کمپرسور کولر چیست؟

کمپرسور کولر از قطعات کابردی خودرو است که وظیفه هدایت گازهای مبرد خنک کننده به داخل کابین اتومبیل را دارد. این قطعه در روزهای گرم تابستانی بیشترین کاربرد را به خود اختصاص می‌دهد و وجود آن برای تمامی اتومبیل های امروزی ضروری است. در این مقاله به بررسی این قطعه خودرو می‌پردازیم.

کمپرسور کولر (Compressor) یکی از حیاتی ترین تجهیزاتی است که در خودروهای امروزی تعبیه شده است. این قطعه نه چندان پیچیده با تاثیرگذاری بالای خود در سیستم تهویه خودرو، یکی از مهم ترین قطعات کاربردی می‌باشد که وجود آن بسیار ضروری و لازم است.
این قطعه حساس شاید در بیشتر زمان های استفاده از خودرو کاربرد داشته باشد و تجربه رانندگی را با سهولت و رفاه بیشتری پشتیبانی کند. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات پایه ای را درباره ساختار کلی “کمپرسور” و نحوه عملکرد آن در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

معرفی کمپرسور

معرفی کمپرسور کولر

همه ما در روزهای گرم تابستانی نیاز به استفاده از تجهیزاتی خنک کننده مانند کولر داریم و بالعکس، در روزهای سرد زمستانی، چیزی بهتر از یک سیستم گرمایشی نمی‌تواند نیاز ما به گرما را به طور کامل رفع کند. وجود این تجهیزات در تمامی محیط هایی که در آن حضور بهم می‌رسانیم لازم و ضروری است. هنگام رانندگی با خودرو نیز با چنین شرایطی رو به رو هستیم.

همانطور که می‌دانید، رانندگی یکی از فعالیت های روزمره افراد در طول روز است و نیاز افراد به رفاه مورد نظر از مهم ترین فاکتورهایی است که باید به خوبی تامین شود. به عنوان مثال، گرمای روزهای داغ تابستانی افراد را در هنگام رانندگی به سرعت کلافه و عصبی می‌کند، در این شرایط است که تجهیزاتی مانند کولر خودرو این قبیل مشکلات را به خوبی حل خواهد کرد.
سوالی که در این حالت به وجود می‌آید این است که “کمپرسور چیست؟” کمپرسور کولر یا همان کولر خودرو ترکیبی ساخته شده از چند پیستون و سیلندر می‌باشد که با فشار دکمه مربوطه در کابین خودرو شروع به کار کرده و فضای داخلی اتومبیل را خنک می‌کند. این سیستم با تهویه هوا و تبدیل آن به گاز خنک سبب تغییر جریان هوای داخلی خودرو می‌شود.

کمپرسورهای بکار رفته در خودروها از ساختار متفاوتی برخوردار است، این تفاوت معمولا با قدرت موتور تعبیه شده در خودرو و وزن آن ارتباط تنگاتنگی دارد. به عنوان مثال، نوع و وزن موتور در قدرت خنک کنندگی کمپرسور کولر خودورهایی مانند پژو ۲۰۶ با پراید متفاوت است.

ساختار و عملکرد کمپرسور

ساختار و عملکرد کمپرسور

ساختمان اصلی تشکیل دهنده کمپرسورهای خنک کننده خودرو از تعدادی سیلندر و پیستون تشکیل شده است و با اتصال دکمه مربوطه در کابین قابل استفاده می‌باشد. البته دو اجزای ذکر شده تقریبا مهم ترین بخش های تشکیل دهنده این قطعه هستند اما گردهمایی قطعات دیگری نیز در عملکرد صحیح آن تاثیرگذار است.
به طور کلی، ساختار اصلی کولر خودرو از گردهمایی اجزای زیر به وجود آمده است:

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • کپسول خنک کننده
 • سوئیچ
 • فن کولر
 • سیم کشی
 • رسیوردرایر

هریک از اجزای این قطعه وظایف خود را مرحله به مرحله انجام داده تا در نهایت هوای خنک و فشرده شده در حالت گاز وارد خودرو شود. نحوه عملکرد این قطعه نیز از جمله فاکتورهایی است که ذکر آن خالی از لطف نیست. در ادامه به بررسی کامل اینکه “کمپرسور چکار می‌کند؟” پرداخته و مراحل آن را به ترتیب ذکر خواهیم کرد.

