قیمت قطعات در فروشگاه آنلاین لوازم یدکی یدک یار است. شما میتوانید میزان خسارت وارده را با مشاهده قیمت قطعات آسیب دیده در این سایت به راحتی تخمین بزنید. یکی دیگر از مزیت های این فروشگاه اینترنتی این است که با خرید لوازم یدکی خودرو از یدک یار فاکتوری به شما ارائه خواهد شد که میتوانید به راحتی هزینه های انجام شده برای خرید قطعات را از بیمه دریافت کنید.

در صورتی که هر سوال و یا مشکلی داشته باشید کافی است تا با قسمت مشاوران ما از طریق شماره گیری ۹۱۳۰۵۰۶۰-۰۲۱ تماس گرفته و راهنمایی های لازم را از آن ها بخواهید.

مقصر تصادف از بغل سمت راست کیست؟

مقصر تصادف از بغل سمت راست فردی است که بدون زدن راهنما قصد حرکت و یا تغییر مسیر دارد و بدون چک کردن آینه های خودرو شروع به حرکت کرده و به خودرو های سمت چپ برخورد می‌کند.

تصادف از عقب مقصر کیست؟

بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی، مقصر تصادف از عقب به طور حتمی همیشه اتومبیلی است که به پشت خودرو دیگر برخورد کرده است.

مقصر تصادف از بغل سمت چپ کیست؟

مقصر تصادفات از بغل سمت چپ نیز همانند مثالی که در بالا ذکر شد، هنگام خروج از پارک و شروع به حرکت یا تغییر مسیر، مقصر فردیست که بدون راهنما و چک کردن آینه اقدام به تغییرمسیر کرده.

مقصر تصادف از پشت سر در اتوبان کیست؟

اگر خودرو در حاشیه اتوبان توقف کرده باشد و خودرویی از پشت با آن برخورد کند، مقصر خودرویی است که توقف کرده اما اگر اتومبیل جلویی در حال حرکت باشد، مقصر خودرویی است که از پشت با آن برخورد کرده است.

تصادف هنگام دور زدن مقصر کیست؟

مقصر تصادف هنگام دور زدن در اکثر موارد متوجه فردی است که اقدام به دور زدن کرده است.

مقصر تصادف در گردش به راست کیست؟

در صورت عدم رعایت حق تقدم، توقف و مکث قبل از گردش، و همچنین عدم رعایت سرعت مطمئنه، اتومبیلی که گردش کرده مقصر خواهد بود.

مقصر تصادف سر چهار راه کیست؟

بصورت کلی باید گفت در عادی ترین شرایط، حق تقدم در تقاطع با خودرویی است که از خیابان اصلی وارد می‌شود و مقصر تصادف در تقاطع فردی است که این حق تقدم را رعایت نمی‌کند.

مقصر تصادف در گردش به چپ کیست؟

در صورت عدم رعایت نکات کفته شده و عدم توقف و مکث کوتاه قبل از گردش، توسط این اتوبیل اتفاق نیافتد، مقصر تصادف در گردش به چپ، اتومبیل گردش کننده خواهد بود.

مقصر تصادف تغییر لاین کیست؟

تغییر لاین بدون زدن راهنما، رعایت حق تقدم، کاهش سرعت، و بررسی آینه ها غیر مجاز است و مقصر تصادف راننده ای است که به طور ناگهانی از لاین خود منحرف می‌شود.

مقصر تصادف از بغل در میدان کیست؟

تصادف از بغل در میدان معمولا به دلیل دور گرفتن خودرو هایی که به تازگی وارد میدان شده اند و یا برعکس رخ میدهد. خودروهایی که در حال دور زدن در میدان هستند، با اتومبیل هایی که به تازگی وارد میدان شده اند برخورد می‌کنند. مقصر تصادف از بغل در میدان معمولا خودرویی هست که دیرتر وارد میدان می‌شود.

تصادف از فرعی به اصلی مقصر کیست؟

مقصر تصادف اصلی به فرعی اتومبیلی است که بعد از گردش اتومبیل از فرعی به خیابان اصلی، از بغل و یا جلو با خودرویی که از اصلی به فرعی وارد میشود برخورد کند. به بیان ساده تر حق تقدم با خودرویی است که از خیابان اصلی به فرعی وارد میشود.

مقصر در تصادف دنده عقب کیست؟

طبق قوانین راهنمایی رانندگی، تمامی تصادفاتی که در دنده عقب اتفاق می‌افتند، ناشی از سهل انگاری فردی است که قصد حرکت با دنده عقب را دارد، بنابراین، مقصر تصادف در دنده عقب خودرویی است که با اتومبیل دنده عقب می‌رود.

