علت انحراف ماشین (کشیده شدن)

برای خیلی ها پیش آمده که در حین رانندگی، خودرو به صورت خودکار به یک سمت انحراف پیدا می کند. در این مقاله قصد داریم تا به انواع و علل انحراف ماشین ها بپردازیم تا در مواقع ضروری بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید.

انواع کشیده شدن خودرو

خودرو ها در کل به سه صورت انحراف پیدا می کنند:

  • کشیده شدن به یک سمت در حین ترمز گیری
  • انحراف خودرو در حالت عادی
  • کشیده شدن در سرعت بالا

علل انحراف خودرو به یک سمت در حین ترمز گیری

علل انحراف خودرو به یک سمت در حین ترمز گیری

ماشین ها در حین ترمزگیری امکان دارد به دلایلی به یک سمت کشیده شوند. علت های  انحراف در حین ترمزگیری ممکن است از تمام شدن لنتهای یک سمت تا خراب شدن پمپ اصلی ترمز متفاوت باشد.

تمام شدن لنتهای یک سمت

معمولا برای تعویض لنت ها، تعویض کننده باید هر دو لنت را تعویض کند تا لنت یک سمت زودتر از سمت دیگر خودرو تمام نشود. اما اگر در تعویض لنت ها اشکالاتی مثل همزمان نبودن تعویض رخ دهد و یکی از لنت ها سریع تر تمام شود، وقتی شما با پای خود روی ترمز فشار وارد می کنید به دلیل دیر تر عمل کردن لنت تمام شده، خودرو به سمتی که لنتهای بهتری دارد کشیده می شود و به خاطر همین موضوع شما احساس می کنید که خودرو به یک سمت انحراف پیدا کرده است.

خراب شدن پمپ اصلی ترمز

اگر در سیستم ترمز گیری هر مشکلی پیش بیاید، شما با گیج زدن خودرو مواجه می شوید. حال وقتی که پمپ اصلی ترمز دچار مشکل شود، باعث می شود که تعادل و هماهنگی بین چرخ و ترمز از بین برود و خودروی شما دچار انحراف شود و به یک سمت کشیده شود.

چرب شدن یکی از دیسک ها

نشت روغن از سیلندرها باعث چرب شدن دیسک های ترمز می شود. در واقع وقتی که دیسک ترمز چرب شود، به این دلیل که لنت نمی تواند اصطکاک لازم را برای حرکت روی دیسک ایجاد کند، از روی آن سر می خورد. بنابراین، خودرو در جهتی حرکت می کند که قطعات و دیسک ها درست عمل می کنند. به خاطر همین موضوع خودرو شروع به گیج زدن و انحراف پیدا کردن می کند.

نکته مهم در مورد دیسک ها این است که اگر دیسک ها تابدار، خش دار و حتی شکسته شوند، باعث عدم تعادل در خودروی شما می شوند.

میزان نبودن فرمان ماشین

هرز و خورده شدن و مشکلات داخل جعبه فرمان، سیبک و … باعث می شود که فرمان ماشین عملکرد درستی نداشته باشد و خودرو به یک سمت انحراف پیدا می کند. از اتصالات فرمان اطمینان کامل حاصل کنید و مطمئن باشید که هرز یا خورده نشده باشند.

آسیب دیدن بلبرینگ های چرخ خودرو

اگر موارد ذکر شده بالا هیچ کدام علت انحراف خودرو شما نیست،  بهتر است  به بلبرینگ های چرخ ها را  مورد بررسی قرار دهید و از اتصالات درست آن اطمینان حاصل کنید چرا که آسیب بلبرینگ ها می توانند بر روی ترمز و فرمان ماشین تاثیر بگذارد.

البته که این مورد تاثیر چندانی بر انحراف خودرو ندارد اما برای بررسی بلبرینگ ها بهتر است که با استفاده از جک، خودرو را بالا برده و یک چرخ را بالا بیاورید. با استفاده از دست خود دو طرف چرخ را به عقب و جلو تکان دهید. اگر چرخ با حرکت دست شما تکان خورد، بلبرینگ چرخ شما خراب شده است و باید آن را تعویض کنید.

علل انحراف (کشیده شدن) ماشین در سرعت بالا

علل انحراف (کشیده شدن) ماشین در سرعت بالا

آیا برایتان پیش آمده که با سرعت بالا در جاده یا اتوبان ها رانندگی کرده باشید و احساس کنید که خودرو به یک سمت انحراف پیدا می کند؟ اگر این اتفاق برایتان افتاده یا اگر دوست دارید که راه حل های این مسئله را یاد بگیرید مقاله ما را از دست ندهید.

تنظیم نبودن باد تایر ها

زمانی که لاستیک ها با هم در یک توازن نباشند یعنی باد هر لاستیک با دیگری فرق داشته باشد یا حتی باد یک لاستیک متفاوت از بقیه باشد، چون سرعت چرخیدن هر چرخ با دیگری تفاوت دارد و در نهایت باعث ایجاد انحراف ماشین به یک سمت در هنگام رانندگی می شود. این مشکل تنها با تنظیم کردن باد لاستیک ها با هم قابل حل می باشد.