کمپرسور در قالب یک پمپ به عنوان مهم ترین بخش مجموعه وظیفه انتقال جریان گاز مبرد خنک را دارد و به وسیله یک تسمه به میل لنگ موتور متصل شده است. با روشن کردن دکمه Ac، گاز خنک کننده توسط کمپرسور فشرده و متراکم شده و به وسیله کندانسور به سمت خروجی هدایت می‌شود. عمل فشرده سازی هوا معمولا توسط تسمه دینام خودرو انجام می‌شود.

حین زمانی که جریان خنک کننده مسیر کندانسور را طی می‌کند، وارد شیر انبساط شده و دچار افت فشار می‌شود. بعد از این افت فشار، خنک کننده قابل تبدیل به دو حالت مایع و گاز در اوپراتور را داراست؛ بدین ترتیب، بخشی از آن به مایع تبدیل می‌شود اما مجددا تبخیر شده و به گاز تغییر حالت می‌دهد.

سرمای ایجاد شده در این مرحله از طریق لوله های اوپراتور وارد فن شده و از آنجا به کابین خودرو ورود می‌کند. نقش کمپرسور کولر طی انجام این فرآیند بسیار حیاتی بوده چرا که گاز مبرد خنک کننده از اوپراتور به کندانسور منتقل شده و بعد از آن به اوپراتور بازمی‌گردد.

فرآیند ذکر شده، عملکرد کلی کمپرسور کولر خودرو را نشان می‌دهد که هنگام روشن بودن موتور انجام شده و از طریق دریچه های تعبیه شده در کابین، فضای داخلی خودرو را به سرعت خنک می‌کند.

انواع کمپرسور

انواع کمپرسور

کمپرسورهای موجود در خودورها به نسبت نحوه انتقال انرژی به سیال ها به دسته بندی های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند؛ شایع ترین “انواع کمپرسور” به دسته بندی زیر اطلاق می‌شود:

 • کمپرسور دینامیکی (شعاعی، محوری)
 • کمپرسور جا به جایی مثبت (رفت و برگشتی، دوار)
 • کمپرسور گریز از مرکز (تک مرحله ای)

کمپرسورها باید به صورت کاملا آب بندی شده باشند تا امکان هرگونه نشتی را در راستای محور آن از بین ببرند. نحوه آب بندی این قطعات نیز در چهار دسته بندی مختلف از قبیل مکانیکی، حلقوی، هیدرواستاتیکی، و لابیرینتی قرار می‌گیرند. کمپرسور کولر خودرو دارای ظرفیت های ثابت و متغیر است؛ ظرفیت ثابت آن با حرف H و ظرفیت های متغیر پیستون و میزان جا به جایی آن نیز با حرف V نمایش داده می‌شود.

روغن کمپرسور

روغن کمپرسور

باتوجه به عملکرد کلی کمپرسور کولر خودرو و انواع آن، روانکاری آن از مهم ترین مواردی است که باید متوجه آن بود چرا که عدم رسیدگی به این موضوع عملکرد صحیح این قطعه را دچار مشکل نموده و ممکن است خسارات مختلفی را به آن وارد کند.
به طور کلی، استفاده از روغن های مخصوص کمپرسور در افزایش بازدهی بهتر و مناسب تر این قطعه نقش بسزایی را ایفا می‌کند. وجود موادی مانند پلیول استر موجب به وجود آمدن روانی در این قطعه و در نهایت عملکرد صحیح آن خواهد شد. به همین ترتیب، اصطکاک و خوردگی کمپرسور کاهش پیدا کرده و طول عمر بالاتری خواهد داشت.