در تصادف با درب باز خودرو مقصر کیست؟

مقصر تصادف با در باز ماشین با توجه به نظر کارشناس اگر تصادف، در صورت عدم رعایت فاصله عرضی رخ داده باشد، مقصر اتومبیلی است که با درب تصادف کرده است.
در صورتی که فاصله عرضی توسط خودرو متحرک رعایت شده اما راننده خودروی ایستاده درب خودرو را بیشتر از ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر باز کند، مقصر تصادف با در باز، اتومبیلی است که در را باز کرده است.

مقصر تصادف سبقت از راست کیست؟

سبقت گرفتن از سمت راست در هر شرایط خلاف قانون است، لذا مقصر تصادف سبقت از راست اتومبیلی است که اقدام به سبقت گرفتن کرده است.

قوانین تصادف در کوچه

مطابق قوانین تصادفات در کوچه ها اگر در کوچه مکان برای عبور دو خودرو وجود داشته باشد و تصادف از روبرو رخ دهد، مقصر فردی است که به لاین اتومبیل روبرویی تعرض کرده است، اما در کوچه های باریک که مکان عبور فقط برای یک خودرو وجود دارد، مقصر تصادف هر دو طرف هستند و میزان خسارت وارد شده به هر یک از خودرو ها توسط مالک همان خودرو بایستی پرداخت شود

قانون تصادف پشت چراغ قرمز

طبق قانون تصادف پشت چراغ قرمز، اگر خودرو از خط تعیین شده ایست چراغ راهنمایی رانندگی عبور کرده و وارد حریم تقاطع شده باشد، در صورت بروز هر تصادفی از هر سمتی، مقصر آن خودرو خواهد بود. اما اگر خودرو در پشت خط ایست چراغ قرمز توقف کرده باشه و تصادفی اتفاق بیافتد برای تشخیص مقصر تصادف حضور و کارشناسی افسر پلیس الزامیست.

مقصر تصادف در میدان کیست؟

مطابق قوانین تصادف در میدان، خودرویی که در حال دور زدن، نزدیکتر به میدان، و یا داخل میدان در حال رانندگی است حق تقدم نسبت به اتومبیلی که به تازگی وارد میدان شده دارد.

مقصر تصادف سبقت از چپ کیست؟

از آنجایی که سبقت از چپ کاملا مجاز بوده لذا تشخیص مقصر تصادف سبقت از چپ کمی پیچیده تر است. در تصادف سبقت از چپ ممکن است هر دو خودرو (هم خودرویی که قصد سقبت داشته و هم خودرویی که در لاین راست قرار گرفته) مقصر باشند لذا حتما تشخیص دقیق آن باید توسط کارشناس و افسر پلیس صورت گیرد. اما در حالت عادی خودرویی که از آن سبقت گرفته شده در صورت عدم بررسی آینه و حفظ فاصله قانونی بعد از سبقت، مقصر خواهد بود. همچنین، سبقت گیرنده در صورت عدم رعایت فاصله با خودرویی که لاین راست و برخورد با آن، مقصر اتومبیل در حال سبقت شناخته میشود.

مقصر تصادف در دور برگردان کیست؟

حق تقدم در دور برگردان معمولا با اتومبیل هایی است که پیش از دور زدن خودرویی در آن لاین قرار داشته اند و فرد قبل دور زدن و قرار گیری کامل در لاین مورد نظر، باید مکث کافی داشته و بعد حرکت کند.

چه زمانی در تصادفات عابر پیاده مقصر است؟

زمانی که عبور عابر ممنوع بوده اما عابر همچنان از عرض آن مسیر عبور کند، مانند بزگرراه و … عبور کند، یا در حریم پل عابر پیاده قرار داشته باشد و از پل استفاده نکند و تصادف رخ دهد عابر پیاده در تصادف مقصر شناخته خواهد شد.

حریم پل عابر پیاده چند متر است؟

حریم پل عابر پیاده معمولا بین ۱ الی ۵۰ متر متناسب با محل قرارگیری پل (اتوبان، خیابان عریض و …) است.

مقصر تصادف دنده عقب با عابر کیست؟

در صورتی که اتومبیل در حال حرکت با دنده عقب با عابر پیاده تصادف کند، اتومبیل مقصر شناخته خواهدشد.

در تصادف موتور با ماشین مقصر کیست؟

مقصر تصادف از پشت با موتور کیست؟

مقصر تصادف موتور از پشت با ماشین در صورت رعایت قوانین و عدم خروج از حریم مشخص شده اتومبیلی خواهد بود که از پشت با موتور برخورد می‌کند. پیشنهاد میشود تشخیص دقیق مقصر این نوع تصادف به عهده افسر پلیس باشد.