جهت اشتباه چرخش لاستیک ها

این مشکل ممکن است معمولا برای کسانی که به تازگی چرخ های خودروی خود را تعویض کرده اند پیش بیاید. اگر به مشکل انحراف پیدا کردن برخورد کردید، منشا از نصب اشتباه چرخ هنگام تعویض است و باید خودرو را به تعمیر گاه برده تا جهت نصب چرخ را اصلاح کرده و آن را هماهنگ با فلش خودرو جا بیاندازد.

استفاده از لاستیک کهنه و اشکال دار

اگر لاستیک های خودرو شما برای مدت ها تعویض نشده، تایر ها پس از مدتی فرسوده شده و ساییدگی پیدا می کنند. در این شرایط خودرو دچار گیج شدن و انحراف به یک سمت می شود. راه حل این موضوع هم تعویض لاستیک ها است.

تنظیم نبودن فرمان

 مشکل بعدی که احتمال انحراف پیدا کردن خودرو را بالا می برد، تنظیم نبودن فرمان و جعبه فرمان است. در واقع یکی از مهمترین قسمت های فرمان قرقری های آن است که با مراجعه به یک تعمیرگاه می توانید مشکلاتی اعم از اتصالات، قرقری ها و شل بودن قطعات داخل فرمان را حل کنید.

تحمل بیش اندازه بار

هر خودرویی میزان تحمل بار محدودی دارد و اگر شما بیش از اندازه بار و وزن را بر روی خودرو سوار کنید، باعث فشار به فنرها و کمک فنرها شده که خطر بسیار داشته و یکی از دلایل انحراف ماشین در سرعت بالا هم می باشد.

ایراد در جلوبندی خودرو (گیج بودن جلوی ماشین)

مشکل جلو بندی یا گیج بودن جلوی ماشین می تواند به سه دلیل مهم باشد. اولین دلیل بالانس نبودن لاستیک ها می باشد که تاثیر بر کنترل فرمان هم دارد. دومین دلیل افتادن ماشین در دست انداز ها می باشد که در صورت عبور از دست انداز ها با سرعت بالا، ممکن است که به جلو بندی ماشین آسیب وارد کنید. دلیل سوم تصادفات خودرو از بدنه جلویی می باشد که می تواند منجر به آسیب وارد شده به جلو بندی شده و ماشین از قسمت جلویی گیج بزند. راهکار این مشکل مراجعه کردن به مراکز جلوبندی ساز است.

بر اساس استاندارد جهانی، همه خیابان ها و جاده ها دارای شیب بسیار کم از سمت راست هستند، دلیل این امر هدایت آب باران به سمت حاشیه ی جاده است. به همین دلیل است که وقتی فرمان را رها می کنید بعد از مدتی خودرو به مقدار بسیار جزئی شروع به انحراف پیدا کردن می کند.

لیز خوردن چرخ های عقب در سر پیچ و یا در اثر سرعت زیاد یکی دیگر از مواردی است که منجر به انحراف خودرو می شود. در این حالت می بایست از ترمز كردن خودداری كرده و فرمان را به سمتی كه لیز خورده بچرخانید، همچنین، از گاز دادن خودداری کنید.

لیز خوردن چرخ جلویی نیز موجب انحراف خودرو می شود كه در اثر فرمان ناگهانی و سرعت به وجود می آید. برای جلوگیری از آن باید از گاز دادن خودداری كرده و با استفاده از فرمان، چرخ های جلو را در حالت مستقیم قرار دهیم .
 لیز خوردن هر چهار چرخ هم در مواقع نادری اتفاق می افتد. در این مورد راننده با وحشت تصور می کند كه سرعت خودرو زیاد شده و بدون اختیار پا را روی ترمز می گذارد و همین موضوع سبب بیشتر لیز خوردن خودرو می گردد. البته این موضوع تاثیر کمی بر روی کنترل خودرو و جلوگیری از انحراف پیدا کردن آن می شود.

علت انحراف عقب ماشین

علت انحراف عقب ماشین

این مشکل بیشتر به بخش استقامت فنر های عقب ماشین و لاستیک های عقب مرتبط است. در واقع، زمانی که لاستیک های عقب ماشین با یکدیگر هماهنگ نباشند، در پیچ های شدید ماشین از سمت پشت دچار انحراف خواهد شد.

متاسفانه بر اثر انحراف خودرو ممکن است تصادفات و آسیب های مختلفی متوجه خودرو شما باشد که نیاز به تعمیر داشته باشد. به همین دلیل، اطلاع از مراکز فروش قطعات خودرو که بتواند نیاز شما را تا حد امکان تامین کند نیز حائز اهمیت است. مجموعه یدک یار ارائه دهنده طیف وسیعی از قطعات و لوازم جانبی خودرو است و ضمانت اصالت تمامی قطعات را در کنار سلامت فیزیکی کالا به مشتریان می دهد.

برای خرید و یا دریافت ماشوره رایگان در زمینه خرید قطعه خاص می توانید با شماره گیری ۹۱۳۰۵۰۶۰-۰۲۱ با واحد مشاوره ما در ارتباط باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.