مشکلات کمپرسور

مشکلات و اختلالات کمپرسور

در بسیاری از موارد پیش آمده که با مشکلات مختلفی از جمله کار نکردن صحیح کمپرسور و در نتیجه عدم دریافت هوای خنک مواجه شویم. این مسائل معمولا نشانه هایی از بروز برخی اختلالات در عملکرد کمپرسور خودرو است که باید به سرعت بررسی و رفع شوند چرا که امکان به وجود آوردن خسارات بیشتر و صرف هزینه های بالاتر افزایش می‌یابد.

برخی از مشکلات و اختلالاتی که کمپرسور کولر با آن مواجه می‌شود، عبارتند از:

 1. سرمای کم کولر
 2. روشن نشدن کولر
 3. سروصداهای بسیار در حین کار کردن کولر
 4. بوی نامطبوع

بروز چنین حالت هایی در هنگام استفاده از کمپرسور کولر نشان از وجود اختلالاتی در بخش های مختلف خودرو می‌باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • خرابی رله کنترل آمپر
 • خرابی کلاچ
 • اختلال در کارکرد ترموستات
 • مستهلک شدن باتری
 • به وجود آمدن فاصله بین کلاچ و پولی

بنابراین، با توجه به موارد ذکر شده فوق در می‌یابیم که خودرو نیاز به بررسی دقیق دارد و در اسرع وقت باید نسبت به تعمیر و ارزیابی آن اقدام کرد.

خرید کمپرسور خودرو

شاید در نگاه اول کمپرسور خودرو قطعه ای نه چندان با اهمیت به نظر برسد اما با کمی بررسی در میزان امکانات رفاهی اتومبیل خود درمی‌یابیم که وجود این قطعه در کنار بسیاری از قطعات دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است. کمپرسور کولر هم مانند دیگر قطعات مصرفی خودرو گاهی نیاز به تعمیر یا تعویض دارد؛ در این حالت شما نیاز به منبع مورد اعتمادی برای تهیه قطعه مورد نظر خود خواهید داشت. منبعی که علاوه بر عرضه محصول مرغوب، قیمت مناسبی را به مشتری ارائه دهد.
امروزه وجود منابع مختلف جهت تهیه قطعات خودرو، خریداران را دچار سردرگمی زیادی کرده چرا که کیفیت های ارائه شده در این زمینه دارای تفاوت های فاحشی می‌باشد. طیف های گسترده ای از محصولات تقلبی و بی کیفیت در بازار در بسیاری از موارد هم خریداران و هم فروشندگان معتبر را دچار معضلات کرده و هزینه و زمان صرف شده افراد را عملا به هیچ تبدیل می‌‌کند.
فروش این قطعات تقلبی به جای محصولات اصل و استفاده از بسته بندی های اصیل و بارکد دار از نمونه مشکلات شایع در بازار قطعات تقلبی است و مشتری را وادار به دقت در خرید خود می‌کند.

برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین معضلاتی، برخی از مراکز معتبر اقدام به عرضه محصولاتی با کیفیت مطلوب نموده اند. مجموعه یدک یار با تکیه بر جلب اعتماد مشتری اقدام به عرضه قطعات و لوازم یدکی خودرو با ضمانت کرده است. کلیه محصولات ارائه شده در این مجموعه توسط تیم کارشناسی از نظر کیفی و اصالتی مورد بررسی دقیق قرار گرفته و به دست مشتریان می‌رسد.
با تهیه محصول از مجموعه یدک یار شامل بسیاری از فاکتورهای مهم در خرید خود مانند ضمانت اصالت و سلامت فیزیکی کالا خود خواهید شد، همچنین، این مرکز ضمانت تعویض و یا مرجوع کردن کالای خریدارای شده در صورت وجود هرگونه مغایرت را به مشتری می‌دهد.

برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه قطعات مختلف خودرو و خرید کمپرسور کولر با ما در تماس باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.