مقصر تصادف در هنگام پارک کیست؟

مقصر تصادف با ماشین پارک شده کیست؟

طبق قانون تصادف با ماشین پارک شده، در شرایط عادی مقصر فردی است که به اتومبیل پارک شده برخورد کرده است. توجه داشته باشید مقصر تصادف با ماشین پارک شده خلاف جهت و یا پارک شده در پارک ممنوع، معمولا اتومبیل پارک شده شناخته میشود، اما تشخیص نهایی باید توسط پلیس صورت پذیرد.

مقصر تصادف هنگام خروج از پارک کیست؟

اگر اتومبیلی که در حال خروج از پارک تصادف کرده و راهنما نزده باشد، مقصر است. اما اگر راهنما زده شده باشد باید مقصر متناسب با شرایط و موقعیت توسط پلیس تشخیص داده شود.

مقصر تصادف انحراف به راست کیست؟

خودرویی که قصد پیچیدن در لاین سمت راست را دارد با نهایت احتیاط، کاهش سرعت، استفاده از آینه ها، و راهنما اینکار را انجام دهد. و در صورت عدم رعایت مقرارات مقصر خواهد بود. تشخیص مقصر تصادفات انحراف به راست به شرایط مختلفی بستگی دارد، لذا بهتر است تشخیص آن را به افسر راهنمایی رانندگی سپارد.

مقصر تصادف در خیابان یک طرفه کیست؟

در خیابان های یک طرفه تصادفات رخداده با عنوان تصادف در ورود ممنوع شناخته میشوند. در این تصادفات بدیهی است اتومبیلی که ورود ممنوع وارد خیابان شده مقصر شناخته خواهد شد.

مقصر تصادف با ماشین آموزشگاه رانندگی کیست؟

در تصادف با خودرو آموزش رانندگی در بیشتر موارد قوانین یکسان است اما با توجه به تابلو اخطار آموزش رانندگی بروی این خودرو ها در شرایط خاص حق تقدم با خودرو آموزش رانندگی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 نظرات
 1. شادی کوه‌بر می گوید

  سلام اگر با پورش تصادف کنیم چقدر گیربکس ما ضربه می بینه؟

  1. یدک یار می گوید

   با سلام و عرض احترام
   متاسفانه تشخیص میزان خسارت خارج از تخصص ماست، اما اگر روزی نیاز به گیربکس داشتید خوشحال میشیم بتونیم در خرید کمکتون کنیم.

 2. لعیا می گوید

  سلام وقت بخیر من در وسط چهارراه در حال حرکت بودم یک ماشین از عقب به من زد مقصر کیه؟

  1. یدک یار می گوید

   سلام و عرض ادب
   معمولا در شرایط عادی مقصر تصادف از عقب خودرویی است که از عقب به خودرو جلویی برخورد کرده است، لذا مقصر در این تصادف خودرویی است که با شما تصادف کرده.

 3. اسماعیل دهقان می گوید

  در صورت تصادف از پشت در صورتیکه بعد چند دقیقه قبل از اومدن پلیس ماشین مقصر متواری بشه و ماشین دیگه به ماشین اول برخورد کنه و اونم متواری بشه طبق قانون حکمش چیه البته بین تصادف اول و دوم نیم ساعت زمان گذشته

  1. یدک یار می گوید

   با سلام و عرض ادب
   شرایطی که توصیف کردید شرایط خاص تصادف رانندگی هست و بهتر است تشخیص مقصر نهایی تصادف را به افسر پلیس بسپارید، نکته بسیار مهم که کمتر به آن توجه میشود این است که در صورتی که در محل عبور و مرور (وسط خیابان، اتوبان و …) با خودرویی تصادف کردید باید حتما خودرو ها به کنار انتقال داده دهید تا در عبور و مرور اختلال ایجاد نشود در غیر این صورت ممکن است پلیس جریمه جداگانه ای به دلیل سدمعبر برای شما صادر کند و حتی شاید مقصر تصادفات بعدی نیز شما شناخته شوید! بهترین اقدام در این مواقع هماهنگی با پلیس راهنمایی رانندگی است.
   اما بصورت کلی باید عرض کنم اولین اقدامی که بهتر است پس از هر تصادفی انجام دهید گرفتن تصویر از صحنه تصادف بصورتی است که پلاک خودرو ها مشخص باشد. در زمانی که فردی از صحنه تصادف فرار میکند، معمولا آن فرد مقصر شناخته میشود و با حضور افسر پلیس شما باید شکایتی تنظیم کنید، بدیهی است که در این شرایط نیاز به شماره پلاک و مشخصات آن خودرو و مستندات دارید. پس از ثبت شکایت و گزارش توسط افسر پلیس باید از روند قانونی پیگیر شکایت بشید.
   خودرویی که بروی پلاک آن شکایت ثبت شده باشد، اگر در طی عبور مرور روزانه توسط پلیس متوقف نشود، قبل از تعویض پلاک باید به شکایت رسیدگی و آن را رفع کند وگرنه امکان تعویض پلاک برای وی وجود نخواهد داشت.

 4. حقیقت می گوید

  سلام میشه جواب منو بدید توو خط ویژه اتوبوس از,پشت بهم زد کی مقصره?
  بخاطره ترافیک پلیس راهنمایی رانندگی راهنمایی کرد که از خط ویژه بریم
  ممنون

  1. یدک یار می گوید

   سلام و عرض ادب
   این شرایط خاص هست و نمیشه مقصر تصادف رو به این راحتی تشخیص داد. حتما در محل صبر کنید تا افسر پلیس بصورت دقیق صحنه تصادف رو بررسی کنه و مقصر تصادف مشخص بشه

 5. محسن می گوید

  سلام وقتتون بخیر.بنده در لان ۲درحال حرکت بودم ماشین در لاین۳ انحراف ماشین له لاین ۲بنده از پشت به چرغ خطر عقبش زدم مقصر کیست ممنون

  1. یدک یار می گوید

   سلام و عرض ادب
   بصورت کلی چون شما از پشت با خودرو جلویی تصادف داشتید شما مقصر تصادف شناخته میشید مگر انحراف به راست خارج عرف خودرو جلویی در صحنه تصادف مشخص و قابل تشخیص باشه.
   پیشنهاد میکنیم تشخیص نهایی مقصر رو به افسر راهنمایی رانندگی بسپارید.

 6. برایان می گوید

  سلام.اکر در اتوبان منحرف بشیم و ماشین دور خودش بچرخه و ماشین عقبی به خودرو ما برخورد کنه،، مقصر کیه؟

  1. یدک یار می گوید

   سلام وقت بخیر، تشخیص مقصر در اینگونه تصادفات خاص بسته به شرایط و اتفاقات زیادی داره و باید حتما توسط پلیس بررسی بشه، لذا نمیشه بصورت مطلق مقصر تصادف را مشخص کرد. اما بصورت کلی باید گفت فارغ از علت انحراف (نقص فنی، خواب آلودگی، رانندگی پر خطر، شرایط جوی نا مساعد و …) معمولا مقصر تصادف، خودرو منحرف شده از مسیر هست.

 7. نوروز می گوید

  سلام.من در میدانی که چراغ قرمز بصورت چشمک زن بود از پشت به یک خودرو دیگه ای زدم که توقف کرده بود میخوام ببینم مقصر کیست؟

  1. یدک یار می گوید

   با سلام و عرض ادب
   با توجه به اینکه شما به پشت خودرو توقف کرده برخورد کردید اید در این شرایط چراغ چشمک زدن تاثیری در تشخیص مقصر نداشته و بصورت کلی مقصر تصادف شما شناخته خواهید شد. اما با اینحال اگر خودرو متوقف شده در جایی دور میدان که توقف ممنوع بوده یا بصورت غیر عرف، دوبله و … پارک کرده باشد میتواند مقصر شناخته شود. توجه داشته باشید که تشخیص دقیق مقصر این تصادف باید بعد از دیدن صحنه یا کروکی تصادف صورت پذیرد.

 8. amir می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  در حین گردش به چپ برای وارد شدن به کوچه
  با وجود اینکه راهنما هم زده شده
  از روبرو با موتور سیکلت به درب جلویی شاگرد برخورد میشود مقصر کیست

  1. یدک یار می گوید

   سلام و عرض ادب
   توجه داشته باشید تشخیص مقصر تصادف در این شرایط نیازمند کروکی است و باید توسط پلیس بررسی شود اما به صورت کلی باید گفت:
   اگر موتور سیکلت خلاف جهت خیابان تردد کند مقصر تصادف موتور است.
   اما اگر خیابان دو طرفه باشد و شما در حال پیچیدن باشید و موتور در مسیر خود حرکت میکرده و با در جلوی خودور شما تصادف داشته مقصر تصادف شما خواهید بود، چرا که محل برخورد بخش جلویی خودرو (از ستون وسط به جلو) بوده است.